שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ועדה שמינה נתניהו מבטלת את המלצות זליכה: קצבת הנכים תגדל ב-500 שקל ולא ב-1,200

נתניהו וכחלון התחייבו בעבר להגדיל משמעותית את הקצבה, אך הוועדה החדשה צפויה להמליץ כי רק נכה שהוגדר עני, ללא משפחה ושנקבעו לו 75% נכות ומעלה יקבל את התוספת. תקציב ההטבות יישאר כ-4 מיליארד, אך יופנה ברובו לשירותי רווחה לנכים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת נכים בצומת הרחובות נמיר וארלוזורוב בתל אביב, היום
הפגנת נכים בצומת הרחובות נמיר וארלוזורוב בתל אביב, היוםצילום: דודו בכר
לי ירון
לי ירון

הוועדה לבחינת קצבת הנכים שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויה להמליץ על הגדלתה בכ–500 שקלים — סכום נמוך משמעותית מזה שעליו המליצה הוועדה הקודמת שעסקה בנושא בראשות פרופ' ירון זליכה, ושיזם שר האוצר משה כחלון. לדברי מקור הבקיא בעבודת הוועדה החדשה, קצבאות הנכות אמנם לא יגדלו כפי שהמליצה ועדת זליכה, אך התקציב הכולל שיוקצה לסיוע לאוכלוסיית הנכים לא יקוצץ — ויושקע במקום זאת בשירותים אחרים שיוענקו להם, כמו סיוע בשכר דירה.

כפי שמסתמן, הוועדה החדשה בראשות פרופ' אבי שמחון תמליץ על הגדלת קצבת הנכות לכ–3,200 שקלים בחודש, בעוד הוועדה הקודמת המליצה להגדילה בכ–1,200 שקלים, לכ–4,000 שקלים בסך הכל. כמו כן, הוועדה צפויה להמליץ כי רק נכים בשיעור של 75% ויותר, שיוגדרו עניים ובלי משפחות יקבלו את התוספת לקצבה, לעומת ועדת זליכה שהמליצה שכל הנכים יקבלו תוספת שווה. ועדת שמחון לא קבעה עדיין כיצד יוגדר נכה עני, ולכן עוד לא ברור כמה נכים יקבלו את התוספת לקצבה.

סכום התוספת לקצבה 1,200 שקל (ל-4,000)

מי יקבל את התוספת כל הנכים באופן שווה

הגבלות על נכים עובדים הקצבה תקוצץ ממי שמשתכר שכר מינימום (5,000 שקל) ומעלה

שינוי מהותי נוסף בהמלצות נוגע לקיצוץ הקצבה של נכים עובדים: בעוד שוועדת זליכה המליצה כי רק הקצבה של מי שמשתכר 5,300 שקלים ומעלה תקוצץ, הוועדה החדשה גורסת כי יש לקצץ את הקצבה החל משכר של 4,200 שקלים. המלצת זליכה, שנועדה לעודד נכים לצאת לשוק העבודה, יכולה היתה להגדיל את קצבתם של כ–19 אלף נכים בכ–800 שקל בחודש.

שמחון הבהיר לחברי הוועדה כבר עם תחילת עבודתם כי הם לא יתבססו על עבודת ועדת זליכה, ויגבשו מסקנות חדשות במנותק מהמלצותיה. שתי הוועדות ממליצות להקציב ארבעה מיליארד שקלים לסיוע לאוכלוסיית הנכים, אך בעוד שוועדת זליכה המליצה על השקעת מרבית הסכום בהגדלת קבצאות הנכים, שמחון צפוי להמליץ להשקיע את מרבית הסכום בהרחבת השירותים שהמדינה מעניקה לנכה, ולהגדיל את הקצבה רק לנכים הנזקקים ביותר. בין השאר, צפויה הוועדה להמליץ על הגדלת הסיוע בשכר דירה לנכים, הגדלת ההנחה בתשלומי מים חשמל וארנונה, ושיפור התנאים בהוסטלים בהם מתגוררים חלק מהנכים.

הפגנת נכים בצומת הרחובות נמיר וארלוזורוב בתל אביב, היום
הפגנת נכים בצומת הרחובות נמיר וארלוזורוב בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

ההמלצה סותרת את הבטחותיהם של שר האוצר וראש הממשלה שהתחייבו להעלות את קצבת הנכות באופן משמעותי, וארגוני הנכים הגיבו בזעם לפרסום ההמלצות המסתמנות. 

ארגוני הנכים דורשים כי ארבעה מיליארד השקלים יושקעו בהעלאת קצבתם, כך שיוכלו להשתמש בכסף בצורה חופשית ושלא יצטרכו לדרוש עוד שירותים ממשרדי הממשלה. באגף התקציבים במשרד האוצר הפעילו לחצים לאורך עבודתן של שתי הוועדות כדי לצמצם את הסכום שיוקצה לנושא, אך נכון לעכשיו המסגרת התקציבית של הוועדה צפויה להישאר כארבעה מילארד שקלים.

מסקנות ועדת זליכה הוצגו לנתניהו בחודש שעבר, אולם הוא לא קיבל אותן ומינה את הוועדה בראשות פרופ' שמחון לבחינת הנושא. שר האוצר כחלון ושר הרווחה חיים כץ אישרו את המלצות זליכה במלואן. גורמים בסביבת כחלון אמרו שמסקנות ועדת שמחון לא הוצגו לשר. בנוסף לשמחון, המכהן כיו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, חברים בוועדה נציגים ממשרדי האוצר, הרווחה והבריאות ומהביטוח הלאומי.

הפגנת הנכים, היום ברחוב ארלוזרוב בתל אביב
הפגנת הנכים, היום ברחוב ארלוזרוב בתל אביבצילום: עופר וקנין

שר הרווחה כץ אמר היום ל"הארץ" כי "נקודת הפתיחה היא ארבעה מיליארד שקל שהאוצר הבטיח. צריך להעלות את הקצבה לשכר מינימום בשלוש פעימות לכלל הנכים, ולוודא שלא מורידים לאדם שיוצא לעבוד כסף מקצבת הנכות עד לביטול מוחלט של חוק לרון. יש להפריד לחלוטין בין התמיכה הוולונטרית של המשפחה לחובה של המדינה לדאוג ככל הניתן לצורכי הנכים. אני מאמין שנמצא פתרון ראוי למצוקת  הנכים״. פרופ' זליכה אמר ל"הארץ" כי המלצות שמחון הן ״הקפיטליזם החזירי במלוא כיעורו מבית מדרשם של קברניטי המדיניות הכלכלית שהכפילה את מחירי הדיור, מוטטה את הצמיחה לנפש ויצרה דור אבוד של זוגות צעירים״.

לפני כשבוע עתרו ארגוני הנכים לבג"ץ נגד שר האוצר, שר הרווחה והמוסד לביטוח לאומי. בעתירה נכתב כי "זה שנים, חודשים ושבועות נמשכת מחאת הנכים, כולל שביתת רעב מתמשכת, ואיש מן הרשויות אינו נוקף אצבע לתיקון העוול. כמנהגן מאז ומתמיד, ממשיכות רשויות המדינה גם היום, חרף זעקת ציבור האנשים עם מוגבלות, לעסוק בהקמת ועדות, במינוי מומחים, באימוץ החלטות ודחייתן, במינוי ועדות חדשות, ובסופו של יום — בדחיית הקץ לתקופות בלתי מוגבלות, תוך גרימת ביזוי נמשך של ציבור זה ורמיסת כבודו ככלל, ושל יחידיו כפרטים".

אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" וממנהיגי מאבק הנכים, אמר: "הוועדה מפספסת את מהות הדרישה שלנו לחיים במינימום כבוד, המסקנות אינן מספקות, ואנו מצפים להכרעת בג"ץ בנושא". ממטה הפעולה של הנכים נמסר: "שכל אחד יפתח את תלוש המשכורת ויבדוק כמה הוא משלם דמי ביטוח לאומי, וישאל את עצמו האם השיפוי שהמדינה קבעה במקרה של אובדן כושר עבודה מלא למי שאיבד בצורה מלאה את כושר עבודתו כתוצאה ממחלה או טראומה בריאותית ראוי והולם".

בעקבות הפרסום, יזמה ח''כ סתיו שפיר דיון דחוף בנושא קצבאות הנכות בוועדת השקיפות  בנושא סדרי העבודה והשקיפות בשתי הוועדות שעוסקות בנושא. שפיר אמרה כי "בזמן שחברי קואליציה עוד לא גמרו לחלק את כספי השוחד שניתנו להם בהסכמים הפוליטיים בתחילת השנה, הנכים נאלצים לעמוד ברחובות ולהתחנן לכל שקל כדי לחיות פה בכבוד. זו הפקרה אכזרית של ציבור הנכים".

ח''כ עמיר פרץ התייחס לביטול מסקנות ועדת זליכה וההחלטה המסתמנת להעלות את קצבאות הנכים במאות שקלים בלבד: ״נכה הוא לא חצי בן אדם ואין חצי קיום. את קצבאות הנכים יש להצמיד לשכר המינימום. ביבי ממשיך בתעלולים שלו. עליו להבין שנכה הוא לא חצי בן אדם. זה בלתי-נתפס שנתניהו מצפה שנכה יחיה מקצבה שהיא פחות מחצי שכר מינימום".

ב-16 השנים האחרונות נשחקה קצבת הנכות בעשרות אחוזים מול כל המדדים הרלוונטיים: מול מדד המחירים לצרכן נשחקה הקצבה בכ-25%; מול השכר הממוצע במשק בכ-42%; מול מדד מחירי הדיור בכ-214%; מול מדד יוקר השכירות בכ-70%; ומול קו העוני בכ-50%.

בשנת 2000 עמדה קצבת הנכות החודשית על סך 2,239 שקלים ועד היום גדלה ל- 2,342 שקלים. בישראל חיים 880 אלף נכים, 50 אלף מהם על כסאות גלגלים, כ-24 אלף לקויי ראיה קשים, וכ-15 אלף לקויי שמיעה קשים. מתוך כלל האנשים עם מוגבלות, כ-190 אלף הם בעלי 100% אי כושר השתכרות המקבלים את קצבת הנכות הבסיסית שעומדת על 2,342 שקלים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ