שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון
שבר החרס שהתגלה בחניון
שבר החרס שהתגלה בחניוןצילום: אליהו ינאי / עיר דוד
ניר חסון
ניר חסון

שבר כלי חרס ועליו דמותו של האל בֶס התגלה בחפירות חניון גבעתי בעיר דוד. השבר התגלה בחפירות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב, והוא מתוארך לתקופה הפרסית, מהמאות הרביעית והחמישית לפני הספירה. רשות העתיקות פרסמה את הממצא לכבוד פורים.

על החרס, שהתגלה בחפירת בור אשפה עתיק, נראים תווי פנים אנושיים מוגזמים האופייניים לאל המצרי הגרוטסקי בס. במיתולוגיה המצרית בס הוא האל המגן על הבית ובייחוד על אמהות, נשים בזמן הלידה וילדים. עם הזמן התפתחה דמותו לאל המגן על כל הטוב באשר הוא, ונקשר גם עם מוזיקה וריקודים. בתקופה הפרסית התפשטה דמותו של האל מהתרבות המצרית לתרבויות אחרות במזרח הקדום.

שבר החרס באתר החפירות
שבר החרס באתר החפירותצילום: אליהו ינאי / עיר דוד

"כלי חרס מתקופה זו נחשפו בעבר בעיר דוד, אך זו הפעם הראשונה שכלי מהסוג הזה נמצא בחפירות ארכאולוגיות בירושלים או באתר כלשהו ביהודה", אומר ד"ר יובל גדות מאוניברסיטת תל אביב. "קנקנים שכאלו מכונים 'כלי בֶס' והם היו נפוצים מאוד בתקופה הפרסית במצרים, ביישובים הפניקים לאורך חופי הלבנט, וכן בפרס.

"דמותו של האל עיטרה קירות בתים וכלים שונים, או נענדה כקמע על הצוואר", הוסיף גדות. "בס מופיע לרוב כמעין גמד מזוקן בעל פנים גדולות, עיניים בולטות ולשון משתרבבת כשהוא הוא עטור בכובע נוצות. דמות נלעגת, גרוטסקית זו, נועדה ככל הנראה לעורר שמחה וצחוק ולהבריח את הרוחות הרעות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ