צה"ל הרג 11 פלשתינאים בג'נין - מהם 2 בכירים בגי'האד - כללי - הארץ

צה"ל הרג 11 פלשתינאים בג'נין - מהם 2 בכירים בגי'האד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ישראל ניצלה אתמול את ההתמקדות המוחלטת של תשומת הלב העולמית במתקפת הטרור בארה"ב, כדי לבצע את הפעולה הנרחבת ביותר של צה"ל בשטחי הרשות הפלשתינית מאז פרוץ העימות.

מספר ההרוגים הפלשתינאים בפעולת צה"ל בג'נין מגיע ל-11, תשעה מהם אתמול. שניים מן ההרוגים בפעולה הם בכירים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

מקורות פלשתינאים מסרו אתמול שבפעולת צה"ל באזור ג'נין נפצעו כשבעים בני אדם. לצה"ל אין נפגעים. לוויותיהם ההרוגים הפלשתינאים התקיימו אתמול בצהריים ואחר הצהריים בכמה מקומות באזור ג'נין.

מקורות ביטחוניים בישראל הודו אתמול כי הפעולה הנרחבת בג'נין, שהחלה לפני יומיים, התנהלה במתכונת רחבה במיוחד, על רקע אירועי הטרור האחרונים ברחבי בארה"ב. לדברי המקורות הביטחוניים בישראל, הממשל והעם האמריקאי יגלו כעת הבנה רבה יותר לפעולות ישראליות נגד טרור, מה עוד שפעולת צה"ל השבוע כמעט ואינה זוכה לאזכורים בתקשורת הבינלאומית, בעת שבנסיבות אחרות היתה הופכת הכניסה לג'נין ל"סיפור הפותח" במהדורות החדשות בעיתונים בכל רחבי העולם.

נראה כי הפעולה בג'נין מהווה גם אות לבאות. בצה"ל ובדרג המדיני כבר מדברים על הרחבת המהלכים בשטחי הרשות, על רקע ההתפתחויות בארה"ב. בישראל ציינו אתמול כי בניגוד לפעולות קודמות, כמו המבצעים בבית-חאנון באפריל ובית-ג'אלה באוגוסט, לא עשה הפעם הממשל האמריקאי שום מאמץ להוצאת הכוחות הישראלים. מקורות פלשתיניים הביעו אתמול דאגה רבה מהמצב. הם האשימו את ישראל בניצול בוטה של מתקפת הטרור על האמריקאים, בהרג מכוון של פלשתינאים ובהסתה כנגד הרשות, מבלי שתהיה בידי הישראלים כל הוכחה למעורבות פלשתינית בטרור בארה"ב.

המבצע של צה"ל בג'נין תוכנן מראש כפעולה מודולארית, "מתגלגלת" בלשון הצבא. המצבע החל ביום שני בלילה בכניסה לשטחי אי ובכיתור הדוק במיוחד של העיר ג'נין.

ביום שלישי בלילה החלו כוחות צה"ל לנוע לתוך העיר. כוח צה"ל, בפיקודו של אל"מ עוזי מוסקוביץ, מפקד חטיבת שריון סדירה, ובסיוע חיילים מגדוד "דוכיפת" ומסיירת "יעל" של חיל ההנדסה, נכנס למתחם ה"מוקטעה", בניין המושל ומשרדי הביטחון הפלשתיניים במרכז העיר ג'נין. המבנים נהרסו בפיצוץ מטעני חבלה שהניחו חיילי סיירת "יעל". בשולי הפעולה בעיר התנהלו חילופי אש כבדים עם לוחמים פלשתינאים חמושים במחנה הפליטים הסמוך. שלושה פלשתינאים נהרגו בחילופי האש.

במקביל, פעל צה"ל בכפרים הסמוכים עראבה וטאמון, גם הם בשטח אי. על הפעולה בעראבה פיקד מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אביב כוכבי, והשתתפו בה כוחות מהצנחנים ודובדבן. במהלכה, הרסו הכוחות מבנה של כוחות הביטחון הלאומי הפלשתיני בעראבה ועצרו חשודים בפעילות חבלנית.

בעראבה הרג צה"ל שניים מבכירי הג'יהאד האסלאמי, ואאל עסאף ואסעד דקה (ראו ידיעה נפרדת). דובר צה"ל טען כי הכוחות ניסו לעוצרם ואז התפתח "קרב יריות" שבו נהרגו. אולם, השניים, ובמיוחד עסאף, תפסו מקומות מרכזיים ב"רשימת היעדים להתנקשויות" של ישראל. מקורות פלשתיניים טענו כי הם נהרגו מטילים שנורו אל בית בו שהו. הם מסרו כי מהירי הישראלי נהרגה גם בלקיס עארדה, ילדה בת תשע. דובר צה"ל מסר כי בתקרית "נפגע" גם סופיאן עראדה, פעיל הג'יהאד.

גם בכפר טאמון, מדרום מזרח לג'נין ערך צה"ל מעצרים והרס מחסום של כוחות הביטחון הפלשתיניים. במערכת הביטחון חושדים כי חוליית הג'יהאד האיסלאמי הפועלת בטאמון אחראית לפיגוע ביום ראשון השבוע, שבו נרצחו יעקב חצב וסימה פרנקו בכביש הבקעה. בקרב בטאמון נהרגו שלושה פלשתינאים. השלושה הם תאופיק אבו שראר, ראש הביטחון המסכל בטובאס ותושב קלקיליה, שאהר בני עודה מטאמון איש המודיעין הכללי ות'אאר אל מהדאווי, איש הביטחון המסכל, מפרעה.

לפי מקורות פלשתיניים רשמיים, אנשי הביטחון, שנסעו בשיירה, קפצו מהמכוניות כשהחל ירי מממסוקים. תשעה אנשים אחרים נפצעו. בטאמון הרס צה"ל בתים של פלשתינאים שצה"ל התנקש בחייהם לפני כמה חודשים: מוחמד בשאראת ובית אבראהים סאלח בני עודה.

בתוך כך, אפשר להתרשם שההסברה הישראלית מתאימה את עצמה למציאות שאחרי הפיגועים הקשים בארה"ב.

בהודעת דובר צה"ל על הפעולה בג'נין נאמר כי בחילופי האש נפגעו מספר "טרוריסטים" - מונח חדש, במקום הכינויים "מחבלים", "מפגעים", או "פעילי טרור" שהיו נהוגים בהודעות עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ