בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הרשויות הבדואיות יקבלו סיוע של 700 מיליון שקל לשימוש לפי שיקול דעתן

סדנאות להעצמת נשים, הקמת בריכת שחייה או רכישת מכונה שמטאטאת רחובות - לראשונה, משרד הפנים מעניק לרשויות הבדואיות בדרום סיוע בהיקף של מאות מיליוני שקלים לתקציבן השוטף, כדי לאפשר להן לשפר את ניהולן ואת איכות החיים של תושביהן

5תגובות
רהט, העיר הבדואית היחידה בישראל
אליהו הרשקוביץ

משרד הפנים הכריז בשבוע שעבר על יישום הרכיב המרכזי בתוכנית החומש הכלכלית של החברה הבדואית ל–2017–2021. תקציב התוכנית כולה הוא 3 מיליארד שקל, שמתוכם יוקצו לראשונה 700 מיליון שקל להעצמת הרשויות המקומיות של האוכלוסייה הבדואית בדרום. באופן חריג, הכסף יועבר לתקציב השוטף של הרשויות, והן יוכלו לעשות שימוש בתקציב זה לפי שיקול דעתן הבלעדי. זאת, כדי להעצים את הרשויות, לחזק את יכולת הניהול והביצוע שלהן, ולהעלות את רמת החיים הירודה בהן.

תוכנית החומש, שהוגשה על ידי שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל, אושרה בממשלה בפברואר. התוכנית נוגעת בתחומי החינוך, התשתיות, התעסוקה והשלטון המקומי. החלק הבולט ביותר בתוכנית הוא ההשקעה בשלטון המקומי הבדואי והניסיון לגייס את כספי התוכניות כדי לחולל בו מהפך ניהולי.

כיום, כל הרשויות המקומיות בחברה הבדואית מדורגות באשכול הכלכלי־חברתי הנמוך ביותר — אשכול 1 (מתוך 10). באשכול זה מדורגות רק רשויות בדואיות, אף שמדובר ברשויות מוכרות ומאוזנות תקציבית, שאוכלוסייתן המשותפת מונה 160 אלף תושבים.

רשויות אלה מתקשות מאוד בגביית מסים — גם בגלל ניהול כושל, אך בעיקר בשל מצבה הכלכלי־חברתי הירוד של החברה הבדואית — ולכן לצורך ניהול שוטף הן נאלצות להסתמך על סיוע של חשב מלווה מטעם משרד הפנים, וכמובן על מענקי איזון.

בהתאם לכך, בתוכנית החומש הקודמת לחברה הבדואית הוקצו רק 5 מיליון שקל לרשויות המקומיות, משום שהממשלה התייחסה אליהן כאל ארגונים כושלים. בממשלה הבינו באיחור כי סוכן השינוי היחיד בחברה הבדואית הוא השלטון המקומי, וכי ללא חיזוק והעצמת השלטון המקומי יהיה קשה מאוד לחולל שינוי בחברה זו.

לפיכך, בתוכנית החומש החדשה חל מפנה עצום ביחסה של הממשלה לרשויות הבדואיות. הן יקבלו תקציב ענקי של 700 מיליון שקל בחמש שנים ואת הזכות לקבוע איזה שימוש ייעשה בכסף לפי שיקול דעתן הבלעדי. בנוסף, ניתנה להן הזכות החריגה להשתמש בכסף במסגרת התקציב השוטף (להבדיל מתקציב ההשקעות והפיתוח).

מימון בונה אמון
הרשויות הבדואיות בנגב ותקציביהן

תשע הרשויות הבדואיות המוכרות כבר הגישו תוכניות לשימוש בתקציב המיוחד (סל שירותים). בין היתר, הוגשו הצעות לבניית בריכת שחייה ראשונה ופארק עירוני ברהט, רכישת מכונה מטאטאת כבישים, הצבת שלטים ותאורת רחוב, הקמת אתר אינטרנט עירוני, היערכות לשעת חירום, מימון חוגים במתנ"סים, הקמת גני משחקים, הגדלת מספר הגננות, מימון קייטנות, סדנאות להעצמה נשית, הקמת בית עלמין מוסדר, וכן שכירת ייעוץ בתחומי התיירות וההתייעלות האנרגטית. בכל מקרה אחר, משרד הפנים לעולם לא היה מעלה בדעתו להשתתף במימון התוכניות הללו — אך במקרה של הרשויות הבדואיות הבינו במשרד שאין ברירה אחרת.

מתן הסמכות להחליט לאילו מטרות יוקצה התקציב נועד לאפשר לרשויות הבדואיות לחבר בין סמכות לאחריות: גם סמכות לשלוט על אופן חלוקת התקציב וגם אחריות לשיפור איכות חייהם של התושבים כתוצאה מכך. כיום, רמת החיים של תושב ברשויות הבדואיות המוכרות אינה גבוהה בהרבה מרמת החיים של תושבי הפזורה הבדואית הבלתי־מוכרת. זאת משום שהרשויות הבדואיות המוכרות עניות ביותר ומתקשות לספק אפילו שירותים בסיסיים.

היעדרה של בריכת שחייה אחת ברהט — שמונה 61 אלף התושבים והיא העיר הבדואית היחידה בישראל — הוא רק דוגמה אחת לכך. בנוסף, הרשויות המוכרות נושאות על גבן את תושבי הפזורה, ומספקות להם שירותים שונים מבלי שיקבלו תמורתם ארנונה או הגדלה של מענק האיזון ממשרד הפנים.

ייעול כתנאי הכרחי

במסגרת תוכנית החומש ולצורך הקצאת התקציבים, נדרשות הרשויות הבדואיות לעבור תהליך של שיפור ניהולי: סל השירותים שבגינו הרשות תקבל את התקציב של תוכנית החומש צריך להיבחר על ידי ועדת היגוי של הרשות המקומית; התוכנית חייבת להתבסס על תוכנית עבודה של הרשות, ולכלול יעדים מוגדרים ומדדים שיבחנו את השפעת הסל הנבחר.

הסל יצטרך להתפרש על כמה תחומים, כמו צעדים שמגדילים את הכנסות הרשות; צעדים לשיפור שירותי החינוך והרווחה; וצעדי פיתוח. בנוסף, משרד הפנים מחייב את הרשויות הבדואיות לשכור יועץ חיצוני שילווה אותן בתהליך בחירת הסל וניהולו. היועץ, שייבחר במכרז, יהיה בעל ניסיון רב בניהול בשלטון המקומי בישראל.

כך, משרד הפנים מאפשר בפועל לרשויות לבחור את סל השירותים שישקיעו בו — אך לשם כך הוא מחייב אותן לעבור תהליך מובנה שיפתח את כלי הניהול שלהן. בכל מקרה, משרד הפנים נדרש לאשר את ההשקעות — במיוחד בשנה הבאה, שתהיה שנת בחירות בשלטון המקומי. עם זאת, התכנון הוא לאפשר לרשויות מקומיות שיפעלו לפי ההנחיות להתנהל תוך התערבות מינימלית מצד המשרד.

שינוי במענק האיזון יכלול גם את הפזורה

לצד תוכנית החומש, במשרד הפנים שוקלים לבצע שינוי בנוסחת מענק האיזון של הרשויות הבדואיות המוכרות, שכיום מממנות למעשה גם שירותים ל–120 אלף תושבי הפזורה — מבלי שתושבים אלה נספרים ומוכרים בחישוב מענקי האיזון שלהן.

הכוונה היא להגדיל את מענק האיזון של כל רשות מקומית בהתאם למספר המשוער של תושבי הפזורה שהיא משרתת. להבדיל מתקציב תוכנית החומש, מענק האיזון שמועבר לרשויות מדי שנה מהווה את הנתח העיקרי בתקציבן בהיעדר הכנסות עצמיות מספיקות, ומאפשר להן להמשיך להתקיים. עם זאת, מענק האיזון אינו מספיק כיום לרשויות הבדואיות כדי לספק שירותים בסיסיים — ובכך אינו ממלא את ייעודו.

בנוסף, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מתכנן להשקיע מיליארדי שקלים בחברה הבדואית באמצעות בניית 25 אלף יחידות דיור — דבר שנועד לאפשר מעבר של חלק מתושבי הפזורה למגורים ביישובים הבדואיים המוכרים.

בחודש שעבר אמר השר אריאל כי "מדינת ישראל רואה מחויבות לשיפור רמת החיים של תושבי יישובי הבדואים בנגב, שכן הם אזרחים שווים הזכאים לרמת חיים ולשירותים מוניציפליים ראויים כמו כל אזרחי מדינת ישראל. מדובר באינטרס לאומי שאליו מחויבת המדינה, שכיום מגויסת יותר מתמיד, במסגרת תוכנית לאומית שאושרה בתחילת השנה על ידי הממשלה וגובשה בהליך שיתוף ציבור בהובלת משרד החקלאות והרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב".

השקת תוכנית החומש התקיימה ביום שלישי שעבר במרכז הקהילתי ברהט, בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, מנהל אגף פיתוח כלכלי־חברתי של החברה הבדואית בנגב במשרד החקלאות, יריב מן, ראשי הרשויות המקומיות הבדואיות ונציגים מקצועיים ממשרדי הפנים, החקלאות והאוצר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו