שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
עמוס הראל
אימון של יחידת שלדג בשנה שעברה. החתימה הארוכה יחסית לקבע תזכיר את האופן שבו פועלות יחידות דומות במערב
אימון של יחידת שלדג בשנה שעברה. החתימה הארוכה יחסית לקבע תזכיר את האופן שבו פועלות יחידות דומות במערבצילום: עמית אלקיים / דו"צ
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל עורך שינוי מרחיק לכת באופן הגיוס למסלול השירות בארבע היחידות המיוחדות המובילות שלו — סיירת מטכ"ל, הקומנדו הימי (שייטת 13), שלדג והיחידה לחילוץ בהיטס של חיל האוויר (669). 

לפי התוכנית, שאישר באחרונה הרמטכ"ל גדי איזנקוט, יעברו ארבע יחידות העילית להישען במידה רבה על גרעין לוחמים בשירות קבע. חיילים שיתנדבו לארבע היחידות הללו ישרתו במסלול בן שמונה שנים, במקום ארבע עד חמש שנים כיום. כתוצאה מכך, יקטן מספר הלוחמים שיתגייסו אליהן מדי שנה, כך שהצבא יוכל להפנות חלק מהחיילים בעלי נתוני האיכות הגבוהים ביותר לחטיבות החי"ר הסדירות וליחידות מובחרות אחרות.

איזנקוט אמר אתמול במפגש בלשכתו עם כתבים צבאיים כי הצבא הגיע למסקנה שמערכת המיון והשיבוץ לארבע היחידות המיוחדות אינה יעילה. "אנחנו לוקחים בכל שנה כ–9,000 מיועדים לשירות, בכיתות י"א־י"ב, בעלי הנתונים הגבוהים ביותר שלנו, ומתישים אותם בתשעה עד 12 ימי גיבושים במצטבר", אמר הרמטכ"ל. "בסוף התהליך הזה אנחנו מקבלים רק מספר קטן יחסית של לוחמים ליחידות. הם עוברים את מסלול ההכשרה הכי ארוך והכי קשה ובסוף נותר לנו רק זמן קצר להפעילם ביחידות".

לדברי הרמטכ"ל, יאפשר הצבא ללוחמים בארבע היחידות ללמוד שנתיים לתואר ראשון אקדמי על חשבונו, במקצועות לפי בחירתם.  מעבר לשירות קבע ארוך יחסית יאפשר ליחידות לשפר את רמתן המקצועית ולנצל טוב יותר את צוותי הלוחמים, שיפעלו יחד לפרק זמן ממושך. "יהיו פחות מיונים וגיבושים בשנה, וההכשרה תהיה יותר מקצועית", הוסיף איזנקוט.

כיוון שהיחידות יזדקקו למספר קטן יותר של לוחמים בכל שנה, אפשר יהיה להפנות חלק מהחיילים בעלי הנתונים הגבוהים שעד היום התגייסו לשורותיהן לשיפור הרמה ביחידות קרביות אחרות. מסלול השירות ביחידות הללו יהיה דומה יותר לזה של בוגרי קורס טיס, והחתימה הארוכה יחסית לשירות קבע תזכיר את האופן שבו פועלות יחידות דומות בצבאות מערביים ובמידת מה גם בימ"מ, יחידת העילית המשטרתית ללחימה בטרור.

איזנקוט אמר כי בארבע השנים האחרונות קיצץ צה"ל כ–6,000 תקני קבע ומספר משרתי הקבע עומד כיום על קרוב ל-39 אלף. לדבריו, ההתייעלות תאפשר החתמת כאלפיים חיילים וקצינים, בעיקר במערך הלוחם, לתקופות קצרות יחסית של שירות בקבע, מבלי להשאיר אותם בשורות צה"ל עד ליציאה לפנסיה. הצבא יעבור בהדרגה להתנהל לפי חישוב של עלויות השכר הכוללות של משרתי הקבע, במקום להתמקד במספר המשרתים.

הרמטכ"ל פירט עוד שורת צעדים שאותם אישר באחרונה, על רקע מה שתיאר כירידה מסוימת במוטיבציה לשירות קרבי. לדבריו, בבסיס ההחלטות עומדת "אמירה ערכית: בראש סדר העדיפויות עומדים הלוחמים". במסגרת זו, השקיע צה"ל באחרונה עשרות מיליוני שקלים בהקמת בסיסים חדשים ובשיפוץ בסיסים מיושנים של המערך הלוחם, הוקצו כ–70 מיליון שקל בשנה לאספקת ציוד איכותי ללוחמים, שעד לאחרונה נהגו היחידות לגייס באמצעות תרומות לא מאושרות ("שנור"), אושרה העלאת שכר לחיילים בשירות סדיר ובמיוחד ללוחמים (ש"דמי הקיום" שלהם יעלו עד לכ–2,000 שקל לחודש) והוחלט על מימון שכר לימוד לאלפי לוחמים ולחיילים בודדים.

בנוסף, תיקבע עדיפות ברורה למערך הלוחם בהליך המיון לצה"ל, באופן שיחידות החוד יהיו הראשונות לבחור את המתגייסים לשירותיהן. אמנם, רק שיעור קטן מאוד מהמתגייסים בכל שנה מתאים בכישוריו גם ליחידות קרביות וגם ליחידות מודיעין או סייבר, שהיוקרה המיוחסת להן גדלה מאוד בשנים האחרונות. אולם בשנים האחרונות אירעו מקרים שבהם ניתנה קדימות בשיבוץ ליחידות אלה על פני היחידות הקרביות, באופן שעורר תרעומת אצל מפקדים במערך הלוחם.

איזנקוט אמר כי החל להשליט סדר בתחום מענקי הפנסיה המופרזים שנהג הצבא לתת למשתחררים משירות קבע ארוך. דו"ח מבקר המדינה חשף אשתקד כי ממוצע התוספת החריגה לפנסיה שקיבלו הפורשים מצה"ל עמד על 14.8%, בעיקר בשל מתן "תוספת רמטכ"ל" בת 6% לפחות. לדברי הרמטכ"ל, הוא קבע רף מקסימלי של 10% תוספת, כשכל חריגה מכך במקרה של משתחרר ספציפי תחייב אישור מיוחד מצדו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ