שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החברה להגנת הטבע עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, מתי חותה; העתירה הוגשה בגין החלטת חותה, שלא לאפשר לה להגיש ערר על החלטת הוועדה המחוזית לאשר את תוכנית גוש 50 במרכז ירושלים, לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

התוכנית מתייחסת לשטח של כ-32 דונם במרכז ירושלים - בין הרחובות יפו, הרב קוק, הנביאים ושטראוס. בשל מורכבות התוכנית ומספר הבעלים הרב של הקרקע במתחם, היא תוכננה במשך כ-17 שנה.

העתירה מתייחסת לשלוש סוגיות מרכזיות בתוכנית: גובה הבנייה, הכרזת בניין יד שרה כבניין לשימור והריסת בית הספר ארזים. העותרת טענה כי במתחם מצויים מבנים בעלי חשיבות היסטורית ואדריכלית. לטענתה, יזמי התוכנית מבקשים להקים במפגש הרחובות יפו-המלך ג'ורג', רצף של בניינים שיתנשאו עד לגובה של 13 קומות.

עוד טוענת העותרת כי בחלקים האחרים של התוכנית מתוכננת הריסת מבנים עתיקים, חלקם בעלי חשיבות הסטורית וארכיטקטונית רבה. לגבי בניין יד שרה, טוענת העותרת כי הבניין הוא היחיד שנותר מקבוצת מבנים שהוקמו במקור כחלק ממתחם מגרש הרוסים.

העותרת טוענת כי הוועדה אישרה את הריסת הבניין כחלק מתוכנית גוש 50, ודחתה את התנגדותה של העותרת בעניין. ואולם לאחר דיון שני בעניין, ביטלה הוועדה את החלטתה הקודמת ביחס לאישור הריסת הבניין. עם זאת, הוועדה נמנעה מלהכריז על הבניין כעל בניין לשימור.

לגבי בית הספר ארזים, טוענת העותרת כי במסגרת התוכנית מתוכננת הריסתו. לטענתה, בית הספר הוא בעל ערך היסטורי רב, לנוכח העובדה ששימש כבית היתומים של ירושלים והן בשל אופיו הארכיטקטוני הייחודי.

יו"ר הוועדה המחוזית טען בתשובתו, שהוגשה באמצעות עו"ד רחל ווזנר מפרקליטות המדינה, כי עניין השימור עלה בישיבות הוועדה השונות, וכי חלק מן ההתנגדויות לעניין זה התקבלו.

לגבי גובה הבנייה, טוען המשיב כי "עם כל הכבוד, יש איזשהו גבול לטענות נגד הבנייה לגובה". לטענתו, מאחר שזוהי טענה "אופנתית", הרי שמנסים להחילה גם על מקרים אשר אינם כלולים בה (עת"מ 226/01).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ