תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה - פוליטי - הארץ
פרשנות

תגובת נתניהו לא פחות חמורה מממצאי החקירה

אילו אהב את המדינה יותר ואת עצמו פחות, נתניהו היה נמנע מלחרב את אמינות המשטרה. בתגובתו העניק השראה לכל פושע דה לה שמאטה שטוען לחפותו ומאשים את המשטרה בתפירת תיק

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב להמלצות המשטרה, אמש
חמי שלו
חמי שלו

ישראל קיבלה אמש (שלישי) את הרע בכל העולמות. מצד אחד, המלצות משטרת ישראל חמורות משסברו תחילה, ובשל כך מעוררות סערה תקשורתית ופוליטית כפולה. חוקרי נתניהו סבורים שיש בידיהם תשתית ראייתית כדי לבסס שני אישומים של שוחד, החמורה שבעבירות השירות הציבורי, וגם הפרת אמונים. מצד שני, המשטרה לא סיפקה אקדח מעשן מהסוג שהיה מזעזע את דעת הקהל ומשנה את המפה הפוליטית. התוצאה הבלתי נמנעת היא שהקיבעון יימשך. נתניהו יוכל להמשיך במלחמת ההתשה שלו נגד שלטון החוק בכלל ואמינות המשטרה בפרט, שהשלכותיה ידועות מראש: אמון הציבור במערכת אכיפת החוק ימשיך להישחק, הקיטוב הפוליטי יחמיר ויעמיק ומדינת ישראל תמשיך לשמש כזירת האגרוף הפרטית של ראש ממשלה החשוד בפלילים.

שהרי התנהלותו של נתניהו בתגובה לחקירה לא פחות חמורה מממצאיה. בנאומו הקצר אמש נתניהו נשמע לפרקים כלואי ה-14 המאמין באמת ובתמים שהמדינה זה הוא, ואם כך, כל מתקפה נגדו כמוה כפעולה עוינת נגד המדינה עצמה. יתכן שדרך העיוות הזה, נתניהו מסוגל להצדיק את הסתערותו הבוטה על אמינות המשטרה ועל יושר חוקריה. אילו אהב את המדינה קצת יותר ואת עצמו קצת פחות, נתניהו היה נמנע מלחרב את אמינותו של מוסד כה חיוני, שהוא גם אחראי עליו, ובכך לכרסם בבסיס המשותף לכולנו. כשנתניהו שואל כיצד אחרים היו מגיבים אילו ידעו שחוקריהם מוטים נגדם, הוא מעניק השראה לכל פושע דה לה שמאטה שטוען לחפותו ומאשים את המשטרה בתפירת תיק נגדו. גם אם הוא זכאי, לא כך צריך לנהוג ראש ממשלה המחשיב עצמו פטריוט דגול.

המלצות המשטרה

מה עוד שספק אם נתניהו באמת יכול לטעון לחפותו, לפחות מבחינה ציבורית. המסכת שהמשטרה פירטה אמש בקצרה חושפת שיטה כמעט מובנית של יחסי תן וקח בין נתניהו לבין שועי ארץ. במוקדה ניצב ראש ממשלה, אבל גם הליהוק של שותפיו מרשים, כולל מפיק הוליוודי ידוע, איל הימורים וסרטים מאוסטרליה והמוציא לאור של עיתון ידיעות אחרונות, נוני מוזס, נפיל מקומי לא פחות מנתניהו עצמו. הצטרפותו של יאיר לפיד כעד תביעה מרכזי רק מוסיפה לאווירת בית הקלפים והסידרה בורגן, עם שחקנים גדולים מהחיים.

חקירות נתניהו - סיקור נרחב | המשטרה ממליצה להעמיד את נתניהו לדין על שוחד בתיקים 1000 ו-2000 | בליכוד תוקפים את לפיד, כחלון ובנט שומרים על שתיקה | הספירה לאחור של נתניהו החלה / אלוף בן | בנאומו לאחר ההמלצות, נתניהו נראה דומה מאי-פעם לאולמרט / יוסי ורטר | המשטרה הבהירה מה ההבדל בין "מתנה מחבר קרוב" לשוחד שיטתי / גידי וייץ | ראש הממשלה קבע תקדים כשהבהיר שייאבק על חפותו / עידו באום | הסיפור הפוליטי הגדול של המלצות נתניהו הוא בכלל לפיד / רוית הכט | העבר מלמד: יחלפו חודשים ארוכים עד להכרעת הפרקליטות בתיקי נתניהו / רויטל חובל | ההמלצות להעמיד את נתניהו לדין הן ניצחון משולש לשלטון החוק / דן מרגלית |מנדלבליט, עכשיו תורך / אורי משגב | המלצות המשטרה: המסמך המלא | ממעצר ארי הרו ועד ההמלצות: כך התגלגלו חקירות נתניהו

הדו״ח שהגישה המשטרה מעלה חשד כבד שנתניהו סחר ברכוש המדינה ובנכסיה בתקשורת בתמורה לטובות הנאה אישיות ושהוא חתר לקמבן את שוק העיתונות כדי לזכות בסיקור אוהד. במדינות רבות בעולם הוא היה נשלח הביתה כבר מזמן בשל עבירותיו האתיות הברורות, אבל במדינות אחרות, כמו איטליה של סילביו ברלוסקוני ואמריקה של דונאלד טראמפ, העירוב בין עסקי המדינה לנכסים אישיים יותר מקובל, במיוחד אצל אוהדיהם. גם להם מגיע ליהנות, טוענים המעריצים, שמושגים כמו ניקיון כפיים וטוהר מידות נשמעים להם כבר כהמצאה שמאלנית.

כל פרשות נתניהו

אלא שעם כל הכבוד לחוק מילצ׳ן או להקטנת תפוצתו של ישראל היום, המשטרה לא סיפקה אמש את המקבילה למעטפות הכסף של טלנסקי, את הסצינה המגעילה שהפכה את בטנה של דעת הקהל וגזרה את גורלו של אהוד אולמרט בן לילה. בשל כך, נתניהו יוכל להמשיך לצייר את עצמו ואת משפחתו כקורבנות תמימים של קנוניה אפלה וחובקת עולם. סייעניו בימין, שאליהם הצטרף אמש גם השר יריב לוין, יעמיקו עלילות על ניסיונות לפוטש ולהפיכה בכוח. הבייס של נתניהו יקצף ויזעף כנגד ניסיון הקשר של השמאל, התקשורת ומשטרת ישראל — בוודאי יגיע גם תורו של ג׳ורג׳ סורוס — מה שידרבן את נציגיו להחריף את הטון אף הם.

במקום לטפל במשבר הברור שנוצר בצמרת המדינה במתינות שיקול דעת וברוגע הראוי לו, המדינה תיקלע לטירוף מערכות שסופו מי ישירנו.

החוק איננו מחייב את בנימין נתניהו להתפטר, המלצות המשטרה לא יצליחו לכפות זאת עליו, והמערכת הפוליטית רופסת מידי כדי שתפעל להחלפתו בשלב הזה רק בגלל הנזק שראש הממשלה עתיד לגרום. מה שמביא אותנו ליועץ המשפטי לממשלה, שמצטייר במידה רבה כאיש הלא נכון במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. כדי להקטין את מימדי ההרס וכדי להביא לסיום מהיר של הבוקה והמבולקה שנוצרה, ישראל זקוקה עתה ליועץ משפטי אמיץ, החלטי ובעיקר אחד שיודע לקבל החלטות באופן יסודי, אבל מהר. מנדלבליט, בלשון המעטה, לא מצטייר כמושיע, אבל אולי הוא עוד יפתיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ