שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת
חיילים אמריקאים באלג'יר, ב-1942
חיילים אמריקאים באלג'יר, ב-1942צילום: אוסף "יד ושם"
עופר אדרת
עופר אדרת

יהודים שמוצאם באלג'יריה, אשר סבלו מרדיפות הנאצים במלחמת העולם השנייה, יקבלו בפעם הראשונה פיצוי כספי מגרמניה. ועידת התביעות, שניהלה את המשא ומתן עם גרמניה בנושא, תדאג לאתר אותם בקרוב ולהעביר להם את הכסף בקיץ.

הפיצוי, בסכום של כ-2,550 אירו (כ-11 אלף שקלים), יינתן ליהודים שחיו באלג'יריה בין יולי 1940 לנובמבר 1942 וסבלו מרדיפות ממשטר וישי הצרפתי, ששיתף פעולה עם הנאצים.

לפי ההערכות של ועידת התביעות, בעולם חיים היום כ-25 אלף יהודים שמוצאם באלג'יריה. רובם גרים בצרפת וכ-3,500 מתוכם חיים בישראל.

"הכרה זו בקבוצה גדולה של יוצאי אלג'יריה שסבלו מצעדים אנטי-יהודיים מידי בעלי הברית של הנאצים כבר היתה צריכה לקרות מזמן", אמר גרג שניידר, מנכ"ל ועידת התביעות, בשיחה עם "הארץ".

הזכאים החיים בארץ יקבלו מוועידת התביעות הודעה לביתם וסיוע במילוי הטפסים כדי להגיש את התביעה. בפריז, במרסיי, בליון ובטולוז ייפתחו מרכזי מידע של ועידת התביעות, בהם יסייעו לניצולים להגיש בקשות לפיצוי. מידע נוסף אפשר יהיה למצוא באתר של ועידת התביעות, בכתובת www.claimscon.org.

יהודי אלג'יריה סבלו במלחמת העולם השנייה מהגבלות שונות. בין היתר, מנעו מהם את האפשרות ללכת ללמוד בבית ספר, פיטרו אותם ממקומות העבודה ושללו להם את האזרחות הצרפתית.

פרופ' חיים סעדון, מנהל מרכז התיעוד על יהודי צפון אפריקה במלחמת העולם השנייה ביד יצחק בן צבי ודיקאן הלימודים האקדמיים באוניברסיטה הפתוחה, חוקר בימים אלה מסמכים רבים, שנחשפו לאחרונה בצרפת, אשר תיעדו את דחיקת היהודים באלג'יריה במלחמת העולם השנייה. לדבריו, הפגיעה הראשונה והמשמעותית ביותר שחוו יהודי אלג'יריה במלחמת העולם השניה היתה ביטול האזרחות הצרפתית שלהם, ב-1940 - 70 שנה אחרי שכל יהודי אלג'יריה הפכו לאזרחים צרפתים.

"הצרפתים באלג'יריה מעולם לא השלימו עם העובדה שהיהודים שם קיבלו זכויות שוות כמו הצרפתים", אמר סעדון. "מבחינתם, הם היו מקומיים, כמו הערבים, למרות שהם השתלבו בחברה הצרפתית ואף שירתו בצבא".

בהמשך שורת צווים, שהדירו את היהודים מתחומי חיים שונים, פורסמו בידי ממשלת וישי. לצד זאת, חלק מיהודי אלג'יריה, שמספרם המדויק לא ידוע, נשלחו למחנות מעצר ועבודה ברחבי אלג'יריה. עם זאת, לדברי סעדון, הדבר לא נעשה באופן שיטתי ולא כוון נגד יהודים בלבד.

שניידר אמר ל"הארץ" כי ההסכמה של ממשלת גרמניה להעניק, באמצעות ועידת התביעות, את הפיצוי הכספי לניצולים מאלג'יריה, היא פרי משא ומתן שנמשך שנים רבות. קבוצות נוספות שזכו בשנים האחרונות לפיצוי כספי דומה הם ניצולי שואה ממרוקו וניצולים מהמצור בלנינגרד.

לדבריו, הקבוצה הזו, של יהודי אלג'יריה, היא הקבוצה הגדולה האחרונה של יהודים שנרדפו בזמן השואה, אשר יזכו לקבל פיצוי מגרמניה.

רודיגר מהאלו, נציג ועידת התביעות בגרמניה, אמר אתמול כי "הפיצוי הזה הוא מידה קטנה של הצדק שניצולי שואה אלו זכאים לו, אך ההכרה בהם חשובה. אנו נמשיך להילחם עד שכל ניצול שואה יוכר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ