חוק הלאום הוא סטירה בפניהם של הדרוזים - דעות - הארץ

חוק הלאום הוא סטירה בפניהם של הדרוזים

משה ארנס
משה ארנס
משה ארנס
משה ארנס

שלושה חברי כנסת דרוזים, אכרם חסון מ"כולנו", חמד עמאר מ"ישראל ביתנו" וסאלח סעד מ"המחנה הציוני", עתרו לבג"ץ בבקשה שיפסול את חוק הלאום מפני שהוא בלתי חוקתי. אין ספק שהם זוכים לתמיכת הציבור הדרוזי כולו, וגם לתמיכת כל אזרחי ישראל היהודים, שלא שכחו ואינם מסוגלים לשכוח את קשרי האחווה והידידות שנוצרו בין אזרחי ישראל הדרוזים לבין מדינת ישראל. הדרוזים שאלו תמיד מה הם יכולים לעשות למען מדינת ישראל, ולא מה יכולה המדינה היהודית לעשות בעבורם. ייתכן ששופטי בג"ץ יכירו באי צדק שיש בחוק הלאום בהקשר של אזרחי ישראל הדרוזים.

ואולם ההתנצלות על אי צדק זה חייבת, בסופו של דבר, לבוא מצד הכנסת. הכנסת היא שעשתה את הטעות, ועליה מוטל לכפר עליה.

בין הטיעונים נגד יישום חוק הלאום בלטה, בצדק, האפשרות שהחוק יפגע בתהליך המתמשך של שילוב המיעוט הערבי בכלכלה ובחברה של ישראל. שילוב זה אמור להיות יעד לאומי של כל ממשלות ישראל. ואולם מה בנוגע לקהילה הדרוזית? כיצד מגן עליהם החוק? נראה שהם הושלכו אל מתחת לגלגלי האוטובוס. האם נשכחו? האם נזנחו?

אין צורך להזכיר לישראלים את עשרות השנים שבהן הדרוזים משרתים את מדינת ישראל. בניהם משרתים לצד חיילים יהודים בכל חילות צה"ל. קצינים דרוזים הגיעו לדרגות הגבוהות ביותר במערך הפיקודי של צה"ל. הם נפלו בקרב לצד אחיהם לנשק היהודים.

על פי המסורת, יהודים לא ישכחו לעולם את מי שעזר להם בעת סכנה. מי שיחפש התייחסות לדרוזים בין סעיפי החוק המרובים של חוק הלאום יעלה חרס בידו. האם שכחנו אותם?

הדרוזים הישראלים שירתו נאמנה את ישראל בידיעה ברורה שישראל היא מדינה יהודית. אין צורך להזכיר להם את זה. ואולם אם החוק יתפרש בעיני חלק מהם כסטירת לחי, משמע שעשינו לעצמנו שירות דוב בחקיקתו. פגיעה במעמד השפה הערבית איננה רק סטירה בפנים של ערביי ישראל, אלא גם בפנים של הדרוזים, ששפת אמם היא ערבית.

פגרת הכנסת היא הזדמנות טובה לדון בסוגיה ולנסח התייחסות הולמת, שתכיר במפורש במקום המכובד שיש לקהילה הדרוזית במדינת ישראל.

יש לצפות, שלא יהיה צורך לשכנע איש מחברי הכנסת בצורך בתיקון כזה, מלבד, אולי, הקיצונים שבחברי הכנסת הערבים. זו גם סיבה טובה ביותר לקדם את הסוגיה במהירות האפשרית.

התמזל מזלי, ויש לי ידידים דרוזים רבים והתקבלתי בכבוד בכפרים דרוזיים רבים. יש לי חברים קרובים בקרב הקהילה הדרוזית בישראל. זאת הסיבה לכך שחשתי כאב גדול לראות כיצד הקהילה הנפלאה הזאת, שקשרה את גורלה עם גורל מדינת ישראל מראשיתה, נשכחה מלב. אני מרגיש צורך להתנצל אישית על הטעות שנעשתה ולקרוא לעמיתי בליכוד לתקן את המצב. לא מאוחר מדי עדיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ