רבבות לוחמים כורדים הוצבו במחוז כירכוכ מחשש מפני מתקפה עיראקית - המזרח התיכון - הארץ

רבבות לוחמים כורדים הוצבו במחוז כירכוכ מחשש מפני מתקפה עיראקית

המחוז העשיר שנמצא בשליטה כורדית הוא אחד מסלעי המחלוקת בין המיעוט לממשלה העיראקית. במהלך השבוע דווח כי עיראק מתכננת לתקוף את המחוז

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
כוחות צבא עיראק בדרך לכירכוכ
כוחות צבא עיראק בדרך לכירכוכצילום: MARWAN IBRAHIM/אי־אף־פי
רויטרס

עשרות אלפי לוחמים כורדים הוצבו במחוז כירכוכ שבצפון עיראק כדי "להתמודד עם איומים אפשריים מצדם של הכוחות העיראקים". בדיווח של ערוץ הטלוויזיה הכורדי רודאו, צוטט היום (שישי) סגן נשיא המחוז הכורדי כאומר ש"עשרות אלפי לוחמי פשמרגה ואנשי כוחות הביטחון כבר נמצאים בכירכוכ ובסביבותיה". סגן הנשיא, כורסאט ראסול עלי, אמר עוד כי "לפחות 6,000 לוחמי פשמרגה נוספים הגיעו לאזור בלילה האחרון, על מנת להתמודד עם האיום העיראקי".

ביום רביעי הודיעה הממשלה הכורדית האזורית כי כוחות צבא עיראק מתכננים "מתקפה גדולה" על הכוחות הכורדים בכירכוכ וכן בעיר מוסול, אך דובר הממשלה העיראקית הכחיש את הטענות. הדובר טען כי הכוחות העיראקים מתכננים מתקפה על לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בגבולה המערבי של המדינה, וכי ההכנות אינן קשורות כלל למיעוט הכורדי.

סרטון על הסכסוך בעניין השליטה בכירכוכ

מחוז כירכוכ, שנמצא בשליטה כורדית, עשיר בנפט ובו קבוצות אתניות רבות. בחודשים האחרונים, לאור הצלחת הלחימה של הכוחות העיראקים בדאעש, התקרבו כוחות הצבא לכירכוכ וכעת הם מקיפים אותו מדרום וממערב. על אף הכחשות עיראק, מועצת הביטחון של המחוז הכורדי הודיעה ביום רביעי כי היא מקבלת "מסרים מסוכנים שהכוחות העיראקיים מתכננים מתקפה גדולה על האזור". 

המתיחות באזור גבוהה במיוחד בתקופה האחרונה, מאז משאל העם במחוז הכורדי בו הצביע רוב מוחלט למען עצמאות והפרדות מעיראק. במשאל, שנערך בסוף ספטמבר ואיננו מחייב את הממשלה העיראקית, הצביעו 92% מהנשאלים בעד הפרדות מעיראק ולמען עצמאות כורדית

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ