שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צה"ל מציג: סיכום מלחמת העצמאות, פרי עטו של מרגל

ד"ר ישראל בר, סא"ל בצה"ל ופרשן צבאי ב"הארץ", שריגל לטובת בריה"מ, פירסם ב-1950 מאמר שניתח את המלחמה. "פשעו בלתי נסלח, אבל יכולת ניתוח מערכתי-אסטרטגי כפי שניחן בה היא נדירה", הסבירו בצה"ל את ההחלטה לפרסמו שוב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ישראל בר (מימין) ומשה דיין
ישראל בר (מימין) ומשה דייןקרדיט: ויקיפדיה / נחלת הכלל
עופר אדרת
עופר אדרת

היום, 15 במאי, הוא יום הולדתה של מדינת ישראל ותחילת השלב השני של מלחמת העצמאות, בו פלשו אליה צבאות ערב. באתר צה"ל אפשר לקרוא מאמר מרתק שמנתח את המלחמה, ומסביר איך הצליחה ישראל הצעירה לנצח בה, חרף כמה חולשות חמורות וחרף העובדה שלאישים ולמוסדות שנשאו באחריות לתכנון ולביצוע המלחמה לא היה את הניסיון הדרוש לשם כך.

"ההישגים של הפיקוד הגבוה שלנו לא היו פרי מקרה" קובע המאמר. "כשם שניצחוננו במלחמת השחרור היה ניצחון של משטר חברתי מתקדם על משטר חברתי מפגר, ניצחון החייל המוסר את נפשו על עניינו כנגד השכיר או המגויס מאונס שלא יודע לשם מה הוא נלחם, וכשם שהיה ניצחונו של הפיקוד הטקטי המוכשר ומודרך באופן יסודי על פיקוד טקטי בלתי יעיל, כך היה זה גם ניצחונה של מחשבה אופרטיבית נכונה על מחשבה אופרטיבית נפסדת".

ובהמשך: "כשם שהמשטר החברתי שלנו, דמות חיילנו ומפקדינו, לא היו פרי של מקרה, אלא מושרשים במציאותינו ותוצאה של מאמץ ממושך של עשרות שנים, כך לא הייתה גם המחשבה האופרטיבית שלנו שרשרת מקרית של 'הברקות מוצלחות', אלא נעוצה הייתה ביסודות יציבים".

מעניין לא פחות הוא שמו של מחבר המאמר, שחובר שנה אחרי המלחמה ובשנה שעברה, במלאת לה 70, הועלה לאתר צה"ל כחלק מפרסום בכתב העת "מערכות". ישראל בר, שמו. ד"ר ישראל בר. לציבור הרחב הוא מוכר יותר כמרגל למען ברית המועצות. עם הקמת צה"ל הוא מונה לעוזר ראש אג"ם וסגן הרמטכ"ל ושימש ראש מחלקת התכנון באג"ם בסוף מלחמת העצמאות ועד לשחרורו ב-1949. מ-1954 הועסק כאזרח במשרד הביטחון בכתיבת ההיסטוריה של מלחמת העצמאות. במקביל כתב גם ב"הארץ" כפרשן צבאי והיה מרצה להיסטוריה צבאית באוניברסיטת תל אביב.

הקריירה הזוהרת שלו הופסקה ב-1961, כשהועמד לדין ונמצא אשם בריגול חמור עבור ברית המועצות. הוא נידון ל־15 שנות מאסר, אך מת בכלא כתוצאה מהתקף לב ב-1966.

"בר, שכתב דברים מופלאים אלה ואחרים, נמצא אשם בריגול כנגד מדינת ישראל", נכתב בהקדמה למאמר, שנוספה בידי עורכיו. "פשעו של בר הוא בלתי נסלח ובלתי נסבל. למרות זאת מצאנו לנכון לפרסם את מאמרו זה משום שאנו רואים בכך ערך מוסף לקורא העברי גם היום. יכולת ניתוח מערכתי-אסטרטגי כפי שניחן בה בר היא נדירה ועל כן מצאנו לנכון לעשות שימוש בדבריו על מלחמה מכוננת זו".

עופר אדרת
עופר אדרת |היסטוריה מתמשכת

יליד 1981 מתל אביב, כתב ההיסטוריה של "הארץ".

מוזמנים להציע רעיונות, להגיב, להעיר ולהשתתף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ