שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נירית אנדרמן
קתרין דנב. בין החותמות על העצומה
קתרין דנב. בין החותמות על העצומהצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
נירית אנדרמן

השחקנית הצרפתייה קתרין דנב היא אחת ממאה נשים בצרפת שחתמו על עצומה הטוענת כי "ציד המכשפות" שבא בעקבות פרשות התקיפה וההטרדה המינית בהוליווד מאיים על החופש המיני. העצומה, שעליה חתמו מאה שחקניות, עיתונאיות, סופרות ואקדמאיות צרפתיות, התפרסמה אתמול בעיתון הצרפתי "לה מונד" ונאמר בה, בין היתר, כי "החופש לפתות ולהציק הוא חיוני", כדי לשמור על החופש המיני.

הנשים החתומות על העצומה קובעות שגברים צריכים להיות חופשיים להתחיל עם נשים: "אונס הוא פשע, אבל ניסיון חיזור, גם אם הוא עיקש או לא מוצלח, אינו כזה, וגם גבר שמנסה להיות ג'נטלמן אינו תוקפן", ובהמשך מוסיפות: "היצר המיני הוא מטבעו פרוע ואגרסיבי, אבל אנחנו מספיק חדות אבחנה כדי לא לבלבל בין ניסיון להתחיל עם מישהי לבין תקיפה מינית".

העצומה התפרסמה יממה אחת בלבד לאחר שהמחאה ההוליוודית נגד ההטרדות המיניות כבשה שוב כותרות, הפעם בזכות טקס גלובוס הזהב שכמעט כל הנשים שהשתתפו בו לבשו שחור במחאה נגד ההטרדות והתקיפות המיניות, ונאומה הרהוט של אופרה וינפרי בטקס, שקשר בין פגיעה וניצול נשים לבין אפליית השחורים.

דנב ויתר החותמות על העצומה כתבו כי "בעקבות פרשת הארווי ויינשטיין חלחלה ההבנה הלגיטימית אודות האלימות המינית המופעלת על נשים, בין השאר במסגרות מקצועיות, בהן גברים מסוימים מנצלים לרעה את כוחם. זה היה תהליך הכרחי. אבל פריצת הסכר הופכת היום להפך הגמור: מורים לנו איך לדבר, להשתיק את כל מה שעשוי להרגיז, ומי שמסרבות ליישר קו נחשבות לבוגדות ושותפות לדבר עבירה.

"אך זוהי פוריטניות לשמה כאשר משתמשים בשם טובת הכלל לכאורה, בטיעונים של הגנה על נשים ושחרורן, כשבפועל כובלים אותן לסטטוס של קורבנות נצחיים, הנתונים להשפעתה של דרך החשיבה הגברית, כמו בימי ציד המכשפות".

כמו כן, נכתב כי "בפועל, MeToo# הוביל, בתקשורת וברשתות החברתיות, לקמפיין הלשנות והאשמות פומביות של אנשים, שמבלי לאפשר להם לענות או להגן על עצמם, קיבלו מיד יחס זהה לזה של עברייני מין. לצדק המהיר הזה יש כבר קורבנות - גברים שסבלו מסנקציות מקצועיות, או אולצו להתפטר, בעוד שכל חטאם היה נגיעה בברך, ניסיון לגנוב נשיקה, שיחה על נושאים 'אינטימיים' בארוחת ערב מקצועית או משלוח הודעות בעלות קונוטציה מינית לאשה שלא הביעה בהם עניין".

חותמות העצומה מציינות גם שבמקום לעזור לנשים, "טירוף שליחת 'החזירים' (השוביניסטים) לבית המטבחיים משרת למעשה את אויבי החופש המיני – קיצונים דתיים, ריאקציונרים מהסוג הגרוע ביותר, ומי שחושבים בהתאם למוסר הוויקטוריאני שנשים הן ישויות 'מסוג אחר', כילדים בעלי חזות מבוגרת, שיש להגן עליהם". 

נשות התרבות הצרפתיות גם קישרו את גל הדרישות לצנזר יצירות אמנות לקמפיין MeToo#: "לצונאמי המטהר אין גבולות. כאן מצנזרים כרזה עם ציור עירום של אגון שילה, שם קוראים להסרת ציור של באלתוס מתערוכה במוזיאון בטענה שהוא תומך בפדופיליה. בבלבול של האדם והיצירה, יש מי שדורשים לבטל את הרטרוספקטיבה ליצירתו של רומן פולנסקי בסינמטק, ודוחים את הרטרוספקטיבה המוקדשת לז'אן קלוד בריסו.

"כבר כיום, עורכים מבקשים מאיתנו להפוך את הדמויות הגבריות שלנו לפחות סקסיסטיות, לדבר על מיניות או אהבה בצורה מדודה יותר, או להפוך את 'הטראומה ממנה סובלות הדמויות הנשיות' למובהקת יותר. אנחנו מגיעים לגבול הגרוטסקה כאשר בשבדיה הצעת חוק מבקשת לחייב פרטנרים להסכים מפורשות או בכתב ליחסי מין. עוד קצת ונגיע לעולם בו שני מבוגרים שמעוניינים לשכב זה עם זה יצטרכו לסמן וי דרך אפליקציה, ולאשר מסמך המפרט את התנוחות שהם מסכימים להן, ואלה שלא".

לקראת סוף העצומה, מצטטות החותמות את הפילוסוף רואן אוז'יאן, שלדבריהן "הגן על הזכות להעליב כהכרחית ליצירה האמנותית. באותו אופן, אנחנו מגנות על הזכות להציק, כהכרחית לחופש המיני".

דנב היא המפורסמת מבין מאה הנשים שחתמו על המכתב הפתוח. לצדה ברשימה שורה ארוכה של נשים מתחומי הבידור, האמנויות, התקשורת והאקדמיה, רובן אינן מוכרות. בין השמות המוכרים ברשימה נמצאות בין היתר השחקנית כריסטין בויסון, העיתונאית השמרנית אליזבת לוי, כוכבת הפורנו משנות ה-70 שנהפכה למנחת תוכנית אירוח בריז'יט לאהיי, ומבקרת האמנות והעורכת קתרין מילה. 

הטקסט נהפך במהרה לשנוי במחלוקת, גם בתוך צרפת. בין השאר הביעה השרה לשעבר לשיוויון מגדרי, לורנס רוסיניול, צער על כך ש"החשש מקיום ללא המבט והתשוקה הגבריים מוביל נשים משכילות לכתוב שטויות". 

אסיה ארג'נטו, אחת הנשים שהעידו כי הארווי ויינשטיין תקף אותן, צייצה בטוויטר: "קתרין דנב ונשים צרפתיות אחרות מספרות לעולם כיצד המיזוגניה המופנמת שלהן פגעה בהן מוחית והביאה אותן לנקודת האל חזור".

ציוץ
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ