פרידה מאהרן אפלפלד: הסופר שראה את העולם כילד בורח ביער - ספרות - הארץ
1932-2018

פרידה מאהרן אפלפלד: הסופר שראה את העולם כילד בורח ביער

הסופר וחוקר הספרות יגאל שוורץ סופד לחתן פרס ישראל לספרות שמת לפנות בוקר. "הפואטיקה שלו הושפעה מהשואה, אבל תיארה מציאות עכשווית"

יגאל שוורץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אפלפלד. "כתב שקט שקט"צילום: אריק סולטן
יגאל שוורץ

אהרן אפלפלד אמר פעם שהאנשים שיצאו מהשואה, הקורבנות ששרדו, יצאו ממנה כמו מי שצריכים לבדוק כל צעד וצעד שלהם. צריכים לבדוק האם מתחת לרגליים שצועדות קיימת קרקע שעליה אפשר לדרוך. ברור, מהביוגרפיה האישית שלו, למה זו היתה נקודת המוצא שלו, והיא לא השתנתה מאז שהתחיל לפרסם בתחילת שנות ה–60 ועד "תימהון", ספרו האחרון.

כמעט 50 ספרים הוא חיבר וכתב אותם בעיני ילד בן שמונה שהולך ביערות. כך הוא ראה את העולם, כילד בורח ביער. הוא תפש הכל בגוף ולא בראש וזה היה חלק אדיר בעבודתו — כתיבה פשוטה וחסכונית שבין הרווחים שהיא השאירה לקורא, רבץ סרט אימה. הוא כתב שקט שקט, אבל השקט הזה היה עבור הקורא כמו להלך על קרח דק. זה הילך עליי קסם וגם אימה וכשהתבוננתי בו, ילד שרצחו את אמו לנגד עיניו ויצר לו ממלכה אדירה בכוחות עצומים, ראיתי משל ענק לחיים שלנו.

אפלפלד היה באמת ובתמים אחד מגדולי הסופרים של המאה ה–20. קיוויתי שיוענק לו פרס נובל על פועלו: איש לא תאר כך את מאה שנות הבדידות של העם היהודי באירופה כמותו ואיש לא תאר כך את מלחמת העולם השנייה והשואה.

שוורץ
שוורץצילום: דניאל צ'צ'יק

אני טוען כך בה בשעה שאני חושב שבניגוד למה שנאמר עליו, אפלפלד לא כתב על שם. הוא כתב עלינו, היהודים החילונים או בעלי הזיקה המסוימת לדת, מי שגרים בתל אביב, בחדרה או ברחובות, מי שנותקו משורשיהם שם ובתגובה מגלים יחס אוטו־אנטישמי לעבר. הוא אולי העתיק את הזירה לשם ולעבר, אבל כתב על עכשיו. הפואטיקה שלו הושפעה מהשואה, אבל תיארה מציאות עכשווית.

יגאל שוורץ הוא סופר וחוקר ספרות, שערך 28 מספריו של אהרן אפלפלד

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ