מניין ההרוגים בפיגוע בסומליה עלה ליותר מ-300; רוב הגופות לא ניתנות לזיהוי - אפריקה - הארץ

מניין ההרוגים בפיגוע בסומליה עלה ליותר מ-300; רוב הגופות לא ניתנות לזיהוי

תושבי מוגדישו עדיין מחפשים את קרוביהם בהריסות הזירה, בה התפוצצו שתי משאיות. כמעט כל הפצועים הוגדרו במצב קשה, וחלקם הוטסו לטיפול בטורקיה

גרדיאן, רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הרס במוגדישו, אתמול
גרדיאן, רויטרס ואי-פי

מניין ההרוגים בפיצוץ המשאית הממולכדת בבירת סומליה שלשום (שבת) עלה ליותר מ-300 וצפוי להמשיך לעלות, כך הודיע היום ראש שירותי הרפואה בעיר עבד אל-קדר עבד אל-רחמן. לפי צוות רפואה וחילוץ, רבות מהגופות בפיצוץ במוגדישו לא ניתנות לזיהוי. 

המשאית הממולכדת שהתפוצצה ליד מלון בצומת דרכים סואן השמידה את המבנה וכמה מבנים סמוכים. לפי מקורות ביטחוניים במדינה, הרכב נעצר לבדיקה במחסום אך לפתע האיץ. הוא פרץ את המחסום והתפוצץ ליד מכלית דלק סמוכה, שנדלקה ויצרה כדור אש עצום. לפי מומחה מערבי שמסייע לממשלת סומליה, המטרה היתה ככל הנראה משרדים ממשלתיים הנמצאים בסמוך, והמבצעים לא חזו שמכלית הנפט תתפוצץ גם היא. "העובדה שהמשאית התפוצצה בסמוך למשאית היא פשוט מזל רע מאוד מאוד", אמר.

מספר ההרוגים עומד עד כה על לפחות 320 בני אדם. סירנות האמבולנסים נשמעו אתמול בכל העיר, בעוד קרובי הנפגעים חפרו בהריסות הבניינים בתקווה לאתר את נפגעי הפיצוץ העצום. "זה מצב באמת איום ונורא, מעבר לכל דבר אחר בעבר", אמר ד"ר מוחמד יוסוף, מנהל בית החולים "מדינה" במוגדישו. לדברי אחות שעובדת בבית החולים, כמעט כל הפצועים נפגעו קשות. חלק מהפצועים הוטסו היום לקבלת טיפול רפואי בטורקיה.

האוו יוסוף עמדה דומעת מול בעלה שנכווה קשות מפיצוץ המשאיות. "הוא עלול למות", אמרה והתחננה: "אנחנו זקוקים לעזרה". זיינב שריף, אם לארבעה שבעלה מת לאחר כמה שעות שבהן ניסו הרופאים להצילו, ישבה מחוץ לבית החולים ובכתה. "אין מה לומר. איבדנו הכל", אמרה.

אשה בזירת הפיגוע, אתמול

רופאים בבתי חולים במוגדישו התקשו לסייע לפצועים קשה בפיצוץ, שרבים מהם סבלו מכוויות חמורות. לפי רופא בבית החולים המקומי, 160 מהגופות שלא ניתן היה לזהות נקברו אתמול בהוראת הממשלה. כוחות חילוץ אמרו כי עקב החום העז שנוצר מפיצוץ מאות קילוגרמים של חומר נפץ, סביר שלעולם לא ניתן יהיה לדעת מהו מספר ההרוגים הסופי, כיוון שגופותיהם של חלקם לא יימצאו. 

הנשיא מוחמד עבדאללהי מוחמד הכריז על שלושה ימי אבל והצטרף לאלפי בני אדם שנעתרו לבקשת בתי החולים לתרום דם. "אני מפציר בכל אזרחי סומליה להגיע ולתרום", אמר.

ההתקפה היתה הקטלנית ביותר במדינה מאז 2007, אז החל הארגון האיסלאמיסטי "א-שבאב" לפעול נגד ממשלת סומליה, הנתמכת בידי האו"ם והאיחוד האפריקאי. אף שהארגון וארגונים המסונפים לו טרם קיבלו אחריות על הפיגוע, אל-שבאב, הקשור לארגון אל-קאעדה, מבצע פיגועים באופן קבוע בבירה מוגדישו ובחלקים אחרים של המדינה.

חמושי הארגון שלטו בעבר ברוב שטח מוגדישו אך איבדו את אחיזתם בבירה ב-2011. הארגון הודיע כי יגביר את התקפותיו נגד הממשלה במוגדישו לאחר שהנשיא מוחמד, שנבחר בפברואר, וממשל ארה"ב, הכריזו על הגברת המאמצים להילחם בו.

"לא אכפת להם מחייהם של האנשים בסומליה - אמהות, אבות וילדים", אמר ראש הממשלה חסן עלי חיר, בהתייחסו לתוקפים. "הם תקפו באזור המאוכלס ביותר במוגדישו והרגו רק אזרחים". מאות בני אדם יצאו לרחובות מוגדישו אתמול במחאה על הפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ