פרשנות

בנאומו לאחר ההמלצות, נתניהו נראה דומה מאי-פעם לאולמרט

במצוקתו, נתניהו לא התבייש לגייס בנאומו את שירותו המפואר בצה"ל ואת שמעון פרס כעד הגנה מהקבר. אם זו רמת הטיעונים, כדאי שיתחיל לחשוב על עסקת טיעון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו בישיבת הממשלה השבועית, בתחילת השבוע
נתניהו בישיבת הממשלה השבועית, בתחילת השבועצילום: אמיל סלמן
יוסי ורטר

נתניהו פתח את נאומו אמש היישר בשלב הטיעונים לעונש: שירותו המפואר בצה"ל, כהונתו הזכורה לטוב באו"ם, הרפורמות החשובות שהוביל כשר אוצר לפני למעלה מעשור. זה הצטייר כניסיון לקושש אמפתיה בקרב בוחריו שהיו עדיין בשלבי עיכול ראשוניים, של ארוחת הערב ושל מסקנות המשטרה.

נראה שאין בכוונתו של נתניהו להתפטר ולפרוץ לבחירות מוקדמות. מגמת פניו היא להתחפר בתפקידו שמעניק לו, כך הוא מאמין, את ההגנה הטובה ביותר מפני החלטה להעמידו לדין. ייתכן שבכך הוא שומט מידיו את הסיכוי היחיד לנצח בקלפיות; אם הבחירות הבאות יתקיימו בעוד כשנה, הוא עלול לא להגיע אליהן, או להפסיד בהן.

הוא נראה נסער ולחוץ. אי אפשר היה להתעלם מהדמיון המעיק בין המעמד הזה, במרפסת של מעון רה"מ בבלפור, לאירוע דומה לפני עשר שנים, במוצאי יום העצמאות 2008, כשאהוד אולמרט, אז חשוד בפרשת טלנסקי, פנה לאזרחי המדינה והצהיר: לא לקחתי שוחד. אמש ב–20:45, בכפוף לכל הסייגים המובנים מאליהם בנקודת זמן זו, נתניהו נראה קרוב מאי־פעם לגורל דומה לזה שפקד את קודמו. לאזרחי ישראל מגיע משהו יותר טוב ממנהיגים מושחתים, חמדנים, אוהבי כסף שאיבדו מוסר ומוסריות.

כל פרשות נתניהו

חקירות נתניהו - סיקור נרחב | המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 | בליכוד תוקפים את לפיד, כחלון ובנט שומרים על שתיקה | הספירה לאחור של נתניהו החלה / אלוף בן | המשטרה הבהירה מה ההבדל בין "מתנה מחבר קרוב" לשוחד שיטתי / גידי וייץ | ראש הממשלה קבע תקדים כשהבהיר שייאבק על חפותו / עידו באום | תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה / חמי שלו | הסיפור הפוליטי הגדול של המלצות נתניהו הוא בכלל לפיד / רוית הכט | העבר מלמד: יחלפו חודשים ארוכים עד להכרעת הפרקליטות בתיקי נתניהו / רויטל חובל | ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין הן ניצחון משולש לשלטון החוק / דן מרגלית |מנדלבליט, עכשיו תורך / אורי משגב | המלצות המשטרה: המסמך המלא | ממעצר ארי הרו ועד ההמלצות: כך התגלגלו חקירות נתניהו

הרף שהציבה המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הוא גבוה ביותר: פעמיים שוחד, מרמה והפרת אמונים. בתיק 1000 מדובר בסכום בלתי נתפס: כמיליון שקל עבור הטובין ו"המתנות" שצמד המיליארדים האנוסים, ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, הוציאו מכיסם הפרטי עבור מה שנתניהו כינה "סיגר", כהגדרת אותו רב מתרפס.

התמורה שניתנה לראשון נחשפה בהודעתה של המשטרה, ושוויה הוא עשרות מיליוני שקלים. לא רק "ויזה". וכמו בכל דרמה משובחת, התגלה לנו אמש על קיומו של עד תביעה סודי ומפתיע: יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, שר אוצר בתקופה הרלוונטית שהתבקש לסייע למיליארדר התושב החוזר.

ההמלצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד גם בתיק 2000 — השיחות עם נוני מוזס — היתה בניגוד להדלפות המשטרה בשבועות האחרונים, שלפיהן בתיק זה לא תוגש המלצה בגלל "קשיים משפטיים". אמש נראה שזו הייתה ל"פ, לוחמה פסיכולוגית, דיס־אינפורמציה מכוונת  שנועדה להרדים מאן דהוא. מי שייחס זאת לעברו של מפכ"ל המשטרה אלשיך בשורות שב"כ, עושה זאת על אחריותו.

המשטרה תפרה את נתניהו מרגל עד ראש, מקצה עד קצה ובתפירה עילית והרמטית — לכל הפחות בעיני המתבונן ההדיוט. כפי שאמר מנדלבליט לפני כמה חודשים: כשהדברים יתפרסמו, הציבור יבין מדוע חלף זמן כה רב עד לסיום החקירות. הוא יצטרך להיות מתאבד שיעי כדי לסגור את שני התיקים הללו, שהוא ונציגיו ליוו את חקירותיהם באופן צמוד ולהסתפק בדו"ח ציבורי נזפני. הוא בוודאי מתפלל שנתניהו יירד מן הבימה הציבורית עוד קודם להכרעה שלו.

במצוקתו, לא התבייש נתניהו לגייס עד הגנה מן הקבר — את שמעון פרס, ש"גם הוא, כראש ממשלה, סייע למילצ'ן" באיזה עניין. אם זו רמת ואיכות הטיעונים, כדאי מאוד שראש הממשלה יתחיל לחשוב על עסקת טיעון שתקצר את תקופת מאסרו.

את הדוברמנים שלו, השרים מירי רגב ויריב לוין, הוא שיגר לתקשורת כדי לטפול על לפיד מזימה להחליפו בקלפיות באמצעות עדות שקר. "מהלך בזוי להחלפת שלטון", קבע לוין בהודעה לתקשורת. והוא עוד משפטן. זה היה רק הקדימון לימים שעוד נכונו לנו, ימי רפש וסחי בכמות ובעוצמה שלא הכרנו. ומי לנו דוגמן של שפת ביבים מהולה בניחוח מאפיונרי יותר מיו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, שכינה את לפיד מעל דוכן הכנסת, "שטינקר" ו"מלשן". אנחנו עוד נשמע ממנו.

המסר הדחוף והמעשי בדברי נתניהו כוון לשותפיו בקואליציה: הממשלה תמלא את ימיה, הוא ספק הודיע להם, ספק הפציר בהם. תחינתו צפויה ליפול על אוזניים קשובות. לשר האוצר ויו"ר כולנו, משה כחלון, לא היה ואין עניין לפרק את הממשלה. הוא ימתין להכרעת היועמ"ש. כך גם יתר עמיתיו, אלא אם יתרחש דבר מה לחלוטין בלתי צפוי.

פוליטית, הם נוהגים נכון. החוק שקובע כי ראש ממשלה חייב להתפטר רק לאחר הרשעה חלוטה, עומד לצדם. מאמש, נתניהו הוא חלש ופגיע. אין לו כוח עליהם. הוא יודע והם יודעים שזה אולי אינו הסוף, אבל זוהי תחילת הסוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ