מחאה באפריקה על עבודת ילדים באיסוף פולי קקאו בחוף השנהב - כללי - הארץ

מחאה באפריקה על עבודת ילדים באיסוף פולי קקאו בחוף השנהב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נואה, חוף השנהב (אי-פי). רחוק מהבית, כשהזיעה ניגרת על פניו, נער בן 14 מפלס בסכין בסבך העשבים השוטים במטע קקאו. ידיו מכוסות יבלות ורגליו הרזות נושאות צלקות.

השדות באזורי הכפר הטרופיים בגבול הדרום-מזרחי של חוף השנהב מלאים בנערים כמו אמאדו קוראגו. לפי ההערכות, עד 15 אלף ילדים, שנולדו במדינות העניות בעולם, עמלים בפרך במטעים ברחבי חוף השנהב, שמייצרים כ-40 אחוזים מכלל תוצרת הקקאו בעולם. חוף השנהב היא גם יצואנית הקפה הגדולה באפריקה.

מדובר במנהג עתיק יומין במערב ומרכז אפריקה, שבה משפחות הנאנקות תחת נטל העוני מפקידות את ילדיהן בידי קרובי משפחה ומכרים אמידים יותר, כדי שירכשו השכלה או ילמדו משלח-יד.

יש מי שרואה בתופעה שאלה של הישרדות. אחרים טוענים שלגבי כמה מהילדים לפחות, מדובר בגירסה מודרנית של סחר עבדים. "דמם של ילדים אפריקאים ניגר לשוקולדים ולכוסות הקפה שלנו", אומר מוחמד מאיגה, פקיד ממשלתי במאלי, מדינה שכנה המספקת ילדים לעבדות המטעים.

אך יצרניות שוקולד וקפה מתעקשות, שלא תמיד ניתן לדעת מנין בדיוק מגיעים פולי הקקאו והקפה. "אנחנו קונים מסוחרים וממעבדים, לא מחקלאים", טוען פרנסואה פרו, דובר חברת "נסטלה" השווייצית. "לחברה אין מידע על השיטות החקלאיות שבאמצעותן מופק הקקאו".

יוניצ"ף סבורה כי 200 אלף ילדים נסחרים ברחבי מערב ומרכז אפריקה מדי שנה, בידי כנופיות שמנצלות את תקוותיהן של משפחות עניות באזורי הספר לחיים טובים יותר לילדיהן. משפחות רבות מקבלות מקדמה, בגובה כ-14 דולר. אבל זה בדרך כלל סכום הכסף האחרון שמגיע לידי בני המשפחה, ורבים מהם לעולם לא נפגשים שוב עם ילדיהם.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ