שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ארנסטו לונדוניו, ניו יורק טיימס
סירה בפנטנאל בברזיל, השנה
סירה בפנטנאל בברזיל, השנהצילום: LALO DE ALMEIDA / NYT
ארנסטו לונדוניו, ניו יורק טיימס

תעשיית הסויה וחוות הבקר בברזיל מאיימות על אזור הביצות הטרופיות הגדול בעולם — הפַּנטַנאל — מאזורי המחייה הגדולים ביותר בכדור הארץ לחיות בר. יגוארים, קיימנים, איילי ביצות ותוכי מקאו חיו להם בשלווה באזור במשך עידנים, אך הוא הולך ומצטמק. זה יותר מ–15 שנה, כ–22,500 קמ"ר שינו את פניהם והפכו חלקות צהובות שגדלות במהירות. גודל האזור כולו הוא כ–180 אלף קמ"ר, בערך כשטחה של סוריה, והוא משתרע על פני שלוש מדינות — ברזיל, פרגוואי ובוליביה.

רבים רואים בשחיקת הפנטנאל סימן לעמדה ההולכת ונחלשת של שלטונות ברזיל ביחס להגנת הסביבה. מוקדם יותר השנה היללה הממשלה הישג צנוע במלחמה למען הסביבה: צמצום בירוא השטחים באזור האמזונס. אבל על הישג זה העיבה מגמה אחרת, שהביכה את השלטונות. אשתקד גדלה פליטת גזי החממה בברזיל ב–9% בהשוואה ל–2015 — הפליטה הגבוהה ביותר מאז 2008.

פליטות הגזים אשתקד נובעות בחלקן הגדול מבירוא יערות והפיכת השטחים לקרקע חקלאית ולמטרות מסחריות אחרות, מה שמטיל ספק ביכולתה של ברזיל לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות במלחמה נגד שינוי האקלים, כולל הסכם פריז.

בנוסף לזה, נתוני מיפוי שפרסם החודש המכון הברזילאי לגיאוגרפיה וסטטיסטיקה מראים שהמדינה איבדה 9.5% משטחיה המיוערים בין 2000 ל–2014. התפשטות החקלאות לאזורים שיש בהם פחות תקנות להגנת הסביבה מתרחשת בתקופה של סערות פוליטיות בברזיל, שבה קואליציה רבת עוצמה של מחוקקים, המייצגים אינטרסים של חקלאים, הצליחה לקבוע מדיניות מעוררת מחלוקת בנוגע לשימוש בקרקעות.

אנשי הסביבה אומרים שמי שזקוק יותר לתמיכת הפוליטיקאים האלה הוא הנשיא מישל טמר, שבשנה האחרונה השקיע זמן רב בהענקת טובות הנאה למחוקקים בניסיון מוצלח לשכנע את הקונגרס שלא להעמידו לדין על שחיתות. "למעשה, טמר הוציא את ברזיל מהסכם פריז, בדיוק כמו הנשיא טראמפ, אבל לו אין האומץ להודות בכך בפומבי", אמרה מרינה סילבה, שרת הסביבה של ברזיל בין השנים 2003 ל–2008. בפרק זמן זה, זכתה ברזיל לשבחים בינלאומיים עקב מאמציה הגדולים לעצור את הבירוא המשתולל באזור האמזונס. לדברי סילבה, "נעשה מאמץ לפרק את המנגנון הממשלתי שנבנה במשך עשרות שנים, שנועוד לצמצם את הפליטה של גזי חממה".

טמר אינו מתבייש להודות בתמיכתו בחקלאות ובתעשיית הבקר. הוא קורא להן מנועים הכרחיים לצמיחה כלכלית. "לעתים קרובות אומרים שאני והממשלה שלי מגינים על החקלאים ועל בעלי חוות בקר", אמר בנאום באירוע של תעשיינים. "אדרבה, החקלאות וחוות הבקר הן שמגינות על הכלכלה הלאומית".

"דרוש שיווי משקל", אמר פליפה דיאס, מנכ"ל מכון הפנטנאל, הפועל לשימור הביצות. "אלא שהחקלאים אינם מתייחסים לנזק לטווח הארוך שמחוללים הגידולים שלהם, ששוחקים את הקרקע, מזהמים את הנהרות שגם מוסטים מנתיביהם. הם לא חושבים על מחר. כל עוד טוב להם היום, לא אכפת להם מה יהיה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ