"הצינור": השינוי של תכנית הרשת החשובה בישראל

עוד מוקדם לשפוט את "הצינור" בגרסתה החדשה בהנחיית טל ברמן, אך נראה שלצד אייטמים חשובים ואקטואליים מהרשת, התכנית תופסת כיון מעט יותר בידורי וקליל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טל ברמן על סט "הצינור"
טל ברמן על סט "הצינור"צילום: רונן פדידה
דניאל שירין, עכבר העיר

בעוד פחות מחודשיים (אם לא יתרחשו דחיות של הרגע האחרון), צפוי לצאת לדרכו מהלך פיצול ערוץ 2, אבל את ההשפעות העקיפות שלו על שוק הטלוויזיה המקומי ניתן לראות כבר בימים אלה. אמש (ראשון) שודר בערוץ 10 הפרק הראשון של "הצינור" בהנחיית טל ברמן וצוות חדש (כמעט) לגמרי. מה קרה לצוות הישן? ובכן, הם נרכשו על ידי שחקן חזק יותר – "רשת" במקרה הזה, שמתחמשת לקראת הפיצול המדובר. מדובר במכה של ממש לערוץ 10 שבמשך שבע השנים האחרונות, "הצינור" הייתה לאחת מתכניות הדגל שלו. הפיצול הזה יצר מצב משעשע (תלוי למי) שמזכיר את הסיפור של המשקאות פיוזטי (שקיבלו את הטעם המוכר והאהוב) ונסטי (שקיבלו את שם המותג המצליח) – לרר וצוותו לקחו איתם את ה-DNA של התכנית לבית חדש ולא מוכר ואילו ערוץ 10 נותר עם שם מותג מצליח וכעת כדי לעמוד בציפיות, עליו ליצוק אליו תוכן חדש ומשובח. 

» האפיקים החדשים של רשת, קשת וערוץ 10
» סדרות מומלצות לסתיו
» הצצה לעונה השמינית של מחוברים

לרר, המזוהה כל כך עם התכנית, שידר אותה בפעם האחרונה לפני מספר שבועות ובערוץ 10 החליטו לא לבזבז זמן ולהשיב את התכנית מפגרה (כשבעצם מדובר בסוג-של תכנית חדשה לגמרי) ועל הדרך לעטוף אותה באווירה גרפית שמתכתבת עם הסטורי באינסטגרם, סאונד קצבי יותר ואולפן מבריק וגדול יותר מזה שקדם לו. כולם נראים ונשמעים יפה מאוד. באשר למנחה החדש טל ברמן, לחלוק לו מחמאות על הנחייה יהיה משול לחלוקת מחמאות לסטטיק ובן-אל על וויראליות – קללל, ובמילים אחרות מובן מאליו. המגיש המנוסה מביא לתכנית את הסגנון הברמני, עם הקול המוכר שלו מערוץ הספורט, אותו עזב למען התכנית החדשה, וצלח את התכנית ראשונה בקלילות של ממש.

אולם מה שמעניין יותר הוא התוכן שצוות התכנית החדש בחר לעסוק בו, והאופן שעשה זאת. ראשונה להפציע על המסך לצדו של ברמן הייתה המגישה הצעירה אביה מלכה, שעוד הספיקה לדפוק כמה חודשי "סרטונים מהרשת" אצל לרר, לפני שזה החליט לעבור דירה. מלכה מצדה החליטה להישאר בערוץ 10, והם מצדם מיהרו לפתוח איתה את התכנית הראשונה, כאילו רוצים לומר "היי צופים, שום דבר לא השתנה פה, זוכרים את אביה? עדיין איתנו". ולא סתם איתנו, אלא ממש באולפן. כן, במסגרת מתיחת הפנים שנערכה לתכנית נראה שהמלבן הנצחי ששימש את מגישי הפינות נעלם ועתה הם ישבו לשולחן לצדו של ברמן - גיא פינס ולירון וייצמן סטייל.

גיא לרר
השאיר נעליים גדולות. גיא לררצילום: תומר אפלבאום

ההשוואה לפינס אגב לא מקרית, אבל עוד נגיע לזה. מיד אחרי כמה סרטוני רשת, התכנית נפתחה באייטם מעניין וחשוב על שמועות שקריות לפיהן במסעדת אבו חסן מבשלים את גרגרי החומוס שלהם באסלה (חומוס אסלי אאוט, חומוס אסלה אין?). לאחר הריאיון, עבר ברמן לנושא קליל יותר – פסטיבל הברנינג-מן שנערך בימים אלה בנוואדה ומשודר 24/7 לייב ביוטיוב. "אני מודה שהתמכרתי", סיפר הכתב עמית קוטלר, "זה שומר מסך מאוד נעים", הסכים ברמן. רגע, מה?! אתם מספרים שבמהלך הפסטיבל אדם החליט לרוץ לתוך מיצג אש בוער? הזוי ומפחיד. ולמה בעצם האייטם לא נפתח בסיפור הזה? האם ניסיון התאבדות (מצבו של האיש לא ידוע עדיין) של אדם בפסטיבל המוני הוא סיפור קטן יותר מדיווח על השידור החי באותו פסטיבל? השאלה הזאת יכולה לתפוס מקום של כבוד ברשימת "הקטנוניים הגדולים של המאה ה-21", אבל יש בה כדי להעיד על האופי שמגבת "הצינור" החדשה – תחילה בידור קליל, חדשות קשות בהמשך.

גם פינת ה"מגיבים למגיבים" של דורון הרמן שהגיעה בהמשך היא כזאת - פגישה בין טוקבקיסטים אלימים לבין מושאי הטוקבק שלהם. הרעיון אמנם מרתק ומעלה לדיון את תחושת הניכור הגוברת ברשת ואת רמת תרבות הדיון, אבל בפועל מדובר בפורמט שנשחק עד דק בתכניות הבוקר והאקטואליה הרכה וכעת מרגיש כמו סתם עוד הזדמנות לתקוע סלב על המסך (במקרה זה - טהוניה רובל), כדי לקושש עוד כמה צופים. לזכותה של התכנית יאמר כי בהמשך הובטח כי גם אנשים אנונימיים מוזמנים לפנות לתכנית ולא רק מפורסמים.

טל ברמן על סט "הצינור"
חדשות קלילות תחילה. טל ברמן על סט "הצינור"צילום: רונן פדידה

לסיכום, על אף שהיא חולקת איתה מאפיינים מסוימים, "הצינור" בהנהלתה החדשה היא תכנית שונה מזאת שקדמה לה ונראה שגם היא מצליחה להגיש תמהיל של אקטואלית רשת חשובה לצד בידור קליל ולא מחייב. רק העתיד יגלה מה מהשניים נראה יותר בתכנית והאם כמו קודמתה, גם "הצינור" הנוכחית תצליח להוביל מהלכי רשת חזקים כמו המאבק באיקיוטק ותחקיר HOT, שיהפכו אותה מתכנית שמדווחת על המתרחש ברשת לכזאת שגם משפיעה עליה.

ועוד משהו בקטנה: בימים אלה מתגלעת מריבה הנוגעת לזכויות על עמוד הפייסבוק האולטרה מצליח של התכנית, בין ערוץ 10 לרשת ולרר (כולה מיליון עוקבים, בקטנה). זמן קצר לאחר מועד שידור התכנית פרסמה גולשת טענה לפיה אייטם שפרסמה בעמוד בפייסבוק "דברים לא חשובים" מצא עצמו בתכנית מבלי שניתן לה קרדיט. מי שמנהל כיום את עמוד הפייסבוק הוא מגיש התכנית הקודם, לרר, ולכן לאנשי התכנית הנוכחיים אין באמת ערוץ תקשורת ישיר מול גולשי התכנית. מצב קצת לא נעים כשמדובר בתכנית שמסקרת את מה שמתרחש ברשת. 

"הצינור" -ראשון-רביעי, 22:00, ערוץ 10

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ