שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכנסת לבג"ץ: הנכים לא הוכיחו שקצבה של 2,342 שקלים בחודש לא מאפשרת חיים בכבוד

הכנסת טענה כי הנכים התעלמו בעתירתם משירותי רווחה נוספים שמעניקה המדינה, על אף שכפל קצבאות אינו אפשרי. על פי הכנסת, הטענה ששכר מינימום הוא הרף המינימלי לקיום בכבוד "מרחיקת לכת"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאבק הנכים בראשל"צ, החודש
מאבק הנכים בראשל"צ, החודשצילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

הכנסת ביקשה היום (רביעי) לדחות על הסף עתירה שהגישו ארגוני הנכים להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. הכנסת טוענת כי הנכים לא הוכיחו שקצבת הנכות, בגובה 2,342 שקלים בחודש, אינה מאפשרת את הזכות לקיום אנושי בכבוד.

בכנסת טענו בתגובה לעתירה כי ארגוני הנכים לא הוכיחו מחסור בשירותי רווחה אחרים שתפקידם לאפשר חיים בכבוד ואמרו כי הטענה ששכר מינימום הוא הרף המינימלי לקיום בכבוד היא "מרחיקת לכת". העתירה הוגשה בידי עו''ד יהודה רסלר ועו"ד עמית חלמיש בשם יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן, שופטות בית המשפט המחוזי בדימוס ברכה אופיר-תום וציפורה ברון.

בעתירתם טענו ארגוני הנכים כי מדינת ישראל מפרה את חוק יסוד "כבוד האדם וחירותו", משום שהיא מפלה לרעה את הנכים בישראל ומביאה אותם להתקיים מתחת לקו העוני. "אי-אפשר לחיות עם קצבה כזו בכבוד, אי-אפשר לחיות עם קצבה כזו בביזוי, אי-אפשר לחיות עם קצבה כזו בכלל", כתבו הנכים בעתירה.

בישראל חיים 235 אלף נכים, המתקיימים כיום מקצבה שלא התעדכנה ב-16 השנים האחרונות. לעתירה צורפו נתונים לפיהם בשנת 2000 עמדה קצבת הנכות החודשית על 2,239 שקלים. לפי הנתונים, כעבור 17 שנה הגיעה הקצבה ל-2,342 שקלים. זאת, כאשר מדדי המשק עלו בעשרות אחוזים. לפי העתירה, קצבת הנכים נשחקה בשיעור של 42 אחוזים מול השכר הממוצע במשק, ב-70 אחוזים ביחס למדד יוקר השכירות וב-50 אחוזים ביחס לקו העוני.

בכנסת טענו בתגובה כי נתונים אלה אינם מוכיחים שהנכים אינם חיים בכבוד. "אין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה", נכתב בתשובה. הכנסת הוסיפה בתגובתה כי יהיה זה לא נכון לבחון רק את גובה קצבת הנכות בשאלת הקיום בכבוד. לטענתה, יש לבחון אם הנכים חיים בכבוד מקצבת הנכות בצירוף שאר שירותי הרווחה.

גילאון במסיבת העיתונאים בה הוכרז על מתווה מוסכם על כלל הסיעות להעלאת הקצבה, ביוני
גילאון במסיבת העיתונאים בה הוכרז על מתווה מוסכם על כלל הסיעות להעלאת הקצבה, ביוניצילום: מוטי מילרוד

בכנסת טוענים כי ארגוני הנכים לא הוכיחו בעתירה שקצבת הנכות בצירוף יתר שירותי הרווחה המוענקים בישראל אינם מספקים מינימום זה: "הדברים אמורים במיוחד בהיעדר כל התייחסות בעתירה למכלול שירותי הרווחה הניתנים בישראל, ואף לא לגמלאות האחרות הניתנות בשל הנכות על-פי דין... די בכך לטעמנו כדי להוביל לדחיית העתירה על הסף בהיעדר עילה", נכתב העתירה.

אך בישראל לא מתקיים כפל קצבאות, כך שנכים המקבלים קצבה לא זכאים לקצבאות אחרות כמו הבטחת הכנסה, זאת חוץ מקצבת ניידות וקצבת שירותים מיוחדים (שר"ם). קצבת שר"ם מיועדת להעסקת עובד זר על ידי נכה והיא אינה צמודה לשכר המינימום. הדבר יוצר פער בין גובה הקצבה – העומד על סכום מירבי של 5,046 שקלים – לעלות העסקת עובד זר במשרה מלאה, כולל זכיותיו הסוציאליות, שעומדת על מינימום של 7,000 שקלים בחודש. פרופסור ירון זליכה, שעמד בראשות הוועדה להגדלת קצבת הנכים, התייחס לנושא השר"ם בדו"ח שכתב עבור שר האוצר משה כחלון והמליץ להצמידה באופן קבוע לשכר המינימום.

בעתירה נכתב כי מאז אושרה בסוף השנה שעברה במליאת הכנסת הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון להשוואת הקצבאות לשכר המינימום, היא לא קודמה בוועדת העבודה והרווחה כנדרש. בתשובתה דחתה הכנסת את הטענה ופירטה שורת הצעות חוק שנמצאות בשלבים שונים של חקיקה: שלוש הצעות שאושרו במליאת הכנסת והועברו לדיון בוועדת העבודה והרווחה, הצעתו של ח"כ גילאון, הצעתה של ח"כ קארין אלהרר וזו של ח"כ יואב קיש. בנוסף, מפורטות ארבע הצעות חוק פרטיות שהונחו על שולחן הכנסת, אך טרם אושרו. בתשובה נכתב עוד כי ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אלי אלאלוף הודיעה כי תדון בנושא במושב החורף הקרוב. 

בתשובת הכנסת נכתב עוד כי שינוי במדיניות החברתית-כלכלית בישראל צריך להיות מוכרע בכנסת ולא בערכאות המשפטיות. "העותרים מבקשים לשנות את המדיניות החברתית־כלכלית, ורצונם בשינוי זה מובן. מצוקתם של הנכים גדולה ואיננו מבקשים להקל בה ראש", נכתב.

בעקבות הפרסומים בנושא, היועץ המשפטי לכנסת איל ינון שלח הערב מכתבי הבהרה לח"כים. ינון כתב כי תגובת הכנסת הוצגה שלא בהקשרה הנכון, וכי היא מתייחסת לטענת ארגוני הנכים לפיה גובה הקצבה אינו חוקתי וכי בית המשפט הוא זה שצריך לדון בנושא. ינון הדגיש כי הכנסת לא טוענת שאין מקום להעלות את הקצבה, אלא שהגורמים המוסמכים לדון בכך הם הממשלה והכנסת.

"הכנסת בפגרה, אבל זה לא מונע מהם להמשיך לדפוק את הנכים", אמר יו"ר "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן. "למרות שמרב מיכאלי, יואל חסון, בצלאל סמוטריץ' וחברי כנסת נוספים שילבו ידיים והתחייבו להעלאת קצבת הנכות לפני כחודש, למרות שיו''ר הכנסת יולי אדלשטיין וראשי סיעות נוספות הביעו תמיכה בהעלאת הקצבה – היום, בהתאם לתשובת הכנסת לבג"ץ, ציבור הנכים צריך להוכיח כיצד לא ניתן לחיות מ-2,342 שקלים בחודש. רק לפני שבועיים פנה אליי שר האוצר משה כחלון באופן אישי והתחייב לעמוד בהבטחתו להקצות ארבעה מיליארד שקלים. מה קרה עכשיו? למה הם בוחרים להמשיך להרעיב את הנכים? חבל שהנכים לא מס על דירה שלישית".

הפגנת הנכים בירושלים, בחודש שעבר
הפגנת הנכים בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במשרד האוצר, הנדרש גם הוא להשיב לעתירת הנכים היום, ביקשו דחייה של שבועיים. שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר נענה לבקשה.

גילאון מסר בתגובה לתשובת הכנסת לעתירה: "לא ברור בשם מי מדבר היועץ המשפטי לכנסת. מאוסמה סעדי ועד בצלאל סמוטריץ' יש הכרה בכך שקצבת הנכות חייבת לעלות. מהו נטל ההוכחה הנדרש לדעת שאי אפשר לחיות מהסכום המעליב הזה? בטן נפוחה מרעב? נכים שצריכים לבחור בין תרופה לפרוסה? אנחנו נעלה את קצבת הנכות, עם בג"ץ ובלי בג"ץ".

ח"כ  קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה: "עמדת הכנסת מבישה ועושה עוול עם אלפי נכים בישראל. אני מציעה לכנסת ישראל לבחון את עמדתה בשנית ולהבין כי אנשים מתים פה בגלל הזנחה של הממשלה והתעלמות מהמצוקות של ציבור הנכים בישראל".

בשנה האחרונה החריפו הנכים את מאבקם להשוואת הקצבאות לשכר המינימום. בתגובה, מינה שר האוצר משה כחלון את פרופ' ירון זליכה לעמוד בראש ועדה שתבחן את הנושא. בין היתר המליץ זליכה לקבוע את גובה הקצבאות על 4,000 שקל בחודש ולבצע שינויים בחישוב הקצבה, במטרה לעודד נכים להיכנס לשוק העבודה.  

השרים כחלון וחיים כץ אימצו את המלצות ועדת זליכה, אך נתניהו החליט שפרופסור מטעמו — אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה — יבחן את הנושא פעם נוספת. בשל כך הגישו ארגוני הנכים את העתירה לבג''ץ בתחילת חודש יוני.

שבועיים לאחר מכן, במסיבת עיתונאים יוצאת דופן של ח"כים מכלל הסיעות, הכריז יו"ר הקואליציה דוד ביטן על מתווה להצעת חוק ממשלתית, המוסכמת על הקואליציה והאופוזיציה, שלפיה קצבאות הנכות יעלו ל-4,000 שקלים ויוצמדו לשכר המינימום.

אלא שמספר ימים לאחר מסיבת העיתונאים הכריז נתניהו על מתווה מצומצם יותר להעלאת קצבאות הנכות, לפיו רק קצבתם של כ-50 אלף נכים הסובלים מנכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה, תועלה ל-4,000 שקלים בינואר 2018.

בעקבות הפגנת מחאה שהתקיימה בחודש שעבר מול ביתו של ביטן, הודיע יו"ר הקואליציה כי נתניהו הורה להגיש הצעת חוק ממשלתית בנושא הגדלת קצבאות הנכות בזמן פגרת הכנסת.

בשנות ה–70 הוצמדה קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק, אך הדבר השתנה בתחילת שנות ה–2000 - אז הצמיד אותה שר האוצר דאז נתניהו למדד המחירים לצרכן. כתוצאה מכך נשחקה הקצבה בעשרות אחוזים ב-16 השנים האחרונות. מחקר של ביטוח לאומי מראה כי בתוך עשור גדל שיעור העוני בקרב נכים בישראל פי ארבעה לעומת כלל האוכלוסייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ