שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איך הפך הסולטאן סולימאן למפואר?

לאורך ההיסטוריה שליטים שונים קיבלו כינויים מיוחדים, בהם הם נודעים עד היום: אלכסנדר הגדול, ויליאם הכובש, ריצ'רד לב ארי, ולאד המשפד, איוון האיום וגם – סולימאן המפואר. זה היה הכינוי בו נודע הסולטאן העות'מאני סולימאן בכל רחבי אירופה, והפך אולי לסולטאן המוכר ביותר בכל הזמנים

היסטוריה גדולה, בקטנה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הסולטאן סולימאן
סולימאן היה סולטאן חזק שנלחם באירופאים והיה מעורב בדיפלומטיה באירופה, לצד זה ששמר על יציבות פנימית באימפריה שלו ודאג לפיתוחה וביסוסהקרדיט: Leemage / UIG via Getty Images
היסטוריה גדולה, בקטנה

רוני אגסי

הסולטאן סולימאן עלה לכס הסולטאנות בשנת 1520, בהיותו בן 24 בלבד. כאשר עלה לשלטון, הייתה האימפריה העות'מאנית בשיא התפשטותה עד אז, משום שאביו, סלים האכזר (כינוי נוסף), סיים זה עתה לכבוש כמעט את כל המזרח התיכון. לכן, אין פלא שהסולטאן הצעיר חיפש מקורות השראה להזדהות עמם כשליט של אימפריה גדולה, ולשם כך בחר באימפריה הרומית: סולימאן, אשר ששלט באימפריה שלו מהעיר איסטנבול, הלוא היא קונסטנטינופול הביזנטית, ראה בעצמו כממשיך דרכם של הקיסרים הרומים. הבעיה הייתה כמובן, שהוא לא היה היחיד שהחזיק בגישה זו: גם קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, ראה את עצמו באותו האופן.

כדי לבסס את תדמיתו כממשיך דרכה של האימפריה הרומית, מינה סולימאן את משרתו הנאמן, פרגלי איברהים פאשא, לווזיר הגדול. איברהים היה למעשה ילד נוצרי שגויס לשירות האימפריה, התאסלם והפך לעבד בשירות הסולטאן. הוא גדל עם סולימאן, התחנך עמו והיה נאמן לו לחלוטין. איברהים תמך מאוד בהצגת סולימאן כקיסר ולכן פעל כדי להשוות לאדונו את התדמית הנכונה. לשם כך, הוא התחבר עם סוחר וונציאני ממולח שחי באיסטנבול, אלוויסה גריטי שמו. גריטי היה הבן הממזר של הדוג'ה של וונציה ולכן היה בעל הון והשפעה רבה. גריטי דאג להעביר ידיעות לאיברהים על הנעשה בחצרות אירופה, ובתמורה הווזיר דאג להזמין ממנו תכשיטים וחפצי יוקרה מיוחדים, שיהלמו את החצר העות'מאנית ואת תדמית העומד בראשה. כך, גריטי הוונציאני הפך לאחד האנשים החשובים ביותר בחצר העות'מאנית, אף על פי שלא היה לו תפקיד רשמי.

סולטאן סולימאן
סולטן סולימאן

אז עלה במוחו של איברהים רעיון נפלא: הוא שלח לגריטי שרטוט של קסדה מפוארת, מעין שילוב של כמה כתרים עשויים מזהב ומשובצים באבנים טובות, והורה על גריטי למצוא לו צורפים וונציאנים שיכינו אותה. הקסדה הייתה דומה באופן מחשיד לכתרים של שליטים אירופים מוכרים מאותה התקופה: הכתר של האפיפיור והכתר של קרל החמישי, יריביו הדתיים והפוליטיים של סולימאן על התואר שליט אוניברסלי וממשיך דרכה של רומא! הקסדה המפוארת הוכנה בקפידה והגיעה לידי איברהים ממש ערב יציאת סולימאן לכיוון העיר וינה – כי אין דבר שממחיש את היותך שליט חזק מאשר המשך הכיבוש של אירופה.

כאשר סולימאן עבר בדרכו בערי הבלקן השונות, דמותו השאירה רושם עצום: הוא הגיע מלווה בכוחותיו הצבאיים הרבים, רכוב על סוס בעל אוכף מזהב, לבוש במיטב המחלצות, מלווה בתכשיטים וכמובן – על ראשו הקסדה המוזהבת העצומה. יש לציין שאצל העות'מאנים, בניגוד לשליטים האירופאים, כלל לא היה נהוג לחבוש כתרים, דבר שמעיד על כמה הקסדה הזו הייתה חריגה בנוף העות'מאני. הצופים לא נותרו אדישים למחזה המרהיב: הם זיהו את הדמיון שבין הקסדה של סולימאן לכתריהם של שליטים אירופאיים אחרים ודאגו לדווח להם על הפאר המרשים של הסולטאן העות'מאני. מכאן כנראה נדבק לסולימאן הכינוי "המפואר", בו הוא נודע בכל אירופה במאה השש-עשרה. כמובן שלכך גם מצטרפת העובדה שסולימאן אכן היה סולטאן חזק שנלחם באירופאים והיה מעורב בדיפלומטיה באירופה, לצד זה ששמר על יציבות פנימית באימפריה שלו ודאג לפיתוחה וביסוסה. זו אגב הסיבה שבאימפריה העות'מאנית הוא נודע בכלל בכינוי "סולימאן המחוקק" (בתורכית: קאנוני) ונחשב במשך שנים לסולטאן המוצלח והראוי ביותר לחיקוי.

היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ