שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסף אלגזי, הסוכנויות
יוסף אלגזי, הסוכנויות

הגלובליזציה הביאה שגשוג כלכלי, אבל גם גרמה לרבים לשקוע בחובות, עוני ודיכוי - כך קבע הדו"ח השנתי של אמנסטי אינטרנשיונל, החוגג 40 שנות פעילות. בדו"ח, שפורסם אתמול (רביעי), נתונים קשים על עינויים והריגות לא חוקיות לוו בבחינת הארגון ומאבק לאכיפה עולמית של זכויות אדם. דו"ח 2001 מתעד הוצאות בלתי חוקיות להורג ב-61 מדינות, אסירי מצפון ב-63 מדינות ומקרי עינויים ב-125 מדינות.

"התנועה לזכויות האדם גדלה בכוחה ומספרה, והמודעות לזכויות אדם גדולה מבעבר. אך דיכוי, עוני ומלחמות הורסים את חייהם של רבים מאזרחי העולם", כתב מזכ"ל אמנסטי, פייר סיין, והוסיף כי מקרי הדיכוי מתרחשים על רקע הבטחת הגלובליזציה ל"סדר עולמי חדש שיביא חופש ושגשוג לכל".

הארגון קרא לממשלות לא לסגת ממאמציהן להגן על זכויות האדם, גם אם הגלובליזציה מעניקה יותר כוח לתאגידים בינלאומיים ולמוסדות כלכליים. "למדינה יש את הכוח, למרות אילוצים חיצוניים, להבטיח את אכיפתן של זכויות אדם", נאמר בדו"ח.

הדו"ח מוקדש לביעור העינויים, שעדיין משמשים מכשיר לדיכוי פוליטי כנגד אנשים הקוראים תיגר על הסדר הנוכחי בארצותיהם. יחד עם זאת, הדו"ח מציין שרוב קורבנות העינויים הם פושעים שהורשעו או חשודים בפלילים. חשודים בפלילים באים לעתים קרובות מהמגזרים העניים והשוליים בחברה, והאפליה נגד קבוצות אלה תורמת לחוסר התגובה נגד עינויים.

הדו"ח שם את הדגש על זהות הקבוצות הסובלות מעינויים: ילדים מעונים בכל יום בידי צבאות יריבים, בתחנות משטרה ואף בבתיהם. רוב הילדים נושאים את סבלם בשקט וסיפורם אינו מתגלה. קבוצה נוספת הסובלת מעינויים הן הנשים, הניצבות בפני חוקי מניעה בלתי מתאימים, אדישות משטרתית והטייה לרעה בבתי המשפט. הדו" קובע כי רבים מקורבנות האלימות המשטרתית בארה"ב ובמדינות רבות באירופה הם שחורים או בני מיעוטים אתניים אחרים. עינויים של לסביות, הומוסקסואלים וביסקסואלים מוסתרים מאחורי מעטה של חשאיות וטאבו.

אמנסטי אינטרנשיונל נוסדה ב-28 במאי 1961 כשהעיתון "אובזרוור" הבריטי פירסם מאמר של עורך הדין פיטר בננסון, שקרא לשחרורם של "אסירי מצפון", שנאסרו בגלל אמונתם או מוצאם. 40 שנה מאוחר יותר מעסיקה אמנסטי יותר מ-350 עובדים ועובדת על תקציב שנתי של 28 מיליון דולר. עד היום פעל הארגון לטובת 47 אלף אסירי מצפון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ