שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חילוף החומרים של יונקי הדבש מעניק להם יכולות מדהימות, לצד פגיעות יוצאת דופן

חוקרים בחנו את צריכת החמצן וקצב נפנוף הכנפיים של העופות הקטנים כדי להבין את דרכם לנצל אנרגיה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יונק דבש. עלולים ליצור חסר קלורי שיוביל לרזון קיצוני
יונק דבש. עלולים ליצור חסר קלורי שיוביל לרזון קיצוניצילום: AP
ג'יימס גורמן, ניו יורק טיימס

מאז ומתמיד ריתקו יכולותיהם יוצאות הדופן של יונקי הדבש את החוקרים. הם מסוגלים לנפנף בכנפיהם במהירות של 80 פעמים בשנייה. לבבותיהם יכולים לפעום יותר מאלף פעמים בדקה. הם ניזונים מצוף, ומסוגלים להעמיס על גופם שומן במשקל השווה ל–40% ממנו לפני שהם יוצאים לנדידה העונתית.

אך יכולותיהם המדהימות מציבות בפניהם סכנה, והם עלולים ליצור חסר קלורי אשר יוביל אותם למצב של רזון קיצוני. במצב כזה נכנסים יונקי הדבש למצב של תשישות מוחלטת, שבו טמפרטורת גופם יורדת ופעימות לבם מואטות, במטרה לצמצם את הצורך במזון. עליהם לאכול מדי חצי שעה בערך כדי לא לגווע ברעב תוך כדי שינה.

קנת וולץ' מאוניברסיטת טורונטו בסקארבורו חקר את חילוף החומרים של יונקי הדבש במשך יותר מעשור. באחרונה ערך, בשיתוף דריק גרום, מחקר העוסק בגודלם וביעילות ניצול האנרגיה שלהם. במסגרת המחקר ניתחו השניים נתונים הנוגעים לצריכת החמצן וקצב נפנוף הכנפיים של העופות הקטנים, וחישבו כמה אנרגיה הם צורכים וכמה הם מוציאים. ממצאי המחקר העלו שבעת רחיפה מאומצת, יונקי הדבש הגדולים יותר מנצלים אנרגיה באופן יעיל יותר מהקטנים. המחקר התפרסם באחד מכתבי העת של האגודה המלכותית.

וולץ' וגרום הצליחו לגרום ליונקי הדבש להכניס את ראשיהם למסכות מרצונם, בשעה שהם מרחפים ואוכלים. "הפכתי למעין 'לוחש ליונקי דבש'", סיפר וולץ'. "למדתי איך להציג בפניהם את המסכה וללמד אותם שאין מה לחשוש מהכנסת ראשם לתוך צינורית הפלסטיק הקטנה הזו, ושאם יעשו זאת, יקבלו ארוחה רוויית סוכר ממתקן האכלה שמצוי בראש הצינורית. השגנו מעין עסקה בה הם הסכימו לעשות זאת עבור מזון, ואיפשרו לנו להתבונן בהם בעת המעשה".

על פי החוקרים, יונקי הדבש זקוקים לחמצן לצורך חילוף החומרים, כדי שכמות הסוכר העצומה יחסית שהם צורכים תספק להם אנרגיה להפעלת שריריהם. "מסתבר שבשעה שהם מרחפים באוויר ומחפשים מזון בשעות היום, הם שורפים את הסוכר שאכלו ב–30–60 הדקות שקדמו לכך", אמר וולץ'. "יש להם יכולת מדהימה לעבד סוכר בגופם. ערכתי חישוב ושאלתי את עצמי, 'אם אחשב את צריכת האנרגיה של יונק הדבש כאילו היה גבר במבנה הגוף שלי, כמה סוכר אצטרך לשתות בדקה?', והסתבר שאצטרך לצרוך את כמות הסוכר המצויה בפחית של קוקה קולה מדי דקה. לא ניסיתי לעשות את זה. הרופא שלי התנגד לכך".

"בניגוד אלינו, יונקי דבש יכולים להשתמש בגלוקוזה שהם שואבים מצוף ולהעביר אותה במערכת העיכול שלהם, דרך מערכת כלי הדם שלהם ועד לתאי השריר שלהם במהירות עצומה ומצליחים להפעיל את המערכת כולה בזמן אמיתי", הוסיף וולץ'. "אתה ואני לא מסוגלים לעשות זאת. אנחנו יכולים לספק אנרגיה בזמן אמיתי לכמות מוגבלת של פעילות גופנית בעזרת גלוקוזה שהכנסנו לגופנו זה עתה — כ–30%".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ