שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שירה מייקין
שירה מייקין
הפנר עם "חברותיו" הולי מדיסון (משמאל) וברידג'ט מארקרט ב-2007. מדיסון חשפה שליטה טוטאלית עליה
הפנר עם "חברותיו" הולי מדיסון (משמאל) וברידג'ט מארקרט ב-2007. מדיסון חשפה שליטה טוטאלית עליהצילום: VALERY HACHE/אי־אף־פי
שירה מייקין
שירה מייקין

הידיעות על מותו של יו הפנר, בהן גם ההספד הארוך שהתפרסם ב"הארץ", היו רוויות בדברי שבח והערצה והציגו את המו"ל כאיש עסקים גאון וליברל גדול שנאבק בפוריטניות האמריקאית ושיחק תפקיד משמעותי במהפכה המינית של שנות ה–60. בפועל, הפנר היה פורנוגרף שוביניסט שעשה את הונו המפורסם על חשבון נשים. סרסור עם תסביך פיטר פן פתטי, שה"מהפכה המינית" שלו היתה חד־סטרית ונועדה לסייע לגברים לבנים עשירים כמוהו להתענג ולסחור בבשרן של נשים.

נכון, הפנר באמת תמך במטרות פוליטיות חשובות ונתן במה לכותבים מוכשרים כמו מרגרט אטווד (כמה מאכזב), אבל התרומות הללו לאנושות מתגמדות נוכח מורשתו האמיתית, שבלבה החפצת נשים וקפיטליזם מכוער. תרומתו העיקרית של הפנר לעולם היא הפיכת תרבות האונס ללגיטימית. הפנר יכול בכיף לקחת קרדיט על שגשוגן של דמויות הרסניות כמו דונלד טראמפ, המיזוגן הגזען, שהיה חבר טוב של הפנר ואף השתתף בכמה מסרטיו, ובעקיפין גם לרעות חולות בישראל דוגמת הזמר המפורסם והפותמוביל שלו.

איך אפשר לקרוא לאדם שהלביש נשים בוגרות בתלבושת שפנפנות ליברל גדול ולוחם חופש? הפנטזיה שהפנר מכר לכל המרבה במחיר התמקדה בשחרור גברים, לא נשים. הפנר התרברב ששכב עם יותר מאלף נשים, אך עדויות הנשים שהקיפו אותו חושפות את מה שהתחולל באמת באחוזה המפורסמת בת 29 החדרים, ששימשה כפינת ליטוף של צעירות בגילאי ה–20. לפי העדויות הללו, מדובר בכת של ממש: ל"שפנפנות" של הפנר היה אסור לעבוד, הן חיו תחת עוצר נוקשה, אסור היה להן שחברים יבקרו אותן והן קיבלו דמי כיס. ולפני שהקוראים הליברטריאניים יזעקו שמדובר בחופש הבחירה של הנשים המאוד צעירות הללו, אציין שחלק נכבד מהן מתו צעירות — חלק ממנת יתר של סמים, אחרות מהתאבדות וכמה אפילו מרצח.

הולי מדיסון, חברתו לשעבר שהתגוררה באחוזה בין 2001–2008, חשפה באוטוביוגרפיה שלה שליטה טוטאלית של הפנר עליה. בראיון ל"באזפיד" מ–2015 סיפרה איך הוזמנה לאחוזה שכשהיתה בת 20 והפנר בן 74, ואיך היא למדה במהרה שכדי להישאר שם עליה לשלם באמצעות סקס. מדיסון סיפרה כי הפנר הציע לכל הבנות כדור מסוג "Quaalude", ואמר לה ש"בשנות ה–70 קראנו לכדורים הללו 'פותחי ירכיים'". מדובר בכדור הרגעה כבד שאסור לשימוש בארה"ב ועלה לכותרות לאחרונה אחרי שהתגלה כי הוא שימש את ביל קוסבי כסם אונס. אגב, אחת ההאשמות נגד קוסבי עסקה במקרה אונס שבוצע לכאורה בבת 15 באחוזת פלייבוי ב–1974. מתלוננת אחרת נגד קוסבי תבעה גם את הפנר עצמו והאשימה אותו שתכנן ביחד עם קוסבי את התקיפה. זה כנראה לא מפתיע שכשהתפרסמו ההאשמות הקשות נגד קוסבי, הפנר היה בין הראשונים להגן עליו בתקשורת.

מדיסון תיארה את הסקס עם הפנר הקשיש, ששכב איתה כשברקע מתנגנים סרטי פורנוגפיה קשה, ודרש גם סקס קבוצתי לפחות פעמיים בשבוע. זו היתה אחת החובות שהיה עליה למלא כדי לגור באחוזה. מדיסון סיפרה כי על אף הדיכאון הקשה שסבלה ממנו, הפנר לא הרשה לה לפגוש פסיכולוג והכריח אותה להתפטר מעבודתה כמלצרית, עד שמצאה עצמה תלויה בו לחלוטין כלכלית ומנותקת מהעולם החיצון. "כולם חושבים ששערי המתכת הידועים לשמצה בכניסה לאחוזה נועדו כדי למנוע מאנשים מבחוץ להיכנס. אבל אני הבנתי שתפקידם היה לנעול אותי בפנים", כתבה באוטוביוגרפיה שלה.

נשים אחרות שחיו באחוזה חשפו עד כמה התדמית הזוהרת היתה רחוקה מהמציאות; איזבלה סנט ג'יימס סיפרה שכל שבוע הנשים נכנסו לחדר של הפנר ו"חיכו עד שהוא יאסוף את הקקי של הכלב מהשטיח — ואז ביקשו את דמי הכיס שלהן". מי שהבריזה לאחד מערבי המועדונים לא קיבלה דמי כיס. נשים אחרות תיארו את הסדינים המוכתמים, והוסיפו שבאחוזה לא היו קונדומים או בדיקות למחלות מין. הנשים, שבשנים האחרונות היו צעירות מהפנר בכ–50 שנים ויותר, קיימו איתו יחסי מין בתורות בשעה שהאחרות שיחקו מולו סצנות לסביות כדי לעורר את "אבא'לה", שהיה מסטול מוויאגרה. ממש זוהר.

הפנר ובוני הלפין ב-1961. אי אפשר לקרוא לאדם שהלביש נשים בוגרות בתלבושת שפנפנות ליברל גדול ולוחם חופש
הפנר ובוני הלפין ב-1961. אי אפשר לקרוא לאדם שהלביש נשים בוגרות בתלבושת שפנפנות ליברל גדול ולוחם חופשצילום: Ed Kitch/אי־פי

כל זה בלי להזכיר את הנזק האדיר שגרם הפנר למיליוני נשים ברחבי העולם. מייסד מגזין הסליז שאמר בפירוש שנשים הן "אובייקטים", הצליח להפוך את סגנון החיים המבזה ללגיטימי, ועודד גברים בכל העולם להיות אספנים של גופות נשים, לקשט אותן עם תכשיטים זוהרים ובגדים סקסיים, ולזרוק אותן אם הן מעלות במשקל או יש להן קמטים, ולהחליפן בגרסאות צעירות יותר.

בסופו של דבר, הפנר היה בראש ובראשונה אדם שקנה ומכר נשים לגברים עשירים אחרים. זקן חרמן ופתטי וסמל של טעם רע. המלך לא סתם עירום, הוא עטוף בפיג'מות משי וחלוקי קטיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ