שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי-פי
אי-פי

נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, ניצח היום (שבת) בבחירות לנשיאות המדינה וימשיך לקדנציה שנייה. עם תום ההצבעה שנמשכה יומיים וספירת כמעט כל הקולות, המכון הסטטיסטי של צ'כיה הודיע כי הנשיא זמאן קיבל 51.1% מהקולות. יריבו, ראש האקדמיה הלאומית למדעים לשעבר, ייז'י דרהוש, קיבל 48.5% תמיכה.

זמאן, בן 73 שידוע באהדתו לרוסיה, הופיע היום בפני תומכיו וכינה את ניצחונו "הניצחון הפוליטי האחרון שלי". החוק בצ'כיה מגביל כל כהונת נשיא לשתי קדנציות בלבד. זמאן הבטיח לבוחריו "להמשיך לעשות את מה שעשיתי עד היום".

זמאן (במרכז) חוגג את ניצחונו, היום
זמאן (במרכז) חוגג את ניצחונו, היוםצילום: RADEK MICA/אי־אף־פי

זמאן, פוליטיקאי צ'כי ותיק מהשמאל, שכיהן גם כראש ממשלה בעברו, זכה בקדנציה הראשונה שלו בבחירות הנשיאותיות שנערכו בצ'כיה ב-2013, שבהן לראשונה בחרו האזרחים ולא המחוקקים לבדם. מאז היבחרו הוא הספיק לפצל את המדינה במדיניותו הפרו-רוסית, בתמיכתו בקירוב היחסים עם סין, במדיניותו קשוחה נגד מהגרים ובהתבטאויותיו האנטי-מוסלמיות.

זמאן היה אחד מאותם מנהיגים אירופאים מעטים שתמכו בדונלד טראמפ במירוץ לבית הלבן. הוא גם הציע לקיים משאל עם על חברותה של צ'כיה באיחוד האירופי, בדומה למשאל העם שנערך בבריטניה. יריבו דרהוש הבטיח בקמפיין שלו לשמור על קשרי המדינה עם האיחוד האירופי ועם נאט"ו.

דרהוש מודה לתומכיו לאחר שהודה בהפסדו בפראג, היום
דרהוש מודה לתומכיו לאחר שהודה בהפסדו בפראג, היוםצילום: MICHAL CIZEK/אי־אף־פי

דרהוש, בן 68, הנחשב לפנים חדשות בפוליטיקה המקומית, הודה היום בהפסדו ובירך את הנשיא הנוכחי על ניצחונו. המדען והפרופסור לכימיה אמר כי הוא מתכנן להישאר בפוליטיקה, אבל לא הרחיב. "זה לא נגמר", הבהיר. בניגוד לזמאן, דרהוש רץ באופן עצמאי ולא היה משויך לאף מפלגה.

לפי המכון ללימודי ביטחון של פראג, במהלך הבחירות הפיצו אתרי אינטרנט פרו-רוסיים ידיעות כוזבות נגד דרהוש. בידיעות אלה נטען כי דרהוש שיתף פעולה עם המשטרה החשאית בתקופה הסובייטית והיה מוכן לקבל את תוכנית האיחוד האירופי ליישוב מבקשי מקלט במדינות החברות באיחוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ