חרדי ומודרני — יוסי דייטש הוא האיש הנכון לירושלים - דעות - הארץ

חרדי ומודרני — יוסי דייטש הוא האיש הנכון לירושלים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסי דייטש בירושלים, בחודש שעבר
דייטש. חרדי "קול" ועכשווי

עו״ד יעקב וינרוט ז״ל היה בשביל צעירים חרדים רבים סמל ודוגמה. איש יודע ספר, חריף ותלמיד חכם, לצד היותו משפטן דגול ואיש העולם הגדול. וינרוט חיבר בין העולמות השונים והיה לגשר בין דתיים לחילונים, בין עולם הרוח לעולם המעשה, בין הישיבה לאקדמיה, או במלים אחרות — בין יהדות לישראליות.

בראיון לקובי מידן ב–2014 התייחס וינרוט לפן זה באישיותו: "לא הצלחתי להשכין שלום טוטלי בין העולמות שאני חי בהם. הקרע הזה קיים בתוכי, בלי ספק. אני כל הזמן מנסה באיזושהי צורה לפייס בין החלקים האלה באישיות שלי, וכנראה לא אצליח לעולם, אבל אני לא מוכן לוותר על אף חלק מהאישיות שלי".

לכן אין זה פלא, שבהלווייתו נראו רבנים וראשי ישיבות לצד ראשי המדינה ובכירי המשק, הרב חיים קנייבסקי לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הממשלה. עם כולם היתה לו שפה משותפת, כשידע בדיפלומטיות שקטה ליצור את החיבור הנכון, ברגישות הראויה.

בימים אלה נמצא בעיצומו המרוץ לראשות עיריית ירושלים. לגמר נראה שיגיעו ארבעה מועמדים מובילים: זאב אלקין, יוסי דייטש, משה ליאון ועופר ברקוביץ. דייטש, חסיד סלונים, שפעל במשך כל שנות חייו לשילוב חרדים בשוק התעסוקה, מסמל גם הוא בעבור צעירים חרדים רבים את החזון והדוגמה האישית של שילוב ראוי בין יהדות לישראליות. בניגוד לאלה המנסים להתסיס נגד מועמד חרדי לראשות עיר הבירה ולנהל על גבו מסע של שנאה ופילוג — דווקא בחירה של דייטש תביא לחיבור בין המגזרים ותעורר תקווה לעתיד משותף טוב יותר.

דייטש, חרדי "קול" ועכשווי, עושה שימוש רב ברשתות החברתיות. הוא נציג יהדות התורה הראשון שפתח חשבון טוויטר, והוא מצטלם עם רעייתו בפרונט לתשדירי בחירות. מלבד היכולות הניהוליות המוכחות שלו כמי שמכהן כסגן ראש העיר זה שנים רבות בעיר המורכבת בישראל, כשהוא מהלך בין הטיפות ודואג לריצוי כלל המגזרים — הוא מהווה דוגמה ומופת לחרדים המבקשים להשתלב בחברה הישראלית ולהשפיע עליה מבפנים מתוך גישה מתונה ובלא כפייה והשתלטות.

דייטש הוא תמהיל מדויק של חרדיות ישראלית, הנעה בעדינות בין שמירה על המסורת והעבר לבין רצון להשתלב בעולם המודרני ובקידמה, וכל זאת בלי לוותר על קוצו של יו"ד בעניינים הלכתיים ותוך כדי מתן כבוד לאחר. לכן הוא מתאים לכהן כראש העיר ירושלים. חבל שבשיח המקומי עלול דייטש להיפסל בגלל מראהו או חזותו החיצונית: זקן ארוך ושטריימל אינם אמורים להיות מחסום בפני אדם המעוניין להשפיע מבפנים על מערכות השלטון. להיפך, הם אמורים להיות תעודה של כבוד, המוכיחה כי מדובר באישיות ציבורית השומרת מחד גיסא על המנהגים והמסורת ומאידך גיסא משתלבת בקידמה מתוך דאגה לכלל החברה הישראלית.

דייטש הוא האיש הנכון במקום הנכון בעת הזאת. טוב יהיה, אם גם חרדים וגם חילונים יתעלו מעל לשיקולים אינטרסנטיים ויתמכו במועמדותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ