שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטרס
הארץ
תרזה מיי מכריזה על התפטרותה מחוץ לדאונינג 10, הבוקר
תרזה מיי מכריזה על התפטרותה מחוץ לדאונינג 10, הבוקרצילום: Alastair Grant/אי־פי
רויטרס
הארץ

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה היום (שישי) על התפטרותה עקב כישלונה להוציא את מדינתה מהאיחוד האירופי. בנאום מול מעונה הרשמי ברחוב דאונינג בלונדון, הודיעה מיי כי תפרוש מהנהגת המפלגה השמרנית ב-7 ביוני, אך תמשיך לכהן כראשת ממשלה עד לבחירת מחליפה. "עשיתי את המיטב כדי ליישם את תוצאות משאל העם ב-2016", אמרה מיי, "ואני מאמינה שמחובתנו ליישם אותן". לפני כשלוש שנים הצביעו אזרחי הממלכה, ברוב קטן של 52%, על פרישה מהאיחוד האירופי.

מיי הסבירה כי יידעה את המלכה בהחלטתה, וכי הליך מציאת מחליפה, שצפוי לארוך כחודשיים, יחל בעוד כשלושה שבועות. חברי המפלגה השמרנית יצטרכו להחליט מי יירש את מיי, אבל גם משיקבעו את זהותו, הוא או היא יעמדו בפני אותן בעיות שהובילו את ראש הממשלה להתפטר.

ראשת הממשלה הודתה כי היא חשה "צער עמוק" על כך שלא הצליחה ליישם את החלטת הציבור הבריטי במשאל העם, והביעה צער על כך שלא הצליחה לשכנע את המחוקקים במדינה לקבל את הסכמי הברקזיט אליהם הגיעה עם האיחוד. לדבריה, ניתן יהיה לעזוב את האיחוד רק אם הצדדים השונים במדינה יגיעו לפשרה. "זו לא מלה גסה, חיים תלויים בכך", קבעה.

לפי מיי, משאל העם היה קריאה של העם לשינוי מרחיק לכת במדינה. "אני יודעת שהמפלגה השמרנית תוכל לשקם את עצמה, אנחנו יכולים להביא את הברקזיט", אמרה בהמשך דבריה. ראשת הממשלה חתמה את נאומה, שבסופו פרצה בבכי, באומרה: "אעזוב את התפקיד שהיה גאוותי הגדולה ביותר - האשה השנייה בראשות ממשלת בריטניה, אבל ללא ספק לא האחרונה. איני עוזבת בכעס, כי אם בהוקרה רבה לכך שניתנה לי ההזדמנות לשרת את המדינה שאני אוהבת".

מיי נכנסה לתפקידה ב-2016 לאחר שראש הממשלה דייוויד קמרון, שתמך בהישארות באיחוד, הפסיד במשאל העם והתפטר. מועד הברקזיט אמור היה להיות לפני חודשיים, ב-29 במארס, ובינתיים, בשל חוסר ההחלטה, הסכימו מנהיגי האיחוד האירופי לדחות את מועד הפרישה המתוכנן, והוא נקבע לסוף אוקטובר הקרוב. במצב הדברים הנוכחי, לא ברור כעת כיצד היורש של מיי לא ייקלע בדיוק לאותו מבוי סתום עם התקרב הדד-ליין.

בימים האחרונים גברו הלחצים על מיי להתפטר, הן מקרב חברי מפלגתה והן מיריביה הפוליטים בבריטניה. זאת, על רקע דיווחים ששרים נוספים עומדים לעזוב את הממשלה נוכח אוזלת היד ביישום תוצאות משאל העם מ-2016. ביום שלישי הודיעה מיי כי תהיה מוכנה לערוך הצבעה בקרב המחוקקים על האפשרות לקיים משאל עם חוזר במדינה, אחרי שבעבר הביעה לכך התנגדות נחרצת. עם זאת, המהלך זכה לביקורת מבית ומחוץ, ובין היתר התנגד אליו בשיחות סגורות שר הפנים הבריטי, סאג'יד ג'אוויד.

"כולנו רוצים שהיא תעזוב, ומקווים שתעשה את זה לפני הפגרה", אמר שלשום מחוקק לעיתון גרדיאן. המחוקקים הבריטים עזבו את וסטמיניסטר אתמול, ויחזרו לפרלמנט רק ב-4 ביוני. גם במפלגת הלייבור קראו לראשת הממשלה לעזוב: "מיי צריכה להתפטר לטובת המדינה ועל הממשלה להכריז על בחירות כלליות בהקדם האפשרי", קבע שלשום מזכיר המפלגה, איאן לאוורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ