שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאת אבי שמול
מאת אבי שמול

חברת דור כימיקלים חתמה על עיקרי הסכם עם חברת basell, הנמצאת בבעלות משותפת של חברות הענק SHELL ו-BASF, שלפיו תרכוש דור כימיקלים, תמורת 58 מיליון דולר, 80% ממניות קבוצת חברות מופלפאן (MOPLEFAN). דור קיבלה אופציית PUT והמוכרת קיבלה אופציית CALL על 20% המניות הנותרות, בתוך כשנתיים.

מופלפאן, שמחזור מכירותיה השנתי הגיע ל-150 מיליון דולר, כוללת קבוצת חברות אירופיות לייצור יריעות פוליפרופילן, המשמשות לאריזה גמישה בצורת סרטי אריזה פלסטיים דקים וחלקים. מופלפאן מוערכת כיום כחברה השנייה בגודלה באירופה בתחומה, אחרי חברת MOBIL. כושר הייצור של החברה, כ-120 אלף טונות, מספק כ-20% משוק הצריכה במערב אירופה, באמצעות 6 מפעלים באיטליה, בלגיה ובריטניה. מוצרי החברה משמשים לאריזה גמישה, תוויות ותחליפי נייר, בעיקר בתחום תעשיות המזון, הטקסטיל והאלקטרוניקה.

העסקה כוללת 80% מהבעלות בשלב המיידי ו-20% נוספים עד לתום הרבעון האחרון של 2001. מוצרי החברה שנרכשה, דומים לאלה המיוצרים ע"י מפעל דור פילם של דור כימיקלים, שהוקם לפני כשנתיים באזור התעשייה בר-לב בגליל. המפעל, שהוקם בהשקעה של 30 מיליון דולר, בעל כושר ייצור של 13 אלף טונות בשנה, לעומת כושר ייצור של 100 אלף טונות בשנה של מופלפאן.

"בזכות הרכישה צפויה דור פילם להשתלב בקבוצה גדולה בעלת ידע טכני, ומערכת שיווק בינלאומית", אומר מנכ"ל דור כימיקלים, מיכאל ינובסקי. "המצב החדש יאפשר שיווק וייצור אופטימלי תוך חיסכון ניכר בהוצאות, ויפתח פרספקטיבות חדשות לשיווק הבינלאומי של החברה", אמר.

דור כימיקלים, שהוקמה ב-73' כחלק מקבוצת דנקנר, מייצרת מוצרים פטרוכימיים, ובשלוש השנים האחרונות גם יריעות פוליפרופילן. מאז כניסתו של צבי מור לתפקיד יו"ר מועצת המנהלים של החברה, הרחיבה החברה את פעילותה לתחומים שונים, החלה בשותפות עם בריטיש גז, ישראמקו וחברות אחרות לחיפוש גז טבעי, ואף רכשה יותר מ-20% ממניות חברת TPS מקבוצת ברן.

להערכת מור, מחזורה השנתי של החברה עשוי לגדול משמעותית כתוצאה מהרכישה. ב-2000 הגיע מחזור המכירות ל-200 מיליון שקל, והשנה מחזור המכירות עשוי להיות דומה. מור מעריך כי ב-2002 יגיע היקף המכירות של דור כמיקלים ל-800 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ