רעות הורן מאתגרת את אמריקה עם טבעונות - לאכול או לא לאכול - הארץ

רעות הורן מאתגרת את אמריקה עם טבעונות

מיזם "אתגר 22+" המציע התנסות בטבעונות יושק מחר בארה"ב, ארבע שנים אחרי שנוסד בישראל. רעות הורן, מנכ"לית "אנונימוס" לזכויות בע"ח, שהגתה אותו, מדברת על ההצלחות, כולל זו הפרטית שלה בהשלת 20 קילו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה של אנונימוס בתחילת השבוע מול בית השר כחלון בחיפה, במחאה על הקצאת 340 מיליון שקל לבניית לולי ענק
הפגנה של אנונימוס בתחילת השבוע מול בית השר כחלון בחיפה, במחאה על הקצאת 340 מיליון שקל לבניית לולי ענקצילום: עמותת אנונימוס לז
רחל טלשיר

מחר (שישי) יושק בארה"ב פרוייקט "אתגר 22+", ליווי חינמי לאנשים המעוניינים לנסות טבעונות למשך 22 יום, שנוסד בישראל לפני כארבע שנים. זה עיתוי מתאים להכיר את רעות הורן, מנכ"לית "אנונימוס" לזכויות בעלי חיים מזה שנתיים ומי שהגתה והקימה את הפרויקט המוצלח הזה. היא גם תציג בהזדמנות זו את השיטה שבה השילה מעליה, בלי מאמץ, 20 קילוגרמים. את דרכה ב"אנונימוס" התחילה הורן לפני עשרים שנה, בגיל 16, כמתנדבת בדוכני הסברה. בהמשך הובילה את המאבק להפסקת פיטום האווזים ואת המאבק למען עגלי החלב.

ועדיין גולת הכותרת של עשייתה, גם מקור לגאווה, הוא פרויקט אתגר 22+: כבר ביממה הראשונה להולדתו נרשמו כמה מאות אנשים. בהמשך הושקה גרסה בינלאומית עם נרשמים מ–160 מדינות ועד כה השתתפו בפרויקט 117 אלף אנשים, כאשר כבר לסבב ההשקה הראשון בארה"ב נרשמו יותר מ–500 אנשים.

הורן: "הקמפיין שלנו נגד פיטום אווזים היה השראה למאבק בעולם. כך גם האיסור המתרחב כיום על ניצול חיות בקרקס"
הורן: "הקמפיין שלנו נגד פיטום אווזים היה השראה למאבק בעולם. כך גם האיסור המתרחב כיום על ניצול חיות בקרקס"צילום: דודו בכר

הנה קודם, כמובטח, הכל אודות 20 הקילוגרמים שנמוגו ממשקלה. "כשעברתי לפני שנים לטבעונות," הורן משחזרת, "חשבתי שמיד ארד במשקל אבל זה לא קרה. די מהר גיליתי ש–90% מהאוכל שאנחנו אוכלים הוא ממילא טבעוני, והשפע היה גדול משציפיתי — אפילו ממתקים וג'אנק היו בלי סוף. כיום יש כמובן הרבה יותר. אז נכון שהייתי בריאה יותר מאוכל בשר ממוצע, אבל רציתי הרבה יותר.

"לפני כעשר שנים התחילו להצטבר ראיות לכך שתזונה טבעונית מאוזנת יכולה למנוע מחלות נפוצות כמו סרטן ומחלות לב. אלו דברים שעם הזמן נאמרו גם על־ידי ארגוני הבריאות השמרניים ביותר, וזה העלה את האמינות של ההצהרות בעיני".

האם העיסוק בטבעונות כדרך לשיפור הבריאות אינו מסיט את הדיון מיעדיו המרכזיים?

"כפעילה לשינוי חברתי, ראיתי כאן שילוב מנצח שאי אפשר להתעלם ממנו: להיות טבעוני זה לא רק לחיות על פי הערכים שלנו אלא גם לזכות בבריאות. הבנתי שבתור התחלה אני צריכה לעשות שינוי קטן בעצמי. כמו לא מעט אנשים בעולם המערבי, אני נהנית מאוכל ואכלתי לא פעם יתר על המידה. לא היו לי פרופורציות הגיוניות לכמויות הג'אנק ש'הגיוני לאכול'. כך קרה שהגעתי לעודף משקל גדול".

ומרגע שהחלטת?

"התייעצתי עם נטלי שמש, תזונאית קלינית שמתמחה בטבעונות. הבנתי שאני אוכלת הרבה יותר מדי מוצרים מעובדים ופחות מדי ירקות. היא נתנה לי עצות ומתכונים ולפי עצתה נעזרתי גם בקבוצת תמיכה. התמיכה הקבוצתית שקיבלתי בתהליך, אגב, נתנה לי את ההשראה לאתגר 22+.

"ולשאלתך בעניין הסטת הדיון מיעדיו: כשמישהו מפסיק לאכול בעלי חיים זה ממש לא משנה לי מאיזו סיבה. העיקר שהוא מפסיק. ממילא אחרי שמפסיקים רואים דברים שקודם לא ראינו. אחרי זמן קצר בטבעונות, לאכול שוקי תרנגולת נראה לא פחות מטורף מלאכול שוקי כלבה".

אפשר להפריד בין טבעונות סתם לטבעונות בריאה?

"אני לא חושבת שזו הפרדה נכונה. לא צריך לעשות תמרונים ולאכול כל מיני גרגירים וצמחים אקזוטיים כדי לאכול טבעוני ובריא. קצת ג'אנק לא יהרוג אותנו, צריך פשוט להשתדל שרוב התפריט יתבסס על מזון מלא מהצומח ופחות מעובד. מה זה אומר? למשל חמין, מוקפץ, קוסקוס, חומוס, ממולאים, מג'דרה, חביתת עדשים, מקושקשת טופו, בוריטו עם שעועית שחורה, בורגר עדשים, תבשיל מש ותרד, מרק אפונה, אנטיפסטי, קובה סלק במילוי פטריות. אשר לי: בגלל שיש לי נטייה להשמנה, אני משתדלת להמעיט בשומנים ולהרבות בארוחות המבוססות על סלטים — תוספת של גרגרי חומוס או עדשים לסלט הופכת אותו לממש משביע".

על אילו מוצרים טבעוניים או מסעדות את ממליצה?

"זה נפלא שיש מלא מסעדות שמציעות מנות טבעוניות נהדרות, אבל בסופו של דבר האוכל שאני הכי אוהבת הוא המקומי — חומוס, סלט, מג'דרה, פלאפל. בתחום המתוקים, אני מתה על שוקולד מריר או בסגנון טרפלס — כיום אפשר למצוא שוקולדים מעולים בכל פינה ורובם המוחלט בלי חלב פרות".

יש לך כללי עשה ואל־תעשה לטבעונות מפחיתת משקל?

"בהחלט! כתבתי רשימת טיפים בשיתוף תזונאיות מ"אתגר 22+", שגם הכינו הצעות לתפריטים שומרי משקל. אבל מעבר לכללים המוכרים לרובנו יש חשיבות למסגרת תומכת. תמיד נחמד לקבל רעיונות אחד מהשני, ובשביל זה יש את ה'אתגר'".

"צריך לכלוא את המענים"

למה בעצם נחוצה גירסת 22+ האמריקאית, שתושק מחר, כאשר הגירסה הבינלאומית כבר מצליחה?

"כי הבנו שכמו שלישראלים יש אתגר מותאם עבורם, כך גם האמריקאים רוצים את האווירה והתרבות המותאמת להם, עם המאכלים, המוצרים, המסעדות והרשתות הרלוונטיים להם. תוכנית 'אתגר 22+ ארה"ב' מפוקחת על ידי הצוות הישראלי, וכוללת צוות הדרכה של תזונאיות ומנטורים אמריקאים. החלטנו להתחיל בארה"ב כיוון שמספר הנרשמים משם היה גבוה ביותר. בהמשך נשיק עוד אתגרים במדינות וערים נוספות".

לגבי ארגון אנונימוס — מה מיוחד בו בהשוואה לארגונים אחרים?

"'אנונימוס' הוא הארגון הוותיק בישראל שפועל למען בעלי החיים בתעשיות המזון מהחי. עד לפני שנים מעטות היתה זו בסך הכל קבוצה של אנשים מסורים שעבדו בהתנדבות מסביב לשעון. שנים ארוכות עמדו הפעילים האלה ברחובות שעות וימים, בכל מזג אוויר, וחשפו כיצד הבחירות שאנחנו עושים משפיעות על האפרוחים הנזרקים כל יום לפח בעודם בחיים. מטרת הארגון היא להנכיח את רווחת בעלי החיים בסדר היום הציבורי באמצעות שילוב בין פעילות שפונה לציבור הרחב לבין עבודה מול קובעי מדיניות".

ואיך אתם מול ארגונים דומים בעולם?

"יש לאנונימוס בהחלט במה להתגאות. הקמפיין להפסקת פיטום האווזים היווה השראה להמשך המאבק ברחבי העולם. דוגמה נוספת: רק החודש נאסרו בכמה מדינות קרקסים שמנצלים חיות־בר — כשבישראל זה היה אחד ההישגים הראשונים שלנו, כבר לפני 20 שנה. יש לנו צוות ענקי של מתנדבים שמרצים מדי שנה בפני רבבות בני נוער ומבוגרים. 'אתגר 22+' הוא גאווה לאומית — עוד ועוד מדינות מאמצות אותו. ההישגים שלנו עצומים ביחס לתקציב ולזמן הקצר שאנחנו קיימים, וגם אם הם היו הישגים של הארגון הגדול בעולם הם היו מרשימים למדי".

מצעד בעלי החיים הענק בתל אביב בדצמבר 2017, בהשתתפות ארגונים טבעוניים ומגיני חיות, בהם אנונימוס
מצעד בעלי החיים הענק בתל אביב בדצמבר 2017, בהשתתפות ארגונים טבעוניים ומגיני חיות, בהם אנונימוסצילום: עמותת אנונימוס לז

מה התוכניות הבאות?

אנחנו מתכננים להמשיך במאבק במשלוחים החיים, עד שמסעות הייסורים הללו ייפסקו. זה אבסורד שבשנת 2018 עדיין מובילים בעלי־חיים מהקצה השני של העולם רק בשביל לפטם ולשחוט אותם כאן. נמשיך לחשוף את הפשעים שמתרחשים בתעשיית הבשר ולדרוש למצות את הדין עם המתעללים, כי מי שמענה בעלי־חיים מקומו בכלא. נמשיך לפעול להצבת מצלמות פיקוח בבתי מטבחיים, הגיע הזמן שהמקומות האלה יפעלו בשקיפות.

"במקביל, אנחנו מתכננות להמשיך ולפתח את 'אתגר 22+' — וההשקה בארה"ב היא כמובן ציון דרך משמעותי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ