כשקזנובה כתב לבתו של משיח השקר - היסטוריה גדולה, בקטנה - הארץ

כשקזנובה כתב לבתו של משיח השקר

ג'קומו קזנובה שהיה מאהב, ספרן, כומר כושל, וגם עסק בתורות הנסתר, קיים קשר יוצא דופן עם אווה פרנק - בתו של משיח השקר היהודי המומר יעקב פרנק. מה אנחנו יכולים ללמוד מהקשר יוצא הדופן על ההיסטוריה של אנשים במאה ה-18?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דיוקנאות אווה פרנק וג'קומו קזנובה
דיוקנאות אווה פרנק וג'קומו קזנובה
היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה

דור סער-מן

הוא נחשב לגדול המאהבים של כל הזמנים וכמי שלא מנע מעצמו מלקיים יחסי מין עם אף אשה. עד היום כשאנחנו רוצים לדבר על גבר שמתהולל עם נשים רבות - שמו של ג'קומו קזנובה יעלה לעתים קרובות. אבל קזנובה לא היה עוד סתם מתהולל; הוא היה חבר במסדר הבונים החופשיים, עסק בתורת הקבלה, וגם קשר קשרים עם לא מעט אישים יוצאי דופן באירופה של תקופתו, ובהם גם משיח השקר היהודי יעקב פרנק. 

יעקב פרנק
יעקב פרנק

פרנק היה משיח שקר בן המאה ה-18, שראה עצמו כגלגול של משיחים אחרים כמו ישו הנוצרי וכן שבתאי צבי, משיח השקר היהודי שקדם לפרנק ב-100 שנה. בשלב מסוים פרנק התנצר יחד עם מאמיניו, אך המשיך לקיים אורח חיים סגור של כת, כשהוא מעדכן את תורתו ומסביר שלא הוא המשיח האמיתי - אלא דווקא בתו אווה. לא מפתיע שכשמדובר באשה - קזנובה נכנס לתמונה.

מכתב מיוחד שקזנובה כתב לאווה פרנק ב-1793 נותר לנו, ובו קזנובה פונה לאווה כחברה קרובה, ומבהיר לה שהוא, כמו שהיא יודעת, חוקר את תורת הקבלה ותורות נסתר נוספות מזה 19 שנה. יתרה מזו, קזנובה מתאר כיצד הוא חשף תורה נסתרת נוספת בשם "קב-אלי", שדומה לקבלה, אך מפותחת ממנה, ועיסוקה בעיקר בנומרולוגיה. קזנובה גם כותב בחיבה על יעקב פרנק, אביה של אווה (שנפטר שנה לפני כן), ומציין שלשניהם היה עיסוק משותף באמונות הנסתרות והחכמות וכי קזנובה עצמו למד לא מעט מפרנק.

הדבר המדהים ביותר מופיע בסוף המכתב, כאשר קזנובה מאשים את אווה פרנק בהזנחה מרובת שנים של הקשר ביניהם - האשמה שרומזת כמובן על קשר רומנטי שהתקיים בין השניים. אין זה מקרי שקזנובה נמשך לאישים יוצאי דופן כמו יעקב ואווה פרנק. הוא עצמו עסק כאמור בתורות הנסתר ובין מאהבת למאהבת, מצא גם זמן לערוך גילויים מיסטיים שונים. המאה ה-18 הביאה לעלייתם של לא מעט שרלטנים רהבתניים, ומבחינה זו קזנובה ופרנק היו דומים מאוד, ושניהם היו בעלי חיבה למסדרים סודיים, תורות הנסתר, והתנהגות ראוותנית. לצערנו, המכתב שקזנובה שלח לאווה הוא העדות היחידה לתכתובת ביניהם, אך גם במספר שורות, הוא מספק מידע על מהות הקשר ביניהם.

דיוקן ג'קומו קזנובה, 1770, מיוחס לצייר אנטון רפאל מנגס
דיוקן ג'קומו קזנובה, 1770, מיוחס לצייר אנטון רפאל מנגס

חשוב להוסיף שקזנובה עצמו היה גם בעל יחס חיובי מאוד ליהודים - ולא רק למומרים בעלי רעיונות משיחיים. קזנובה כותב בזכרונותיו באופן חיובי על משפחה יהודית מוונציה שאירחה אותו, וגם טורח בדרך לציין כיצד הצליח לפתות את אחת מבנות המשפחה. גם באפיקים רציניים יותר הוא הצטייר כבעל יחס חיובי ליהודים, והוא אף טרח לכתוב כתב הגנה לחיבור אקדמי שבא לתת אישור חוקי ליהודים לבנות בתי כנסת חדשים.

קזנובה אם כן היה איש המאה ה-18 במלוא מובן המילה - אירופאי, שרלטן ונאור, שנמשך לתורות איזוטריות וגם למגע עם יהודים, ולא פעם המפגשים הקטנים הללו משקפים את ההיסטוריה הגדולה מאחוריהם.

היסטוריה גדולה, בקטנה
היסטוריה גדולה, בקטנה |היסטוריה גדולה, בקטנה

היסטוריה היא לא רק תאריכי קרבות ושמות של מלכים מתים. היסטוריה היא סיפור – ואם תשאלו אותנו – סיפור טוב, במידה שמספרים אותו נכון. "היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהחל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח בישראל (ובכלל) נקלעו אליו. אנחנו כאן כדי להוריד את ההיסטוריה ממגדל השן האקדמי ולהראות שיש בה מעבר לסטיגמה האפורה והמשעממת שהתחום אימץ לעצמו.

אל דף הפייסבוק שלנו

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ