ראשי נפץ של 90 ק"ג וטווחים של יותר ממאה ק"מ: זהו מערך הרקטות של חמאס - מדיני ביטחוני - הארץ

ראשי נפץ של 90 ק"ג וטווחים של יותר ממאה ק"מ: זהו מערך הרקטות של חמאס

גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי הארגון מחזיק בכמה אלפי טילים שיכולותיהם מגוונות, מתוצרת איראן, סין, סוריה או שחמאס בונה בעצמו. במקביל, מפתח הארגון מערך מל"טים ועדיין מתפעל כמה מנהרות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פעיל חמאס בעזה, ב-2016
פעיל חמאס בעזה, ב-2016צילום: Adel Hana/אי־פי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ערב מבצע צוק איתן, חמאס בעזה החזיק בכ-11 אלף רקטות. על פי הערכות המודיעין אז, רובן היו לטווחים קצרים ומקצתן לטווחים בינוניים וארוכים. בסיום הלחימה, ההערכה היתה כי הארגון נשאר עם שליש מהרקטות שהיו ברשותו, אך מאז 2014 חידש את המערך ולפני שנה כבר היה ברשותו מאגר גדול יותר. גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי פעילות צה"ל בשנה האחרונה הפחיתה את מספר הרקטות לכמה אלפים.

המערך ההתקפי של חמאס, ארגון של כ-30 אלף פעילים בזרוע הצבאית, כולל גם את רשת המנהרות שמתחת לאדמת עזה, שחלקן חוצות לישראל, ויחידה הולכת ונבנית של כלי טיס בלתי מאוישים. 

פעילים בחמאס
הג'יהאד האיסלאמי

מערך הרקטות והטילים של חמאס

75-M - רקטה ארוכת טווח שחמאס מייצר בעצמו בעזה ויכולה להגיע עד לירושלים ולתל אביב. הרקטה אינה מצוידת במערכת הנחיה כך שדיוקה מוגבל, אך טווחה הגדול הופך אותה לאפקטיבית. הרקטה נכנסה לשימוש לראשונה ב-2012, במהלך מבצע עמוד ענן, והיא מתבססת על טכנולוגיה שמקורה באיראן. טווחה המרבי הוא 75-70 ק"מ, והיא בעלת ראש נפץ של 10 ק"ג.

גראד - רקטה סובייטית בקליבר 122 מ"מ לטווח קצר-בינוני. רקטת הגראד פותחה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 בידי ברית המועצות, והיא היום אחת הרקטות הנפוצות בעולם. בנוסף לחמאס, גם הג'יהאד האיסלאמי בעזה עושה בה שימוש. היא מגיעה לטווח מרבי של 40 ק"מ ויש לה ראש נפץ של 20 ק"ג.

J-80 - רקטה ארוכת-טווח המיוצרת על ידי חמאס, ומסוגלת להגיע עד גוש דן, דרום השרון וירושלים. כינויה ניתן לה על שם בכיר חמאס לשעבר אחמד ג'עברי, שחוסל ב-2012. היא מגיעה לטווח מרבי של 100 ק"מ, עם ראש נפץ ששוקל 20 ק"ג.

טווח הטילים

WS-1E - גרסה משודרגת של רקטת גראד, המיוצרת בסין ומסוגלת לפגוע בערים אשדוד ובאר שבע. טווחה המרבי הוא 40 ק"מ, אך היא נפלה בעבר בטווחים שבין 43  ל-45 ק"מ מרצועת עזה. ראש הנפץ שלה שוקל 22-18 ק"ג.

קסאם - רקטת קרקע-קרקע, המורכבת מצינור מתכת פשוט שממולא בחומר נפץ. הרקטה פותחה על ידי חמאס ומיוצרת ברצועת עזה. מדובר ברקטה פרימיטיבית - הראשונות היו עשויות מעמודי תמרורים - בעלת טווח קצר ודיוק נמוך ביותר. לקסאם כמה גרסאות: קסאם 1, בעלת טווח מרבי של 3 ק"מ וראש נפץ במשקל חצי קילו; קסאם 2, בעלת טווח של עד 8 ק"ג וראש נפץ במשקל 7-5 ק"ג; וקסאם 3, בעלת טווח של 10 ק"מ וראש נפץ במשקל 20-10 ק"ג.

פג'ר - רקטה מתוצרת איראן שייצורה החל ב-1991, בסיוע קוריאה הצפונית וסין. איראן העבירה רקטות מדגם זה לחיזבאללה ולחמאס. לרקטה שני דגמים: פג'ר 3, שהיא בעלת טווח מרבי של 40 ק"מ וראש נפץ של 45 ק"ג; ופג'ר 5, שהיא בעלת טווח מרבי של 75 ק"מ וראש נפץ של 90 ק"ג.

פגיעת רקטה במושב משמרת, במארס
פגיעת רקטה במושב משמרת, במארסצילום: גיל כהן מגן

M-302 (ח'ייבר) - רקטה מתוצרת סוריה שאיראן מספקת לחמאס. רקטות ארוכות טווח מסוג זה נמצאו על סיפון הספינה Klos-C, שנתפסה על  ידי ישראל במארס 2014. לרקטה כמה גרסאות (A עד E), שהטווח המרבי שלהן נע בין 90 ל-200 ק"מ והן בעלות ראשי נפץ שמשקלם בין 125 ל-170 ק"ג.

R-160 - רקטה ארוכת טווח שחמאס מייצר בעצמו. שמה מייצג את טווחה המרבי, לטענת הארגון 160 ק"מ, בצירוף שם משפחתו של עבד אל-עזיז א-רנתיסי, ממייסדי חמאס, שצה"ל חיסל ב-2004. הרקטה נכנסה לשימוש במהלך מבצע צוק איתן ב-2014, אז שוגרה לחיפה - מרחק של כ-120 ק"מ מהרצועה.

סג'יל 55 - רקטה בעלת טווח מירבי של 55 ק"מ וראש נפץ של 10 ק"ג. היא נכנסה לשימוש מבצעי במהלך צוק איתן.

פצצות מרגמה - חמאס מחזיק אלפי פצצות בקטרים של 120 מ"מ ו-82 מ"מ.

אוטובוס שנפגע מטיל נ"ט שנורה מרצועת עזה, בדצמבר האחרון
אוטובוס שנפגע מטיל נ"ט שנורה מרצועת עזה, בדצמבר האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

חמאס פועל כל העת לשפר את יכולות הרקטות שלו, ויותר מכל להגיע למצב שהירי יוכל לעקוף את מערכת כיפת ברזל. איראן מעבירה לארגון את הידע הטכנולוגי הדרוש לייצור רקטות משופרות ובעלות טווחים ארוכים יותר.

בנוסף, לחמאס עשרות טילים נגד מטוסים, בעיקר מסוג סטרלה SA-7. זהו טיל כתף מונחה עם ראש ביות אינפרה-אדום, המשמש לירי נגד מטרות שטיסתן נמוכה. חמאס מחזיק גם בטילים נגד טנקים, בעיקר טילי "קורנט" מתוצרת רוסית. זהו דגם הטיל שנורה על האוטובוס בעוטף עזה בדצמבר האחרון. חלק מהטילים נגד מטוסים הגיעו לידי חמאס מלוב, לאחר נפילתו של קדאפי.

רשת המנהרות

נדבך נוסף במערך ההתקפי של חמאס הוא רשת המנהרות שמתחת לאדמת עזה, בעזרתה יכול הארגון להוביל פעילים ממקום למקום. מערך המנהרות היה הפרויקט הגדול ביותר של חמאס מאז סוף מבצע צוק איתן: על פי הערכות, הארגון השקיע בו 40% מכלל כספי הזרוע הצבאית.

מאז תחילת העבודות על הקמת המחסום הישראלי בגבול הרצועה ושיפור הטכנולוגיה של מערכת הביטחון בתחום, צה"ל פגע במנהרות רבות שחדרו לשטח ישראל. על פי הערכות, כיום קיימות מתחת לאדמה מנהרות נוספות שחוצות לישראל, ובצה"ל סבורים שמיקומן ידוע.

כוח אווירי

מערכת כיפת ברזל מקשה על חמאס לחולל נזק מהותי בגוף וברכוש בעזרת טילים, ולכן לאחר מבצע צוק איתן החליטו בארגון למקד את מאמציהם ביצירת כוח אווירי בלתי מאויש. איראן סיפקה לחמאס כמה מטוסים ללא טייס (מל"טים) ובאחד ממפגני הכוח של הארגון הוא הציג מל"ט איראני מסוג אבליל, המשוגר מתוך משאית. בעבר טען חמאס כי ברשותו שלושה סוגים של מל"טים למטרות שונות: A1A למטרות איסוף מודיעין, A1B למטרות תקיפה ו-A1C לתקיפה באמצעות "התאבדות" על המטרה.

פעיל חמאס מציג מל"ט של הארגון, בעזה ב-2014
פעיל חמאס מציג מל"ט של הארגון, בעזה ב-2014צילום: Khalil Hamra / AP/ חליל חמ

בשנה האחרונה הקים חמאס יחידה אווירית שהפעילה כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים), בעיקר לצורך מודיעין. חדירות מל"טים מעזה לשטח ישראל כבר התרחשו בעבר, כאשר חלקם יורטו וחלקם חזרו לרצועה ללא פגע. מל"טים נצפו בעבר סמוך לאשדוד ואשקלון, ובשני מקרים אלו צה"ל יירט את כלי הטיס בעזרת טילי פטריוט. אולם, מל"טים אלו אינם כוח מהותי ויתרונם עבור חמאס הוא בעיקר תקשורתי.

פרויקט כלי הטיס של חמאס ספג פגיעה קשה כאשר בדצמבר 2016 נורה למוות בטוניס מוחמד א־זווארי, מהנדס תעופה ומראשי התוכנית לפיתוח מטוסים ללא טייס (מל"טים) של הארגון. בנוסף, בסבבי הלחימה בשנה האחרונה נפגע מערך המל"טים בעקבות תקיפות צה"ל נגד מחסנים ואתרי ייצור ברצועה.

הג'יהאד האיסלאמי

הג'יהאד האיסלאמי מחזיק בעזה כ-8,000 רקטות, כמות גדולה יותר מזו שמחזיקה חמאס. רובן רקטות לטווח קצר ובינוני, אך גם כמה מאות לטווחים ארוכים. הרקטות זהות לאלו שמחזיק חמאס, אך הן נושאות שמות אחרים. לארגון מעט מאוד מנהרות, אם בכלל. לג'יהאד האיסלאמי כ-6,000 לוחמים וכ-9,000 פעילים. ארגונים נוספים ברצועה, קטנים יותר, מחזיקים מערכים של מאות עד אלפי פצצות מרגמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ