התעלומה הנאצית: למה היטלר לא נטש את הכוחות בדנקרק

כשמאות אלפי חיילים בריטים נקלעו לעיירת חוף קטנה בצרפת, איש לא חשב שהם יזכו עוד לראות את המולדת. ואז התחיל "מבצע דינמו"

היסטוריה גדולה, בקטנה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
כוחות צרפתים ובריטים ממתינים לחילוץ על חוף דנקרק, יוני 1940קרדיט: אי-פי
היסטוריה גדולה, בקטנה

ניל בר

"לא יכול להיות שזה קרה כל כך מהר", הגיב צ'רצ'יל לטלפון המבוהל מפריז שהודיע לו בהחלטיות: "הובסנו". זה באמת קרה מהר. שלושה ימים. שלושה ימים לקח להיטלר לרמוס את הולנד במאי 1940, וביום הרביעי הולנד נכנעה. לוקסמבורג ובלגיה הותקפו במקביל ונראה היה ששום דבר לא יכול לעמוד בפני הבליצקריג ("מתקפת הבזק") הגרמנית. רק שהמדינות האלו לא היו המטרה, הן היו בסך הכל מסדרון בדרך ליעד האמיתי - צרפת - שבשלב הזה, על פי חלק מההערכות, יכלה להתמודד מול הגרמנים. אבל הדברים לא עבדו על פי התוכנית.

חצי שנה קודם, כשפרצה מלחמת העולם השנייה, הכריזו הצרפתים והבריטים מלחמה על גרמניה. במטרה לעזור לבעלי בריתם, שלחו הבריטים כוח צבאי גדול של מאות אלפי חיילים אל אדמת צרפת, אך מאז הכרזת המלחמה, התבצרו בעלות הברית מאחורי "קו מז'ינו" לאורך גבול גרמניה-צרפת ו… חיכו. היטלר ידע שתקיפת קו מז'ינו המבוצר תהיה קשה מידי ולכן עשה איגוף דרך הולנד ובלגיה. מתקפת הבזק הייתה יעילה להחריד - עיירות שנלחמו עליהן במשך שנים במלחמת העולם הראשונה נכבשו כעת תוך ימים. המומים מהצלחת הגרמנים, ניידו הבריטים והצרפתים את צבאותיהם ויצאו לעזרת הבלגים וההולנדים. זה בדיוק מה שהגרמנים רצו שיעשו.

חייל בעלות הברית על רקע הריסות בדנקרק, יוני 1940צילום: אי-פי

בעלות הברית נלחמו בגבורה אבל בתוך כמה שבועות היה ברור שידם על התחתונה. הדבר היחידי שעצר ביעילות את הטנקים הגרמניים היה תשישות החיילים שלא הפסיקו לשעוט קדימה. הצבא הצרפתי התפורר. מבוהלים מהמהירות המסחררת של הגרמנים, הבינו הבריטים שעם התמוטטות הצבא הצרפתי, הם נשארו לבד במערכה והחליטו להחזיר את כוח המשלוח הביתה כדי להילחם ביום אחר, אך כוונות לחוד וביצועים לחוד: מאות אלפי חיילי המשלוח הבריטי (ושרידי הצבא הצרפתי) נדחסו בעיירת חוף קטנה בשם דנקרק, מוקפים לחלוטין מכל צדי היבשה על ידי הגרמנים הבלתי ניתנים לעצירה. ואז קרה דבר מדהים: לא קרה שום דבר.

בהינתן הפקודה, היטלר יכול היה להכניס את צבאו לתוך דנקרק ולחסל מאות אלפי חיילי אויב חסרי אונים, אבל הוא לא עשה את זה. היסטוריונים דנים בסיבות "פקודת העצירה" עד היום. התיאוריות נעות בין הרצון לתת לכוחות לנוח, דרך האמונה שחיל האויר יוכל לבצע את המשימה בעצמו ועד הפחד שפיתח הפיהרר מהאיזור הזה בימיו כחייל במלחמת העולם הראשונה. כך או כך, עצירת הצבא הגרמני בפאתי דנקרק הקנתה לבריטים זמן יקר להוציא אל הפועל את "מבצע דינמו": הוצאת כוח המשלוח הבריטי בחזרה לחופי אנגליה.

בהתחלה נראה המצב עגום. המטוסים הגרמניים תקפו את החיילים הלא מוגנים על החופים כמעט ללא הפסקה והיה ברור לכולם שזו שאלה של זמן עד שגם כוחות היבשה יחלו לנוע שוב. חמור מכך: לא הייתה אפשרות להוציא את כל החיילים מדנקרק במהירות. מפקד הכוח דיווח בחזרה הביתה תחזית קודרת: "אני לא יכול להסתיר את העובדה שחלק גדול מהצבא יאבד". הוא העריך שרק 45 אלף מהם יחזרו הביתה, אבל אז חלה תפנית. כ-600 סירות אזרחיות הצטרפו למשימת החילוץ ועזרו לחלץ מחופי צרפת לא פחות מ-338 אלף חיילים בריטים וצרפתים.

"נס דנקרק", כפי שהבריטים קוראים לו עד היום, היה מבצע חילוץ הרואי, אבל הוא לא יכול להסתיר את ההיבט הטקטי של המאורעות: הניסיון להגן על מערב אירופה היה כישלון צורם שהיה מנת חלקם של בעלות הברית לאורך חלק ניכר משנות המלחמה.

היסטוריה גדולה, בקטנה |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ