שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מההתמודדות על אירוח האולימפיאדה כולן יוצאות כמנצחות

העובדה שאירוח המשחקים האולימפיים הפך למשימה הכי מורכבת שעיר יכולה לעמוד בפניה, גרמה עם השנים לירידה משמעותית במספר הערים המתמודדות על הזכות. לקראת משחקי 2024 ו־2028, מצאו בוועד האולימפי הבינלאומי פתרון יצירתי, לשמחת פריז ולוס אנג'לס

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלט לאירוח משחקי 2024 בלוס אנג'לס, מחוץ לסטייפלס סנטר
שלט לאירוח משחקי 2024 בלוס אנג'לס, מחוץ לסטייפלס סנטרצילום: אי-פי
עוזי דן
עוזי דן

ב־2004, 11 ערים הגישו הצעות לאירוח המשחקים האולימפיים. ב־2008, התמודד 10 ערים על האירוח. לקראת משחקי 2012 הונחו על שולחן הוועד האולימפי הבינלאומי תשע הצעות. לפני ריו 2016, הוגשו שבע הצעות. למשחקי 2020 רק שש הצעות הוגשו, כולל אחת שבוטלה (על ידי רומא; ע.ד). התהליך לקראת משחקי 2024, שיסתיים בספטמבר, כבר כלל חמש הצעות בלבד, כולל שלוש ערים שפרשו באמצע — בודפשט, רומא והמבורג. שתיים נותרו במירוץ — לוס אנג'לס ופריז.

מה שעד לא מזמן היה התמודדות רב ראשית, כשלשלב הגמר עלו בדרך כלל חמש הצעות, הפך בפעם שנייה ברציפות (כמו בהצבעה על אירוח משחקי החורף של 2022, גם שם היו פרישות רבות של ערים מועמדות; ע.ד) להתמודדות בין שתי ערים בלבד. זה לא מקרי. אירוח משחקים אולימפיים הוא המשימה הכי מורכבת שעיר יכולה לעמוד בפניה — לוגיסטית וכלכלית — והדבר רק הופך קשה יותר עם הזמן. גם העובדה שמדובר באירוע הספורטיבי הגדול והמפעים עלי אדמות לא משכנע לרוב את תושבי הערים המתמודדות, בייחוד בערי המערב השבעות.

המבורג, למשל, פרשה לאחר שנערך סוג של משאל עם מיוחד בין התושבים. 51.6% התנגדו לאירוח האולימפיאדה בעירם. זה קרה שנתיים אחרי שמינכן פרשה מההתמודדות על אירוח משחקי החורף של 2022 בגלל משאל עם דומה, שהביע התנגדות להצעה.

בסוף השבוע האחרון החליט הוועד הפועל של הוועד האולימפי הבינלאומי, לצד אישור הכנסת כדורסל 3X3 ומקצי שליחים מעורבים בענפי השחייה והאתלטיקה למשחקים, כי בקונגרס בספטמבר הקרוב לא תוכרז רק מארחת משחקי 2024, אלא גם זו של 2028. למעשה הוחלט כי פריז ולוס אנג'לס ייארחו את שתי האולימפאדות הבאות, ורק נותר לקבוע מי תארח ראשונה. הסיכויים, אגב, נוטים לכך שפריז תארח ב־2024.

זו החלטה טובה של הוועד האולימפי, בזמנים לא קלים. מעבר לעובדה שמדובר ביציאה מהקופסה וקניית זמן יקר, שתי הערים המתמודדות אטרקטיביות מאוד. החלטה עכשיו על שתי המארחות הבאות נותנת שמונה שנים של שקט יחסי, ולפחות 5–6 שנים להשקיע במחשבה איך משנים את הליך הגשת ההצעות ואיך הופכים את אירוח המשחקים האולימפיים למשהו אטרקטיבי שיתמודדו עליו ערים רבות. 

"זו הזדמנות פז וזה מרתק לראות מירוץ בין פריז ללוס אנג'לס כדי לארח את המשחקים האולימפיים, קשה לדמיין משהו טוב יותר", אמר תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, במסיבת עיתונאים במוזיאון האולימפי בלוזאן. באך לא דיבר על הבעיות שהביאו להחלטה הזאת, אבל בפירוש מדובר בהצלחה של הוועד האולימפי לצאת מסוג של משברון עם החלטה חכמה ממנה הערים המועמדות והתנועה האולימפית מרוויחות.

באופן רשמי עוד לא הוחלט מי תזכה לארח ראשונה, לפחות לא עד המושב המיוחד של הוועד האולימפי ב־11–12 ביולי שאמור לתת תוקף רשמי להצעה. ההצבעה עצמה תהיה בקונגרס השנתי ב־13 ספטמבר, בלימה בירת פרו.

באך אמר עוד כי הוא מקווה שיהיה הסכם בין הערים לפני הקונגרס, כך שבספטמבר הוא יאושר ו"לא יהיו מפסידות כלל. אנחנו רוצים ליצור מצב של 'ווין־ווין־ווין' לשתי הערים ולוועד האולימפי". פריז אירחה שתי אולימפיאדות ברבע הראשון של המאה ה־20, אבל בעשורים האחרונים התמודדה שלוש פעמים והפסידה (לקראת 1992, 2008, 2012).

הפסד נוסף היה יכול להיות מתסכל במיוחד. צוות ההצעה של פריז אמר בהודעה רשמית כי "ההחלטה של הוועד האולימפי היא פעולה למען האינטרסים של התנועה האולימפית ועתידם של המשחקים האולימפיים".  

גם לוס אנג'לס, שאירחה אף היא פעמיים בעבר, מרוצה. ראש העיר, אריק גארסטי, ומנהל ההצעה, קייסי וואסרמן, אמרו כי הם "יעבדו כדי להציע את הדרך הטובה ביותר קדימה עבור העיר שלנו ועבור העתיד של התנועה האולימפית".  

פריז, שנחשבה למועמדת המובילה לפני ההחלטה על האירוח הכפול, יכולה לחגוג ב־2024 100 שנה לאולימפיאדה הקודמת שנערכה בה. לוס אנג'לס, מנגד, גמישה יותר ואולי פחות אכפת לה לחכות 11 שנה. כמובן שגם פה יש פוליטיקות. רמזים מלוס אנג'לס — שנחלצה בזמנו לטובת הוועד האולימפי עת היתה המועמדת היחידה למשחקי 1984, דבר שלא קרה מאז ימי טרום מלחמת העולם השנייה — שהיא מוכנה להיות השנייה אך מצפה לסוג של תמורה מהוועד האולימפי, נתקלו בדברים נכוחים של באך. "אני לא חושב שצריך לתת למישהו פרס אם נותנים לו מתנה", אמר, אך מנגד גם השאיר את כל האופציות פתוחות, "ייתכן שיהיה צורך להכניס שינוי כזה או אחר בחוזה עם העיר המארחת השנייה, שיתאים למצב החדש", הוסיף.

כחלק משמעותי מההצעות שלהן, גם פריז וגם לוס אנג'לס ישתמשו במתקנים קיימים כחלק מהאג'נדה האולימפית הנקראת 2020. המטרה, בין השאר, היא להפוך את המשחקים לזולים יותר ולמנוע מתקנים שיהפכו ל"פילים לבנים". 

הוועד האולימפי החליט לעזור לערים מתמודדות בעתיד, ולעשות זאת ללא תמורה כספית כדי "לגונן" עליהן כלשון באך. ברור לכל שהוועד האולימפי הבינלאומי רוצה לשפר את המצב, ותהליך ההצעות לקראת משחקי החורף של 2026 יהווה סוג של ניסוי לגישה החדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ