הסנאטור הרפובליקאי ג'סי הלמס פורש מהחיים הפוליטיים - כללי - הארץ

הסנאטור הרפובליקאי ג'סי הלמס פורש מהחיים הפוליטיים

רפובליקאי שמרן ותומך ישראל, בן 79; מפלגתו עשויה להציע לאליזבת דול להתמודד על מקומו

מאת שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאת שלמה שמיר

הסנאטור ג'סי הלמס, מבכירי האגף הימני במפלגה הרפובליקאית בארה"ב, נפגש באחרונה עם כמה מעמיתיו הסנאטורים, ואמר להם שבקרוב יודיע כי לא יתמודד על תקופת כהונה נוספת בבחירות 2002 - כך פורסם בארה"ב. לפי הפרסומים, הלילה (חמישי) היתה אמורה להתפרסם ההודעה בעניין, אך הלמס ועוזריו הקרובים סירבו לאשר את הדיווחים.

הלמס, בן 79, נבחר לסנאט לראשונה בשנת 1972, כנציג צפון קרוליינה. הוא נמנה עם הסנטורים הבכירים ורבי ההשפעה בגבעת הקפיטול. הוא קנה לו מעמד מרכזי, ונהג להתעמת תכופות עם ממשלים דמוקרטיים. עד לבחירות האחרונות כיהן כיו"ר ועדת הסנאט ליחסי חוץ - מהוועדות החשובות בסנאט.

פרשנים פוליטיים בארה"ב מעריכים, שהלמס החליט על פרישתו בשל מצבו הבריאותי. מקורות בוואשינגטון טוענים לעומת זאת, כי סביר יותר שפרש בעקבות הדחתו מראשות ועדת החוץ, עם זכיית הדמוקרטים ברוב בסנאט. מקורביו של הלמס גילו, כי עד כה הוא הצליח לגייס לא יותר מ-4 מיליון דולר למימון מסע בחירות - סכום זעום יחסית ליוקרתו הציבורית.

זאת ועוד, בשנים האחרונות חלו שינויים בהלכי הרוח הציבוריים בצפון קרוליינה, שלא הקלו על הלמס. הלמס ביטא עמדות שמרניות קיצוניות. בתחילת הקריירה הפוליטית שלו התנגד בתקיפות לכל הצעות החוק שנועדו לקדם שוויון זכויות לשחורים. הוא גם נהג להתבטא באופן מעליב נגד הומוסקסואלים.

הלמס ייצג מדיניות חוץ מסורתית ופעל לחיזוק מעמדה המרכזי של ארה"ב בעולם. הוא הפגין יחס חשדני כלפי מדינות אירופה, ובייחוד לאלה שמדיניותן חרגה מהתלם שהתוותה ארה"ב. יחסו לאו"ם לא נעדר לעתים גילויי איבה בוטים, והוא עיכב במשך שנים רבות את אישור פרעון חובה של ארה"ב לאו"ם. רק לפני שנה נענה להפצרות שרת החוץ לשעבר מדלן אלברייט והשגריר לשעבר ריצ'ארד הולברוק, והסכים לאשר את התחלת פרעון החוב. הלמס גם התפייס עם המזכיר הכללי קופי אנאן וקיים ביקור נימוסין מתוקשר בבניין מרכז האו"ם.

הלמס גם נמנה עם תומכיה המובהקים של ישראל בגבעת הקפיטול, ונהג לסייע למנהיגים יהודים וישראלים בקידום האינטרסים של ישראל. תמיכה זאת הפגין במיוחד כשכיהנו בישראל ממשלות בראשות הליכוד.

לפי הערכות הרווחות בוואשינגטון, המפלגה הרפובליקאית תציע לאליזבת דול להתמודד על המושב בסנאט מטעם מדינת צפון קרוליינה, במקום ג'סי הלמס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ