מחאת הנכים התחדשה בת"א: כ-200 מפגינים חסמו את נתיבי איילון לכשעה

המפגינים דורשים להשוות את הקצבאות לשכר המינימום. מחלף השלום נחסם לצפון ולדרום, ועומסי תנועה כבדים נוצרו במקום

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המפגינים בנתיבי איילון, הערב
המפגינים בנתיבי איילון, הערבצילום: מגד גוזני
לי ירון
לי ירון

כ-200 מוחים הפגינו הערב (חמישי) בדרך השלום בתל אביב, סמוך למגדלי עזריאלי, בדרישה מהממשלה להשוות את קצבאות הנכים לשכר המינימום. המפגינים חסמו למשך כשעה את העלייה מנתיבי איילון והירידה אליהם במחלף השלום, ועומס תנועה כבד הורגש במקום. אחת המפגינות נפגעה באורח קל מקטנוע שבטעות פגע ברגלה ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

המפגינים מוחים על שקצבת הנכות לא מגיעה לסכום של 3,000 שקל בחודש וכי היא צפויה לעלות למקסימום של 4,000 שקל רק בעוד שלוש שנים וחצי. ההפגנה החלה באזור קריית הממשלה, בצומת הרחובות בגין וקפלן. ארגוני הנכים שעמדו מאחורי המחאה הקודמת לא השתתפו בהפגנה היום.

המפגינים בתל אביב, הערב
המפגינים בתל אביב, הערבצילום: מגד גוזני

אחת המפגינות, דנית לוי מרמת גן, סיפרה כי היא משותקת בפלג גופה השמאלי בעקבות שני אירועים מוחיים. "אני אוהבת את מדינת ישראל וחושבת שאני ועוד מליוני קשישים ונכים צריכים לחיות בכבוד מינימלי ולא לחשוב איזה תרופה לקנות. אני מקבלת מזון מעמותות ואני אוספת בקבוקים. אני לא צריכה להתבייש במדינה".

"מחאת קיץ 2018 יוצאת לדרך. על אחד מתוך שלושה קשישים נגזרו חיי עוני, רעב ואומללות? האם לנכים יש גזר דין מוות?", אמר דוד מזרחי, ממארגני המחאה. "הטיפול באוכלוסייה הזו לקוי, אנחנו לא דורשים טיפול קוסמטי. אנו דורשים שיקום הנכים ועידוד הנכים שיכולים לצאת לעבודה ללא פגיעה בקיצוץ גובה הקצבה הקטנה והגדלת הקצבאות לקשישים לגובה שכר המינימום, לא נסתמך יותר על עמותות מזון ותלושים לחג. אנחנו נחריף את המאבק בדרכים שלא נראו עד כה בישראל לנוכח אזלת היד של מדיניות פושעת כלפי קשישים ונכים שחיים בתת תנאים".

המפגינים בדרך השלום, הערב
המפגינים בדרך השלום, הערבצילום: מגד גוזני
המפגינים חוסמים את הכביש סמוך למגדלי עזריאלי

בחודש מארס האחרון נכנסה לתוקף העלאת קצבאות הנכים בעלות של יותר מארבעה מיליארד שקלים. מדובר בתוספת ניכרת שלא ניתנה בסדר גודל זה לקצבאות הנכים  בעבר, אך בפועל התוספת הממוצעת לכל נכה עומדת על כ-500 ש"ח בלבד.

במסגרת ההעלאה, כלל הנכים קיבלו תוספת של לפחות 470 שקל לקצבתם, ובעלי אחוז נכות רפואי נמוך קיבלו תוספת של עד 770 שקל. מקבלי קצבת שירותים מיוחדים בשתי הדרגות הגבוהות קיבלו תוספת של 200 שקל, ומקבלי קצבת אזרח ותיק נכה קיבלו תוספת של 235 שקל. זו הפעימה הראשונה במסגרת החוק, ועד לשנת 2021 תעלה קצבת הנכות הבסיסית מ-2,342 שקלים ל-3,700 שקלים באמצעות 4.3 מיליארד שקלים שהוקצו לצורך כך.

חסימות בנתיבי איילון, הערב
חסימות בנתיבי איילון, הערבצילום: מגד גוזני

קצבת הנכות הבסיסית בישראל לא עודכנה משנת 2000 ועד מארס. בתקופה זו עלו מדדי המשק בעשרות אחוזים: קצבת הנכים נשחקה בשיעור של 42% לעומת השכר הממוצע במשק, ב-70% ביחס למדד יוקר השכירות וב-50% ביחס לקו העוני. בשנות ה-70 הוצמדה קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק, אך הדבר שונה בתחילת שנות ה-2000, אז הצמיד אותה שר האוצר דאז בנימין נתניהו למדד המחירים לצרכן. מחקר של המוסד לביטוח לאומי הראה כי בתוך עשור גדל שיעור העוני בקרב נכים בישראל פי ארבעה לעומת כלל האוכלוסייה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ