יוסי בניון: "אף פעם לא התחריתי עם אחרים. רק עם עצמי" - סגור לי ת'פינה - הארץ
סגור לי ת'פינה

יוסי בניון: "אף פעם לא התחריתי עם אחרים. רק עם עצמי"

המקום הראשון בדרוג 71 הכדורגלנים הגדולים בתולדות המדינה שומר על צניעות אופיינית ("עצם זה שאני בכלל ברשימה זה כבוד"), מספר על הקשיים בפרישה ("יש נפילות פה ושם") וסוגר ת'פינה של השנים האחרונות בארץ: "רציתי לשחק כמה שיותר ואנשים לא הבינו את זה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסי בניון. "יש המון רגש במשחק הזה. אני לא מתבייש להראות אותו"
יוסי בניון. "יש המון רגש במשחק הזה. אני לא מתבייש להראות אותו"צילום: שרון בוקוב
עירד צפריר
עירד צפריר

אהלן יוסי, זה עירד מ"ספורט הארץ". רציתי לבשר לך שנבחרת על ידי עיתון "הארץ" לגדול שחקני ישראל בכל הזמנים בפרויקט מיוחד ליום העצמאות. 

תודה, תודה רבה.

פרויקט מיוחד | 71 הכדורגלנים הגדולים בתולדות המדינה

אמנון הררי על יוסי בניון | אלון עידן על איל ברקוביץ'עוזי דן על מוטל'ה שפיגלר | רון עמיקם על אלי אוחנה | ניר צדוק על ערן זהבי | עירד צפריר על חיים רביבו | שלומי ברזל על אורי מלמיליאן | אבי מלר על רוני רוזנטל | לרשימה המלאה

זה מפתיע אותך שאתה מרגיש כבר כמו GOAT בכדורגל הישראלי?

האמת שזה תמיד מפתיע אותי ותמיד כיף לדעת שמעריכים. אני חייב להגיד שמבחינה אישית זה לא משהו שמעסיק אותי. אף פעם לא עשיתי תחרות עם שחקנים אחרים אלא תחרות עם עצמי, לאן אני יכול להגיע. אז באופן אישי פחות אכפת לי אם אומרים "היה הכי גדול, פחות גדול". אני שלם עם מה שעשיתי, אבל תמיד כיף לדעת שיש אנשים שמעריכים ושמזכירים אותי בתור אחד הגדולים.

אז אפשר לראות בזה סוג של מתנת פרישה מאתנו.

אשכרה, מתנת פרישה ויום הולדת ביחד.

מזל טוב באמת, יום הולדת 39. הייתי אומר מזל טוב כפול כי עברת שני אירועים משמעותיים מאוד בימים האחרונים אבל אני לא יודע אם צריך להגיד מזל טוב על פרישה. זה דבר קצת עצוב, לא?

נכון, הפרישה היתה מרגשת, שמחה, עצובה - כל הרגשות צפו ועלו ביחד. אני חושב שצריך להגיד מזל טוב כי בסופו של דבר הגשמתי את כל החלומות שלי ובחרתי לפרוש בנקודה מסוימת שהיא מושלמת מבחינתי. כמה שזה קשה בפנים, זו היתה השאיפה, לסיים בצורה כזו.

בניון, במשחק האחרון. "פרשתי בנקודה מושלמת עבורי"
בניון, במשחק האחרון. "פרשתי בנקודה מושלמת עבורי"צילום: שרון בוקוב

כמה פעמים הרגשת את הדמעות עולות לך בגרון בימים האחרונים?

וואי וואי, מהיום שהחלטתי לפרוש סופית, כשהייתי עם עצמי, יש לי את הנפילות פה ושם. אתה מוצא את עצמך עם דמעות. ראיתם גם במשחק, גם בחימום, ניסיתי להתאפק כמה שאפשר אבל זה היה בלתי אפשרי.

אתה יודע, השוט הראשון שכולם זוכרים ממך זה הבכי אחרי הפנדל בבאר שבע. התחלת עם דמעות וסיימת בדמעות. אתה אחד שמאוד לוקח ללב, מאוד רגיש, אין הרבה ספורטאים שהגיעו לדמעות כל כך הרבה פעמים בקריירה שלהם.

אני רגיש, זה די ברור, אני לא מתבייש להראות רגשות לטוב ולרע. יש המון רגש במשחק הזה, אתה מגיע לרגעים טובים ופחות טובים, שיאים, משחקים חשובים, לחץ מסביב, אלפי אנשים, יש אדרנלין בגוף וזה מציף אותך ואני לא מתבייש להראות את זה.

יש ספורטאים כמו לאו מסי שהוא סוג של קרחון.

יחסית, אבל אתה יכול לראות פתאום בשער של ליברפול התפרצות לא רגילה. אני לא היחיד, אצל הרבה שחקנים בעולם, אם תחזור אחורה היו דמעות ברגעים מסוימים. אני לא מתבייש, זה חלק ממני וכשטוב לי או רע לי, אני לא מסתיר את זה.

אז מה, כשאני אומר לבן שלי תמיד "להפסיק לבכות", אני עושה טעות? אתה מהאסכולה של לתת לרגשות לפרוץ?

נכון, בדיוק ככה. במיוחד הילדים, הם יודעים מתי טוב להם, מתי לא, מתי לחייך ולשמוח, מתי הם בוכים ועצובים.

אגב המעגל מהפנדל ההוא בבאר שבע, גם במשחק הפרישה שלך החמצת פנדל. אני מנסה להבין איך שחקן טכני כמוך כל כך התקשה בפנדלים.

אי אפשר להיות טוב בהכל, יש לכל אחד חסרונות ויתרונות. האמת שלמשל בנבחרת הבקעתי שניים משניים, לא החמצתי, אבל הדבר המרכזי הוא שלקחתי אחריות מגיל צעיר. גם בגיל 17 הפנדל שהחמצתי (וכבש מהכדור החוזר - ע"צ), לקחת פנדל שקובע ירידה זה מראה הרבה על לקיחת אחריות ומנהיגות כשהיו שחקנים מעל גיל 30 שלא רצו להתקרב לפנדל. 

ברור.

אם הייתי ממשיך לשחק והיו עכשיו פנדלים, הייתי לוקח. אבל הפנדלים האחרונים שלי באמת היו פחות טובים, החטאתי שניים-שלושה רצופים ואתה כבר אומר, לא משנה לאיפה אני אבעט, זה לא ייכנס. אבל כל כך נהניתי במשחק, לא היה לי לחץ, הבעיטה היתה ממש לא טובה אבל באתי ברגוע, אמרתי "ייכנס - ייכנס. לא ייכנס - לא ייכנס. מה יכול להיות?".

היה לך כמעט הכל, כולל ראיית משחק מדהימה, אבל יכול להיות שבעיטה עוצמתית זה מה שהיה חסר לך כדי להגיע אפילו עוד יותר גבוה בקריירה?

שמע, אין לי תלונות. אף שחקן לא מושלם, בטח לא אני. לא חשבתי שאהיה שחקן מושלם אבל אני לא יכול להתלונן על שום דבר, לא על בעיטה, לא על כוח פיזי שאמרו שאין לי במשך הרבה שנים. השגתי מעל ומעבר לחלומות שלי.

שמע, זה לא שלקחנו טיעונים מכל אחד מהמדרגים בתחרות הזו, אבל לדעתי מה שהביא לך את הבכורה, זה העובדה שבניגוד למתחרים שלך על התואר כמו איל ברקוביץ' וחיים רביבו, אתה חזרת לארץ ולא פרשת אחרי עונה אחת אלא המשכת חמש שנים שלמות, עד גיל 39. נתת אפשרות גם לילדים שלא ראו אותך משחק בארץ, את הזכות לראות אותך. זה משהו שעבר לך בראש כשרצית כל הזמן להמשיך?

ברור, קודם כל עשיתי את מה שאני אוהב, באמת האמנתי בעצמי שאני יכול להמשיך לשחק. העובדה שהיום רוב התקשורת אומרת "למה הוא פורש? הוא יכול לשחק בשקט עוד שנה כמו שהוא נראה". זה הניצחון האישי שלי. קראו לי לפרוש הרבה והיום קוראים הפוך, שלא אפרוש. יש לי את הזכות שילדים מכירים אותי. אני עובר ברחוב ובן אדם בן 90, שיהיה בריא, פנה אליי ואמר לי שהוא מעריץ אותי. ולעומת זאת ילד בן 3 מזהה אותי. אז העניין שנגעתי בהרבה אנשים זה הדבר הכי חשוב בקריירה. וחמש השנים האלה מאז שחזרתי, כמו שאמרת, היו המון שחקנים גדולים אחרים שהיה קשה להם לעשות את המעבר הזה, לחזור לישראל, והם סבלו ואחרי שנה אחת עזבו. אני נלחמתי כי אהבתי מאוד את המשחק הזה ובסופו של דבר פרשתי בדרך שלי והשגתי את מה שאני רוצה.

למרות שבא לך לשחק עוד שנה-שנתיים.

בא לי לשחק עוד 20 שנה, לא שנה-שנתיים, בא לי לשחק עוד ועוד אבל אין מה לעשות, זה חלק מהחיים.

שמע, כשפרשת זכית לברכות מכל הכיוונים, כולל שחקנים גדולים בעולם. מאיזו ברכה של שחקן או איש מקצוע הכי הופתעת או התרגשת?

הופתעתי באמת מהעוצמה. ידעתי שיש אנשים שאוהבים אותי, שיש לי חברים אבל לא האמנתי עד כמה. מכל הכיוונים, שחקנים ששיחקתי איתם לאורך השנים, ששיחקתי נגדם, כל השחקנים בישראל, נבחרת ישראל, שחקני עבר, זה פשוט ריגש מאוד, משהו מדהים. 

אני יכול לספר לך שבדרוג איל ברקוביץ' מקום שני.

הגיוני.

מוטל'ה שפיגלר שעד לא מזמן נחשב לגדול שחקני ישראל, סיים במקום השלישי ואלי אוחנה מקום רביעי. 

אה יפה, אלי זה האליל שלי. רשימה מכובדת, עצם זה שאני בכלל ברשימה זה כבר מאוד מכבד.

אז יש לבית"ר הנוכחית שני נציגים בטופ 4. 

מתחילים להשתלט על הכדורגל הישראלי.

בניון, לצד אוחנה ביציע. "הכל יזרום כמו שצריך"
בניון, לצד אוחנה ביציע. "הכל יזרום כמו שצריך"צילום: ניר קידר

אגב, אתם תסתדרו בטופ גם בפירמידה הניהולית שבונים בבית"ר? 

אנחנו מסתדרים מצוין, אנחנו חברים טובים והיחסים מצוינים, ובאמת שהכל יזרום כמו שצריך.

לאלי אמור להיות סיי מקצועי עכשיו אחרי המינוי שלך?

אלי ואני ביחד, אנחנו מתייעצים על הכל, אנחנו אנשי כדורגל שעברנו הרבה ותמיד טוב שיש דעות. נשב בחדרי חדרים ואם צריך נתווכח, אבל בסוף נצא עם אותה החלטה כי אנחנו ראש אחד.

להיות מנהל מקצועי זה משהו שכיוונת אליו הרבה זמן, הרי כבר כשחזרת למכבי חיפה היית אמור בסוף לקבל את התפקיד הזה.

מכבי חיפה הם בין הראשונים שהציעו לי. הרי לפני שחזרתי לארץ הם אמרו לי "בוא תחתום כשחקן והיה לי חוזה כתוב למנהל מקצועי לשנתיים אחרי". זה מה שהם הציעו, יענקל'ה אמר לי "אני רוצה שאתה תהיה הראשון", אבל אני מבחינתי התרכזתי בלשחק. היו כל פעם כותרות אבל אני לא רדפתי אחרי אף תפקיד. אם הייתי רוצה תפקיד גם בחו"ל וגם בקבוצות אחרות אז היה לי מזמן. אני רציתי ליהנות ולשחק כמה שיותר ואנשים לא הבינו את זה. לשמחתי עכשיו הגיעה עוד הזדמנות בתפקיד מכובד וחשוב שיהיה בכדורגל ואני מקווה שאצליח ואפתח דלתות לעוד ישראלים שגם מגיע להם.

עד כמה אתה מרגיש מוכן לזה? זה הרי תפקיד שדורש למידה. בארץ חוץ מג'ורדי קרויף לא היה אף מנהל מקצועי שהתמיד במועדון לאורך זמן.

נכון. מבחינה אישית אני מאמין מאוד בעצמי ומרגיש מוכן ללמוד ולעשות טעויות ולהצליח - הכל ביחד. אני מקווה שתהיה קצת סבלנות כי בישראל זה דבר נדיר, רוצים תוצאות מיידיות. אני מקווה שהתוצאות יהיו מספיק טובות כדי שירגיעו את כל האנשים מסביב וייתנו לי להמשיך לעשות את העבודה בדרך שלי.

בניון, במדי ווסטהאם. "בחו"ל הייתי עם המון מנהלים מקצועיים ואני לומד מכל אחד"
בניון, במדי ווסטהאם. "בחו"ל הייתי עם המון מנהלים מקצועיים ואני לומד מכל אחד"צילום: AP

למדת מג'ורדי קרויף קצת? הוא אמר לך משהו על הג'וב הזה? 

כן, ג'ורדי ואני בקשר מצוין. גם כשהייתי שם, ראיתי איך הוא עובד ומתנהל. גם בחו"ל הייתי עם המון מנהלים מקצועיים ואני לומד מכל אחד. מקווה שאני אצליח.

המנהלים המקצועיים הטובים הם בדרך כלל לא שחקני עבר אלא כאלה שיש להם מחשבה מחוץ לקופסא, מוטיבציה לעבוד שעות נוספות ובימינו יכולת לשלב גם טכנולוגיה ודאטה עם קבלת ההחלטות.

יש גם וגם, הכל משתלב ביחד. אבל אני חושב שמנהל מקצועי חייב להיות איש שבא מהכדורגל כי זה סך הכל מישהו שאחראי על הבנייה של הסגל. הדברים שהזכרת אלה אנשים שיכולים לבוא עם כלים ולעזור למנהל המקצועי לבחור. בסופו של דבר הראייה של מי שהיה בתוך הכדורגל שווה יותר מכל דאטה כזו או אחרת.

לבנות סגל זה משהו שיש לך פילוסופיה לגביו? ניר קלינגר אמר לי לפני כמה חודשים שזה המקצוע שלו, לבנות סגל.

אני בראייה שלי מאמין שאני כן יכול לגרום לזה שיהיה פה סגל מספיק טוב ותחרותי, שאנשים יוכלו לבוא וליהנות ממה שהם רואים. עכשיו רק מתחילה העבודה, לקחתי כמה ימים לחופש שלי, אחר כך אקבל את ההחלטות.

שמעתי שאמרת שלמדת המון מרפא בניטס.

למדתי מבניטס המון, שיפרתי את המשחק שלי, קבוצות שנאו לשחק נגד ליברפול, ידענו בדיוק איפה לעמוד, לומדים הכל, ידעתי בדיוק מה לשפר מבחינת הבנת משחק.

העונה הכי טובה בקריירה שלך לדעתי היתה אצלו, 2008/09 בליברפול. 8 שערים ו-6 בישולים בפרמייר-ליג.

כן, גם שנה לפני הבקעתי יותר שערים בכל המסגרות, אבל אז הגיעה הפריצה הגדולה בגלל שערי ניצחון חשובים ושער הניצחון בריאל מדריד.

השער הכי מרגש בקריירה?

היו כמה שערים מרגשים אבל זה השער הכי משמעותי, מאותו רגע תפסתי איזשהו מעמד לא רק בישראל, התחילו להכיר אותי באנגליה ובכל העולם כי זה היה אחד המשחקים הכי נצפים אז.

יש עוד מועדון שעברת בו, אייאקס, שהיתה אז אלופת אירופה והעונה אולי שוב תהיה. וזה די מדהים שהם חזרו לטופ האירופי אחרי יותר מ-20 שנה ואחרי הירידה הגדולה שהיתה שם. 

כן, זה מדהים איך שהם עלו שוב.

אתה יכול להסביר קצת מה איאקס הקנתה ותרמה לך כשחקן צעיר? מה היית לוקח ולומד מהם כמנהל מקצועי לגבי פיתוח שחקנים צעירים?

זה אחד המקומות שהכי אפשר ללמוד מהם על פיתוח צעירים. הייתי שם אמנם רק שבעה חודשים אבל זה היה מדהים איך עובדים ביומיום. כמעט כל יום היה לך מאמן אחר - מאמן שעובד על טכניקה, מאמן שעובד על משחק ראש, מאמן כושר שעובד לשפר כוח ומהירות. זה היה פשוט מדהים וזכיתי להיות שם. הייתי הולך לראות גם את הבוגרים איך הם מתאמנים ועובדים. לפני שלוש שנים הייתי שם בסיור וראיתי הכל, ולא סתם הם מוציאים המון שחקנים צעירים ואני שמח שהם חזרו לטופ.

משה חוגג אמר שאולי תאתר את יוסי בניון הבא.

הלוואי שאני אאתר כמה שיותר שחקנים טובים. אני לא רוצה לדבר על עצמי, היו הרבה שחקנים גדולים לאורך השנים והלוואי שייצאו כמה שיותר כי זה יתרום למדינת ישראל.

בניון (משמאל), עם הנבחרת נגד אנגליה. "הלוואי שייצאו כמה שיותר שחקנים גדולים"
בניון (משמאל), עם הנבחרת נגד אנגליה. "הלוואי שייצאו כמה שיותר שחקנים גדולים"צילום: ספי מגריזו

לא סוד שהכדורגל שלנו הלך אחורה בעשור האחרון.

נכון, וצריך לעשות הרבה - לא רק בבית"ר - כדי שהכדורגל הישראלי יחזור לעצמו.

אתה חושב שבעוד 30-20 שנה יהיה מישהו שאפשר יהיה לדבר עליו ככדורגלן הישראלי החדש הכי גדול בכל הזמנים?  

אני מקווה ומאחל שיהיו עוד הרבה שחקנים טובים. צריך שיעבדו נכון ויתקדמו והלוואי ותהיה רשימה חדשה ושייקחו אותנו רחוק.

הנציג היחיד מהעשור האחרון בצמרת הדרוג זה ערן זהבי.

נכון, היתה קצת נסיגה, אבל ערן גם שחקן גדול ועושה קריירה מדהימה. הלוואי שיהיו כמה שיותר.

איך ההרגשה לקום בבוקר בלי אימונים?

בגלל יום ההולדת לקחתי יומיים קצת לנוח ולהתאושש. אני ארגיש את החיסרון הזה, לבוא לחדר הלבשה ביומיום, להתאמן. נעבור את זה, יש לי תפקיד שאני צריך להתרכז בו ואני מאמין שזה יעזור לי להשלים את החסר. מעל הכל יש לי את האשה והילדים שהם הדבר הכי חשוב ועושים אותי מאושר כל יום, עם או בלי כדורגל.

ראיתי כמה התרגשת שהעלו לך את סרטון הברכה מהילדים.

נכון, זה בדיוק הרגע שהפיל אותי.

בניון, רודף במדי סנטאנדר אחרי ראול. אהב לשחק נגד ריאל
בניון, רודף במדי סנטאנדר אחרי ראול. אהב לשחק נגד ריאלצילום: AP

ניסית לעצור, למשוך את הדמעות חזרה פנימה.

לא הלך כל כך.

אתה עוד תשחק עוד נגד אתלטיקו מדריד.

מבחינתי הייתי לוקח את החופש אבל האמת שלפי מה שהבנתי המועדון סיכם שאני חייב לשחק כמה דקות.

חבל שלא הביאו כבר את ריאל, בדיוק 10 שנים אחרי הגול ההוא.

כן, זו היתה סגירת מעגל הזויה.

דבר אחרון, איך זה שאין עדיין ספר על הקריירה שלך?

אני עובד על זה, במשך שנים לא רציתי, לא הרגשתי נוח עם ספר, סרט, הרצאות, אבל זה משהו שאני עובד עליו - ספר והרצאות - ואני מקווה שבחודשים הקרובים הכל ייצא ביחד.

אוטוביוגרפיה או שתיתן למישהו אחר לכתוב מזווית עיתונאית?

אוטוביוגרפיה, משהו שלי, הסיפורים שלי, מה שעברתי ומה שהרגשתי.

מעניין.

אני מקווה שזה יהיה מעניין.

טוב, אחלה יוסי, תודה על השיחה הזו.

תודה על הבחירה ותמסור תודה לכולם במערכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ