הבולענים בים המלח מסכנים את היעלים בעין גדי - סביבה ובעלי חיים - הארץ

הבולענים בים המלח מסכנים את היעלים בעין גדי

מחקר בחן את אוכלוסיית היעלים במשך יותר מעשור ומצא שבשנים האחרונות חלה ירידה מתמשכת במספר הפרטים. במקביל, חמישה פרטים לפחות נדרסו למוות על כביש שעוקף את הבולענים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יעלים בעין גדי
צפריר רינת
צפריר רינת

הבולענים בים המלח מסכנים את אוכלוסיית היעלים בעין גדי ומצמצמים את שטח המחיה שלהם, כך לפי מחקר שהתפרסם לאחרונה. עוד עולה מהמחקר כי כביש עוקף שנסלל כדי לעקוף את הבולענים מסכן את היעלים, וחמישה פרטים לפחות נדרסו למוות.

ניתוח מצב היעלים התפרסם בכתב העת "מחקרי הנגב, ים המלח והערבה", היוצא לאור מטעם מרכז מדע ים המלח והערבה. הוא נערך על ידי ד"ר מיכאל בלכר, האקולוג של שמורת הטבע עין גדי. בלכר בחן את תוצאות ספירת היעלים שנערכה בשנים 2018-2001 על ידי צוות עובדי השמורה ואת מגמות שינוי האוכלוסייה בפרק זמן זה.

יעלים בעין גדי

על פי תוצאות הספירה, אוכלוסיית היעלים בעין גדי שמרה על יציבות יחסית ומונה בממוצע 239-161 פרטים. בסך הכל יש בישראל 1,500-1,200 יעלים הנמצאים במוקדים שונים בנגב ובמדבר יהודה. המין המדובר, היעל הנובי, נמצא בסכנת הכחדה עולמית ואוכלוסייתו בישראל היא אחת החשובות לקיומו.

אלא שמגמת היציבות נמצאת בשנים האחרונות בסכנה, ומאז שנת 2010 יש ירידה מתמשכת, אם כי לא חדה, במספר היעלים. חלק מהגורמים לירידה הם שנים מעוטות משקעים. אבל יש גורמים נוספים שעלולים להחריף מצב זה, ובהם ההשלכות של היווצרות הבולענים בשולי ים המלח הנמצא בסמוך.

הבולענים צמצמו את שטח המחיה של היעלים, הכולל מטעי תמרים המשמשים מקור מזון חשוב. מחצית משטחי המטעים הללו ננטשו על ידי החקלאים בעקבות הסיכון של הבולענים ואין בהם יותר מזון. נוכחות היעלים במטעים מסייעת לחקלאים, מכיוון שהם אוכלים פירות שנשרו ובכך מונעים מחרקים מזיקים להימשך לגידולים.

אספלט שנסדק סמוך לים המלח בשל בולענים, ב-2017

כמו כן, הבולענים אילצו את חברת נתיבי ישראל לסלול לפני שלוש שנים כביש שיעקוף אותם והוא עובר בצמוד לשמורת עין גדי. הכביש יצר אזור חיץ בין היעלים למטעי התמרים שנותרו ולאזור של צומח טבעי שממנו הם ניזונים. בכביש יש מעבר תחתי עבור בעלי החיים, אבל אין להם גישה אליו בגלל גידור. התוצאה היא שהיעלים מתקשים להגיע לתמרים וחלקם אף נדרסו כשניסו לעשות זאת. "היו חמישה מקרים מתועדים של דריסות ובהם נפגעו שלוש נקבות ושני גדיים", ציין בלכר. "להערכתי נפגעו יותר פרטים שלא ראינו, כי לא תמיד הם מתים מיד אחרי הפגיעה על הכביש עצמו".

בלכר מציע לנקוט כמה צעדים כדי להבטיח את עתיד היעלים בעין גדי. לדבריו, יש להבטיח מעברים מוגנים ונגישים בכביש העוקף את הבולענים. המלצה נוספת היא להמשיך בפעולות שיקום של הצמחייה הטבעית, שהיתה בעבר חלק מהצומח האופייני של עין גדי. צמחייה זו תשמש מקור מזון נוסף ליעלים. כמו כן ממליץ בלכר למנוע כניסת יעלים לאכסניות, בתי הארחה ויישובים באמצעות גידור. היעלים החלו להגיע בשנים האחרונות לאתרים אלו בחיפוש מזון, והדבר חושף אותם למזון שעלול להזיק להם ויוצר שינויים לא רצויים בהתנהגותם הטבעית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ