בעקבות פניית רגב לכחלון: שיר של דארין טאטור לא יוצג בתערוכה בירושלים - אמנות - הארץ

בעקבות פניית רגב לכחלון: שיר של דארין טאטור לא יוצג בתערוכה בירושלים

בתערוכה "ברבריות" שתיפתח בירושלים בסוף החודש בידי "מעמותה", מוצגות עבודות שצונזרו, והשיר של טאטור מובא דרך לינק לאתר. רגב: "האתר מזמין אמנים להלחין ולפרסם שירים של טאטור שהורשעה בהסתה לאלימות"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דארין טאטור. השיר שבגינו נכנסה לכלא
נעמה ריבה
נעמה ריבה

שרת התרבות מירי רגב שיגרה מכתב לשר האוצר משה כחלון בדרישה לשלול תקציב מהתערוכה "ברבריוּת" שתיפתח ב–30.12 ב"מעמותה" — מרכז לאמנות ומדיה הפועל בבית הנסן שבשכונת טלביה בירושלים. התערוכה מופקת בתמיכת מינהל התרבות, עיריית ירושלים ומפעל הפיס. רגב מוחה על כך שבתערוכה מוצג שירה של דארין טאטור שבגינה נכלאה המשוררת. השיר הוא חלק מפרויקט בתערוכה ולא מוצג כיצירה בפני עצמה. 

לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי של העמותה, החליטו ב"מעמותה" כי השיר לא יוצג בינתיים בתערוכה. "נערכת על ידינו בחינה משפטית של השאלה האם יש מניעה להציג את האתר, נוכח העובדה שקיימת הרשעה בפלילים בעניין השיר האמור. עד תום הבירור השיר לא יוצג בתערוכה", נמסר מן העמותה. 

שרת התרבות רגב. "הסמכות המוקנית לך בחוק הנכבה לוודא שכסף ציבורי לא יממן 'שופרות אמנותיים' לשיירות של תומכי שהידים"

התערוכה "ברבריות" נולדה בעקבות הרדיפה המתמשכת אחר מוסדות ואמנים בישראל, ובפרט אחר גלריה ברבור, שבאוגוסט האחרון קבע בית משפט השלום בבירה כי על בעלי הגלריה לפנות אותה עד 1 בפברואר 2019. התערוכה בנויה כאוסף הערות על המושג "חופש ביטוי", ולפי ההודעה לעיתונות שהפיצו מארגניה, בלבה יוצג "ארכיון הצנזורה — אוסף פתוח לעיון הציבור שמכנס עשרות עבודות שצונזרו ונשלחו אלינו במענה לקול־קורא פתוח. בין העבודות יוצגו יצירות של מיכל לזר, חגית קיסר, אריאל ברונז מאירה אשר ודארין טאטור. כל העבודות המשתתפות הורדו או הושתקו או הוצרו או נקטעו או כוסו או נדחו או נפסלו ברגע שבו ביקשו לצאת לאוויר העולם", כותבים האוצרים (שגית מזמר, יהודית שלוסברג־יוגב, איב קריסטל, נורית דרימר, אמיר בולצמן), "בכוחה של צנזורה ממסדית, משפחתית, דתית, פוליטית או עצמית. בבניית הארכיון לא נעשתה בחירה אוצרותית — כל עבודה שנשלחה מוצגת, בליווי טקסט המספר את נסיבות צינזורה".

שלוסברג־יוגב מסבירה שהארכיון יוצג בחדר נעול. "המבקרים יגיעו לתערוכה ויידרשו לחתום על מסמך שהם עומדים לצפות בתכנים רגישים. העבודות יוצגו עם מספר ותהיה תיקייה בה יהיה הסבר על כל אחת ולמה צונזרה". שלוסברג־יוגב אומרת שהשיר של טאטור מוצג כחלק מפלטפורמה דיגיטלית שיצרה מאירה אשר, ובה אמנים יכולים להלחין את השיר. היא מציינת שהם עומדים מאחורי הפעולה, אבל מבהירה שהם לא בחרו את העבודות המוצגות בארכיון הצנזורה. "חלק העבודות זו צנזורה עצמית. חלק זה אנשים שלא התקבלו לתערוכות. יש שם בין 30 ל–40 עבודות".

שר האוצר כחלון. הסמכות נותרה אצלו

במכתבה לכחלון, שנכתב בעקבות תלונה שהתקבלה מפעיל הימין שי גליק, כותבת רגב: "אני פונה אליך לאחר שפורסם כי בתערוכה 'ברבריות' קיימת בין השאר יוזמה אינטרנטית פתוחה, שיצרה קבוצה של אמנים ישראלים שהחליטו להגיב למאסרה של כותבת 'שירי המזמור לטרור', דארין טאטור. על פי הפרסום, 'האתר והפודקאסט הנלווה אליו מזמינים אמנים להלחין, להקריא ולפרסם' שירים של טאטור, שהורשעה על־ידי מדינת ישראל בהסתה לאלימות בעקבות שיר שפרסמה". רגב מדגישה בפנייתה: "כידוע לכולנו וגם, כאמור, למארגני התערוכה, דארין טאטור הוכרזה כתומכת טרור שישבה בכלא, וככזאת אין מקום להפוך אותה ואת שיריה למקור השראה במוסד ישראלי, הנתמך מכספי המדינה. הוכח, כי לפחות באחד משיריה גלום טון דומיננטי של תמיכה בטרור וקריאה להצטרפות לשהידים". לפיכך מבקשת שרת התרבות מכחלון "להפעיל לאלתר את הסמכות המוקנית לך בחוק הנכבה ולוודא שכסף ציבורי לא יממן 'שופרות אמנותיים' לשיירות של תומכי שהידים ולגרועים שבאויבינו".

אבל שלוסברג־יוגב טוענת כי רגב לא בדקה איתם את האופן שבו השיר מוצג. "אנחנו כרגע מנסים להנמיך את הלהבות ולהסביר כיצד השיר יוצג. הוא לא מוצג בתערוכה כפי שהוא אלא כלינק לפלטפורמה דיגיטלית שגם היא חלק מפרויקט (הצנזורה). אנחנו לא מחווים את דעתנו על העבודות שמוצגות בארכיון, אלא משרטטים את גבולות הצנזורה".

לצד "ארכיון הצנזורה" מציגה התערוכה שלושה מוקדים נוספים: בראשון יוצגו עבודות העוסקות בשאלות אתיות ופוליטיות הקשורות במושג "חופש ביטוי". כאן נכללת עבודת הווידיאו "אי־אמון" של קבוצת סלה־מנקה בשיתוף אמיר בולצמן, ובה שחזור הנאום של עו"ד חביליו במשפט העירייה נגד גלריה ברבור. במוקד השני מוצגים מקרים ספציפיים של אמנים "ברבריים" — כאלה שהסתכנו או שדמותם קוראת תיגר על המקובל, אשר שילמו או עתידים לשלם מחיר על אמנותם. במוקד השלישי יהיו ייצוגים ויזואליים וטקסטואליים של מקרי ברבריות או מקרי הוקעה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מבדיקה שערכנו מול המארגנים נמסר כי בניגוד לפרסומים, השיר של דארין טאטור לא מוצג בתערוכה ואינו פותח את אותה. עבודת אמנות אחרת העוסקת בה קיימת אך היא נמצאת בארכיון סגור לקהל הרחב ואינה חלק מהעבודות המוצגות בתערוכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ