שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גרדיאן
הדמייה של הכוכב אנטארס, כפי שנלכד בעדשת הטלסקופ הגדול מאוד
הדמייה של הכוכב אנטארסצילום: M. KORNMESSER/אי־אף־פי
גרדיאן

אסטרונומים הפיקו לראשונה צילומים מפורטים ביותר של כוכב שאינו השמש. הכוכב אנטארס (Antares) הוא על-ענק אדום (Red Supergiant), מהכוכבים הגדולים ביותר ביקום מבחינת נפח, שנמצא בלב קבוצת הכוכבים עקרב. התמונות החדשות שהפיק מצפה הכוכבים האירופי הדרומי באמצעות הטלסקופ הגדול מאוד (Very Large Telescope) בצ'ילה הן המפורטות ביותר שהופקו של כוכב הנמצא הרחק מחוץ למערכת השמש.

אנטארס, שנמצא 550 שנות אור מכדור הארץ, הוא בעל רדיוס הגדול פי 800 מזה של השמש. לשם השוואה, אם היה ניצב במרכז מערכת השמש, האטמוספרה העליונה שלו היתה נוגעת במאדים. המסה שלו גדולה פי 15 מזו של השמש, אך הוא מאבד אותה בקצב מהיר כחלק מתהליך גסיסתו, שבסופו יהפוך לסופרנובה. 

עד כה, הסיבות לאובדן המסה המהיר של כוכבי ענק נותרה לא ידועה. התצפיות בצ'ילה גילו הפרעות לא ידועות - גושים גדולים של גז שמתנפח ונסוג - באטמוספרה העליונה של הכוכב. תנועות אלו אינן יכולות להיות קשורות לזרימת גז חם לאטמוספרה של הכוכב, מה שמעיד כי כוחות נוספים ולא ידועים פועלים עליו ובו.

"האופן שבו כוכבי ענק כמו אנטארס מאבדים מסה בשלבי חייהם האחרונים הוא בעיה בת חצי מאה", אומר קייצ'י אונאקה, ממובילי המחקר שפורסם בכתב העת Nature. "הטלסקופ הוא היחיד שמסוגל למדוד את תנועת הגזים באטמוספרה החיצונית של אנטארס - צעד קריטי לקראת פתרון הבעיה. האתגר הבא הוא לאתר את הכוחות המניעים אותם".

מערכת הכוכבים עקרב, שבמרכזה אנטארס
מערכת הכוכבים עקרב, שבמרכזה אנטארסצילום: IAU and Sky & Telescope magazine

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ