שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי

פלסטיני שהשתתף בצעדת המחאה בגבול עזה אתמול (שישי) נורה כשהוא בגבו אל החיילים, ובעודו מתרחק מגדר המערכת לכיוון הרצועה - כך עולה מסרטון שפורסם בתקשורת הפלסטינית. לפי הוועדה המארגנת של הצעדה, הפלסטיני שנראה בסרטון הוא עבד אל-פתח עבד א-נביא, בן 18, והוא נהרג כתוצאה מהירי, שאירע מזרחית לג'באליה שבצפון הרצועה. 

בסרטון נראים שני פלסטינים כשהם מתרחקים בריצה מאזור הגבול לכיוון קבוצת מפגינים גדולה. כשהם נמצאים מטרים ספורים מקבוצת המפגינים נשמעת ירייה, ואחד מהם נופל לארץ. לאחר מכן מתקבצים אנשים סביבו לסייע לו. מהוועדה המארגנת של הצעדה נמסר שבסרטון "ניתן לראות בבירור שלא נשקפת מא-נביא כל סכנה". 

א-נביא הוא אחד מ-15 פלסטינים שנהרגו במהלך ההפגנות אמש, ושבהן נפגעו לפי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני 758 בני אדם מאש חיה. עוד נמסר כי 148 בני אדם נפצעו מירי כדורי גומי, 422 משאיפת גז ו-88 נפצעו מגורמים אחרים. 

הפגנות בגבול רצועת עזה
ההפגנות בגבול רצועת עזה, אתמולצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

מדובר צה"ל נמסר, "חמאס מפיץ סרטונים שונים, בהם גם כאלה המציגים רק חלקי אירועים, ערוכים ומפוברקים. צה"ל פעל אתמול למול הפרות סדר אלימות ופעילות טרור, שכללו ירי לעבר חיילי צה"ל, ניסיונות חדירה לישראל, ניסיונות פגיעה בתשתית ביטחונית, ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה והבערת צמיגים. הכוחות פעלו לפני נהלי הפתיחה באש ובצורה שקולה, תוך שנמנעו מלפגוע באזרחים אותם הציבו החמאס בחזית מתוך רצון להביך את ישראל תוך סיכון אותם אזרחים. הפעלת הכוח של צה״ל היא שמנעה את התממשות התרחיש אותו ניסה החמאס ליצור של פגיעה בתשתיות ביטחונית והפרה המונית של הריבונות הישראלית. נציע שלא לקחת את תעמולת חמאס כעובדה. נמשיך לפעול להגנת הריבונות הישראלית ואזרחי ישראל, כל מי שלוקח חלק בהפגנות האלימות שם עצמו בסיכון".

במהלך הלילה קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לפתוח בחקירה של הרג המפגינים, ומועצת הביטחון התכנסה לדיון חירום בנושא לבקשת כווית. בדיון, אמר בכיר באו"ם, טיה ברוק זריהון, כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובמיוחד בילדים. הוא הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", והדגיש כי יש להשתמש בירי קטלני רק כמוצא אחרון. דיפלומט אמריקאי אמר למועצה כי הוא "חש צער עמוק בשל אובדן חיי האדם בעזה" וכי הוא מפציר בצדדים לפעול להרגעת המתיחות ולמנוע עימותים נוספים.

הדיון התקיים חרף בקשת ישראל וארה"ב לדחות אותו ביממה בשל החג, ונערך ללא נציגות ישראלית. השגריר הישראלי דני דנון אמר היום: "הניצול המביש הזה של החג לא ימנע מאיתנו להציג את האמת על ההפגנות האלימות של החמאס, שכל מטרתן להבעיר את הגזרה ולעורר פרובוקציות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ