שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בניגוד לעמדת מערכת הביטחון, נתניהו הפך את מרחב הדיג בעזה לכלי לענישה קולקטיבית

מרחב הדיג הפך בחודשים האחרונים למנוף לחץ על התושבים בעקבות תקריות ביטחוניות. במערכת הביטחון מנסים לקדם את ביטולם של מהלכים כאלה, בגלל חשיבותו של מרחב הדיג לתעסוקתם של רבבות ולמזון הזמין לתושבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פריקת מטעני הדיג בעזה במאי, לאחר הרחבת מרחב הדיג
פריקת מטעני הדיג בעזה במאי, לאחר הרחבת מרחב הדיגצילום: Hatem Moussa/אי־פי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בשנה האחרונה, ובייחוד בחודשים האחרונים, הפך מרחב הדיג ברצועת עזה לכלי ענישה קולקטיבית בדרגות משתנות בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו על תושבי רצועת עזה. הדיג ברצועה מהווה נתח חשוב בכלכלת הרצועה ובתזונת התושבים, ועומד כתנאי לשקט אף שלדייגים אין כל קשר לתקריות הביטחוניות שבעקבותיהן מגבילים אותם, כמו הפרחת בלוני תבערה.

במערכת הביטחון סבורים כי בצל המשבר ההומניטרי, הדיג מייצר יציבות בעזה, הן מבחינת תעסוקה והן מבחינת המזון הזמין, והוא צומצם בפעמים האחרונות בניגוד לעמדתה. ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ניסו לקדם בשנה האחרונה פעמים רבות את הגדלת מרחב הדיג בהסכמת צה"ל, ובמערכת הביטחון תמכו גם בביטולו של מרחב הדיג כאמצעי להפעלת לחץ על התושבים בשל חשיבותו.

מרחב הדיג
דגים מוצגים בשוק בעזה לאחר הרחבת המרחב ל-15 מייל, בתחילת אפריל
דגים מוצגים בשוק בעזה לאחר הרחבת המרחב ל-15 מייל, בתחילת אפרילצילום: Khalil Hamra/אי־פי

בחודש האחרון הורה נתניהו כמה פעמים על פתיחת מרחב הדיג, על סגירתו ועל צמצומו. עונות הדיג הטובות ברצועה הן מספטמבר עד אוקטובר ומאפריל עד סוף יוני, כך שההחלטה של נתניהו לפגוע בדייגים בימים אלו, נעשית בתקופה קריטית של עונת הדיג – המסתיימת בסוף החודש.

ב-25 במאי הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על הגדלת המרחב ל-15 מיילים ימיים (כ-28 ק"מ) "כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטארית ברצועה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לבין אוכלוסייה בלתי-מעורבת". ארבעה ימים לאחר מכן, הורה נתניהו לצה"ל לצמצם שוב את מרחב הדיג לעשרה מייל בעקבות הצתה מבלון תבערה שהופרח לעבר ישראל. הבוקר (שלישי) הורחב שוב מרחב הדייג ל-15 מייל.

דייגים מנקים דגים בשוק בעיר עזה, לאחר הרחבת המרחב בתחילת אפריל
דייגים מנקים דגים בשוק בעיר עזה, לאחר הרחבת המרחב בתחילת אפרילצילום: SUHAIB SALEM/רויטרס

בישראל התייחסו למהלך כחלק משורת צעדים "חריפים" שישראל נוקטת נגד ההצתות. בפועל מדובר במניעת עבודה ממספר מצומצם של ספינות, המפלגות לטווחים של 15 מייל ואחראיות לחלק הגדול יותר של אספקת הדגים לתושבים ולהנמכת המחירים. לפי איגוד הדייגים ברצועה, יש רק 12 ספינות בעזה שכשירות ומורשות להפליג למרחק זה, ובלעדיהן השלל דל, המחירים עולים ורבים נמנעים מתצרוכת דגים.

ענף הדיג ברצועה מייצר פרנסה לכ-35 אלף נפשות בתחומי הסחר, השיווק וההפצה. 3,700 דייגים הועסקו בתחום באופן ישיר ועוד כ-1,500 עובדים באופן עקיף נכון לאפריל 2019, לפי איגוד הדיג ברצועה. בסך הכל, כ-6,000-5,000 תושבים מועסקים בתחום – רבע ממספרם באמצע העשור הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ