המחוזי קבע כי לא ניתן להפעיל מועדוני חשפנות בבורסה: "החפצת נשים אינה בידור" - משפט ופלילים - הארץ

המחוזי קבע כי לא ניתן להפעיל מועדוני חשפנות בבורסה: "החפצת נשים אינה בידור"

השופטת מיכל אגמון גונן קיבלה את עתירת עיריית רמת גן, שביקשה לסגור מועדון חשפנות ותיק בשל שינוי אופי האזור, וקבעה כי "בידור" אינו כולל ניהול עסקי מין: "מדובר בפרקטיקות של ביזוי, החפצת נשים ופגיעה בכבודן"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הרחוב שבו נמצאים מועדוני החשפנות במתחם הבורסה, הבוקר
הרחוב שבו נמצאים מועדוני החשפנות במתחם הבורסה, הבוקרצילום: מוטי מילרוד
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (שני) בפסק דין תקדימי כי לא ניתן להפעיל מועדוני חשפנות במתחם הבורסה ברמת גן. השופטת מיכל אגמון גונן קיבלה את עתירת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן, שביקשה לסגור מועדון חשפנות הפועל במתחם הבורסה זה 24 שנה, ואמרה כי "על בית המשפט לעמוד על המשמר כדי למנוע מעירוב מציאות בה מתקיים בידור מיני, בערכים לפיהם חשפנות לשם גירוי מיני, בו מוצגת האשה כחפץ, מהווה החפצת נשים ואינה 'בידור' כלל ועיקר". בפסק הדין, קבעה השופטת כי תוכנית בניין עיר (תב"ע) למתחם הבורסה, המאפשרת שימושים של "בידור" ו"מועדונים", אינה כוללת ניהול עסקי מין דוגמת מועדוני חשפנות. עוד הדגישה כי מופעי מין מחפיצים נשים, מבזים אותן ופוגעים בכבודן.

מיכל אגמון גונן
מיכל אגמון גונןצילום: אמיל סלמן

תחילת ההליך ב-2011, אז הגישה העירייה נגד בעל המועדון, ערן ירושלמי, כתב אישום בגין "עיסוק במקום הצצה על מעשה מיני" ללא רישיון עסק. שנה לאחר מכן ביקשה העירייה לדחות את הדיון והודיעה כי ירושלמיפועל להוצאת רישיון. זמן קצר אחר כך הוא הגיש בקשה לשימוש חורג במבנה ל"מקום של הצצה על מופע חי בעירום". ב-2014 דחתה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את בקשתו וציינה כי השימוש המבוקש "מנוגד לאופי החדש, אשר עיריית רמת גן פועלת להקנות באזור הבורסה".

בעל המועדון ערער על ההחלטה וטען כי זו פעילות בידור המותרת באזור לפי התב"ע ולוועדה המקומית אסור היה להביא בחשבון שיקולים כמו שינוי אופי האזור. הוועדה המקומית השיבה כי העירייה שואפת להפוך את מתחם הבורסה לרובע "מהוגן, צעיר, שוקק וחי בכל שעות היממה". ב-2015 קיבלה ועדת הערר המחוזית את טענות בעל המועדון וקבעה כי מועדון חשפנות הוא שימוש מותר על התוכניות הקיימות. לפני כשנתיים עתרה הוועדה המקומית נגד ההחלטה. ארגון ויצ"ו הצטרף לעתירה כידיד בית המשפט וטען כי עסק של "הצצה על מופע חי בעירום" מבזה נשים ואינו יכול להיקרא "בידור או בילוי".

השופטת אגמון גונן קיבלה את עתירת הוועדה המקומית וקבעה כי זכותה של העירייה ליזום שינוי בתב"ע במטרה לשנות את אופי האזור, בין השאר באמצעות הוצאת עסקי המין מהמקום. בפסק הדין נכתב כי חוק רישוי עסקים מאפשר רישוי עסק של "הצצה על מעשה מיני", אולם לפי השופטת, יש לתת פרשנות גם לחוק זה. "עצם העובדה שהחוק מחייב הסדרה של עסקי מין, אין בה כדי ללמד כי החוק מצדיק פרקטיקות כאלה", ציינה. "מנגד, תכלית החקיקה לעיל - העוסקת בכבוד האדם, האוסרת על סחר בנשים, על הצגת אנשים כחפצים, על הטרדה מינית וכיו"ב - היא למנוע החפצת נשים (או בני אדם בכלל) ניצולן, ביזוין והשפלתן. מחקיקה זו יש להסיק לעניינו, ולאורה יש לפרש את התוכניות החלות על מתחם הבורסה".

בהחלטתה ציינה השופטת כי ועדת הערר לא נתנה את דעתה לכך שמטרת התוכנית החדשה היתה לשנות את אופי המתחם. "הפרשנות הראויה לתוכניות החלות על מתחם הבורסה היא כי הן אינן כוללות אפשרות לנהל במקום עסקי מין כלשהם, לרבות עסק של חשפנות לצורך גירוי מיני", קבעה. "על בית המשפט לעמוד על המשמר כדי למנוע מעירוב מציאות בה מתקיים בידור מיני, בערכים לפיהם חשפנות לשם גירוי מיני, בו מוצגת האשה כחפץ, מהווה החפצת נשים ואינה 'בידור' כלל ועיקר".

הפגנה נגד מועדוני חשפנות בתל אביב, ב-2012
הפגנה נגד מועדוני חשפנות בתל אביב, ב-2012צילום: הדר כהן

"אמנם במקרה שלפניי אין מדובר בזנות, שלפחות חלק מהיבטיה הם בלתי חוקיים. עם זאת, מדובר בפרקטיקות של ביזוי החפצת נשים ופגיעה בכבודן כבנות אנוש, שהדין כולו פועל למיגורן", כתבה השופטת בפסק הדין. "ההחפצה ככלל, ובמופעי חשפנות לצורך גירוי מיני בפרט, נובעת מהצגת האישה כפאסיבית, הנענית תמיד למין פי על דרישה, וייחוס אופי מיני לעצם ההחפצה של נשים. הגברים הבאים לצפות בחשפנות לצורך גירוי מיני, עושים זאת לצרכיהם המיניים שלהם, הם מתייחסים לנשים במקום ככלי להשגת מטרה שהיא חיצונית לאותן נשים, כנטולות קיום ומשמעות אנושיים כשלעצמן. הם אינם רואים בהן מטרה בפני עצמה ואינם דואגים לטובתן ולאושרן. במופעים אלו יש זיהוי בין חפצון נשים לבין גירוי מיני".

השופטת אגמון גונן הוסיפה כי "קיימת טענה כי הנשים המופיעות אינן חשות מושפלות ואולי אף להיפך, בחרו בכך מרצונן החופשי. על כך יש להשיב כי כאשר התנהגויות מסוימות אינן נחוות כמשפילות, אך הן פוגעות בכבוד האדם, יש לאסור אותן כפוגעות בערכיה הבסיסיים של החברה. היינו, ניתן לקבוע כי פעילות או התנהגות מסוימת מחפיצה נשים ופוגעת בכבודן, גם אם הן עצמן אינן רואות זאת כך".

לקריאת פסק הדין המלא

בעיריית רמת גן ובמינהלת הבורסה בירכו על הפסיקה ואמרו כי היא "עולה בקנה אחד עם המדיניות אותה מוביל מתחילת הקדנציה ראש העיר, ישראל זינגר, ולפיה יש להפוך את מתחם הבורסה למתחם העסקים המרכזי של גוש דן, אשר אין בו מקום לעסקים מפוקפקים מעין זה".

בעירייה ובמינהלת הוסיפו כי הם בוחנים אם אפשר לסגור את כל מועדוני החשפנות בבורסה בעקבות פסק הדין. "עו"ד חן עמידור, אשר ייצג את העירייה ואת הוועדה המקומית בעניין זה, הונחה ללמוד את פסק הדין ולהציג לגופים העירוניים וכן למינהלת הבורסה את האפשרויות המעשיות ליישומו באופן מיידי ולאלתר".

במחלקה המשפטית בעירייה הסבירו כי "למתחם הבורסה קיימות כמה תוכניות בניין עיר, והיתה חוסר בהירות משפטית לגבי משמעותן בהקשר לבתי עינוגים". לפי גורמים במחלקה, "פסק הדין שניתן היום למעשה קבע כי יש לפרש את התוכניות החלות על אזור הבורסה ככאלה שאינן מתירות שימוש לעסקי חשפנות, וכי ההגדרה 'בידור' לא כוללת בחובה שימוש למטרת גירוי מיני".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ), שהובילה מאבק נגד מועדוני חשפנות בתל אביב בעת שהיתה חברת מועצת עיר, בירכה על פסק הדין. לדבריה, מדובר ב"הצהרה אמיצה וחשובה על מהותה של חשפנות - זה לא בידור ולא משהו קל, אלא חלק בלתי נפרד מתעשיית המין... כל הכבוד לשופטת שעמדה על המציאות כהווייתה ושלחה מסר חשוב לחברה כולה".

ליעד אילני, חבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן, אמר כי "זה יום חשוב לחברה הישראלית בכלל ולעיר רמת גן בפרט. החלטת השופטת אגמון גונן תסייע לנו גם לשים סוף לבתי עסק שבכסות של 'מקום בילוי' מבזים נשים ופוגעים בכבודן, וגם תסייע לנו להפוך את מתחם הבורסה מהחצר האחורית של גוש דן למרכז בילוי איכותי, כפי שהוא ראוי להיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ