בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מי הם

עיקרי דו"ח שחובר על ידי שירות הביון הקנדי. הדו"ח ממפה את הארגונים השונים המתנגדים לגלובליזציה ומגדיר את האינטרסים שלהם

תגובות

הקדמה

ההפגנות והתקריות האלימות שהתלוו לוועידת ארגון הסחר העולמי, שנפתחה בסיאטל ב-29 בנובמבר 1999 לא היו תופעה חדשה, וכן היעדים נגדם הופנו - החברות הרב-לאומיות. ההתנגדות לגלובליזציה של חברות החלה מאמצע העשור הקודם. אבל גופי הביטחון בסיאטל לא היו ערוכים למספר המפגינים הרב, להיקף הארגונים והגופים שבאו להשמיע את קולם ולשיטות שבהן השתמשו. כך הצליחו המפגינים להשבית את הוועידה.

חצי שנה לפני ועידת סיאטל, ב-18 ביוני 1999, התכנסו בקלן מנהיגי שמונה הגדולות (G8). במקביל לפסגה הכלכלית התארגנו הפגנות ופעולות מחאה, שזכו לכינוי J18. אתר המחאה המרכזי של יוני 1999 היה לונדון; בעיר נפצעו 42 אנשים במצעד שגלש למהומות. שווי הנזקים שנגרמו באותו מצעד הוערך במיליון ליש"ט. אבל המפגינים לא פעלו רק בלונדון. הם יצאו גם לרחובותיהן של ערים בצפון אמריקה ובאירופה. במרבית המקומות התקיימו ההפגנות ליד מרכזים פיננסיים חשובים.

הפגנות J18, ריכזו קשת רחבה של יעדים והשקפות והיו שילוב בין אנשים לטכנולוגיה. בני האדם צעדו ברחובות והאמצעים הטכנולוגיים שימשו להתקפות מקוונות על מוסדות עסקיים. במשך כחמש שעות היו לפחות 20 חברות נתונות ליותר מ-10,000 התקפות של האקרים. רשת האינטרנט היתה המקום שבו הועלה בראשונה רעיון ה-J18, והיא שימשה גם אמצעי מרכזי בהוצאת המחאה אל הפועל.

J18, כמו ההפגנות נגד ארגון הסחר העולמי בסיאטל ופעולות המחאה בכינוס קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי בוואשינגטון, הזכירה את תקופת המחאה נגד מלחמת וייטנאם ומרוץ החימוש הגרעיני בשנות השישים והשבעים. היא היתה גלובלית בהיקפה וזירת ההתרחשות שלה היתה בינלאומית.

המצב

כינוסים של ארגונים בינלאומיים סביב נושאים של שערי מטבע, סחר ואיכות הסביבה, לא משכו תשומת לב בעבר. כיום מתעניינים בהם אלפי פעילים נגד הגלובליזציה. הם מייצגים קשת רחבה של ארגונים כפי שסופר בסעיף הקודם (הקדמה). יש בהם כמה ארגונים קיצוניים ואלימים, שנוכחותם מטרידה. כל הארגונים שותפים בהתנגדותם להתעצמות החברות הרב-לאומיות. חלק מאותן חברות מגלגלות סכומים הגדולים מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) של מדינות רבות.

המחאה מכוונת נגד השימוש לרעה כביכול שהחברות הרב-לאומיות עושות בכוחן. הן מואשמות בקיפוח חברתי, בהעסקה לא הוגנת של עובדים ובפגיעה במשאבי הטבע ובאיכות הסביבה. אחת הסיבות לתמיכה הגלובלית במחאה קשורה בכך שהיא מופנית נגד ארגונים גלובליים. נייקי, סטארבקס ומקדונלד'ס משמשות יעד מרכזי.

המחאה היא לא רק נגד חוסר ההגינות של החברות הגדולות. מוסדות כלכליים רב-לאומיים - ובהם ארגון הסחר העולמי, הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית - נחשבים למי שמקבלים החלטות בתחום הסחר העולמי ומפקחים על ביצוען. הם נתפשים כמשרתי האינטרסים של החברות. לכן הם ניצבים במוקד ההפגנות.

סיאטל כינסה מגוון רחב של משתתפים וההתרחשות עודדה קיצונים התומכים באלימות, שיוצגו על ידי אנרכיסטים וארגונים הפועלים למען זכויות בעלי חיים ואיכות הסביבה. המפגש בין הארגונים והקשרים המשונים שנקשרו בהפגנות תרמו לאופי האירועים.

סדר יום

טענות על ניצול כוח אדם בידי החברות הרב-לאומיות ועל פגיעה בזכויות האזרח החלו להישמע כבר באמצע שנות התשעים. יצרנית נעלי ההתעמלות נייקי, רשת האופנה גאפ וחנויות הקפה של סטארבאקס הואשמו בחיסול איגודי עובדים, בניצול עובדים ובהעסקת ילדים ברחבי העולם. האשמות דומות הופנו גם נגד מקדונלד'ס ומונסנטו.

ההאשמות נגד החברות הרב-לאומיות לא פסקו. ביוג'ין שבאורגון, שם ממוקמים משרדי הנהלת נייקי, עדיין מתאספים סטודנטים כדי להפגין נגד פעילותה של החברה במדינות המתפתחות. אבל הפגנות אלה מפנות את מקומן לפעולות מחאה נגד ארגון הסחר העולמי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. הפעילים טוענים כי מוסדות אלה מאפשרים לחברות הענק לקיים את עוצמתן ומאפילים על ממשלות נבחרות במאמציהם לנהל את הצמיחה הכלכלית העולמית.

בין הפעילים יש הבדלי עמדות וגישות. מרביתם תומכים במאמצים שנועדו לשנות את הדרך שבה פועלות החברות. מעטים תובעים את ביטולם של גופים גלובליים כמו ארגון הסחר העולמי. לקטגוריה השנייה משתייכים פעילים אנרכיסטים וכמה ממגיני איכות הסביבה. מלבד החברות והמוסדות מותקפת התפישה הקפיטליסטית. הטענה היא שבחתירתה לצמיחה ורווח היא גורמת להתעלמות מרווחתם החברתית של יחידים, מביאה להרס תרבויות ופוגעת בסביבה.

בין ארגוני המחאה נגד הסחר העולמי יש אחד שהוא קטן יחסית, אך אלים, והוא מזוהה בדרך כלל בשם "Block Black ". זהו פלג אנרכיסטי מיליטנטי, שמצדדיו נחשבים פרשניה של פילוסופיה שעיקריה פורסמו ב-1995 במניפסט פוליטי אותו חיבר ה"יונאבומר". על פי מסמך זה, טכנולוגיה היא מקור תחלואיו של העולם. המחבר קרא לחיסול המערכת בדרכים אלימות ותקף בעיקר את רשת האינטרנט, אף שזו תרמה להפצת המסר האנרכיסטי ברחבי העולם. רוב התנועות האנרכיסטיות תומכות בשימוש באלימות כאמצעי לכינון חברה המבוססת על קהילות קטנות ועצמאיות אשר מתפקדות בלא מנהיגים נבחרים.

רוב המשתתפים בהפגנות וחברי ארגוני המחאה מבקשים לפעול בדרכים חוקיות, אבל למיליטנטים יש רעיונות אחרים. אלה מאמינים כי ההפגנות השגרתיות - צעדות, נאומים והנפת שלטים - לא הביאו לתוצאות משמעותיות. לטענתם, שינוי של ממש יבוא רק בעקבות נקיטת "גישה ישירה", כלומר, גרימת נזק לחברות המרחיבות את הסחר העולמי והטכנולוגיה על חשבון כדור הארץ ואזרחיו העניים ביותר.

ארגונים

לא כל הארגונים מתייחסים אל הגלובליזציה כאל יעד המאבק העיקרי שלהם. השילוב בין כל הארגונים יוצר רושם של עוצמה, ללא כל פרופורציה לכוחו של כל אחד מהם.

ההשתתפות בהפגנות תלויה בסדר היום של הכינוס. ארגוני העובדים הוטרדו מאוד מההצעות שהיו אמורות לעלות על סדר היום של מפגש ארגון הסחר העולמי. משום כך היה להם ייצוג נכבד בהפגנות שם והם תרמו למימונן. כינוס הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית בוואשינגטון עורר עניין קטן יותר באיגודי העובדים, ולכן הגיעו לשם במספרים מצומצמים.

לשמות הקבוצות אין משמעות רבה. חשיבות רבה יש לייחס ליעדים ולמניעים של הקבוצות השונות. כמה ארגונים ידועים יחסית מיוצגים לעתים קרובות בהפגנות המאבק בגלובליזציה: AFL-CIO, המייצגים את האינטרסים של איגודי העובדים, PETA (Treatment of Animals People for Ethical) - אחד מארגוני זכויות החיות, Rainforest Action !Earth First, Network וארגון Sierra Club תומכים בשמירה על איכות הסביבה, והארגונים ,Direct Action Network Radical Roots ,Nader's Group Global Trade Watch ו-Global Exchange מייצגים את זכויות האדם. שני ארגונים שהופיעו בשנים האחרונות וממלאים תפקיד חשוב בהפגנות הם Ruckus Society מקליפורניה וארגון Co-Motion Action, שבסיסו בקלגרי שבקנדה. שני הארגונים מתמחים באימון מפגינים ובארגון ההפגנות.

האנרכיסטים זוכים לפרסום הרב ביותר בין הפלגים האלימים והמיליטנטיים. ביניהם - ,the Anarchist Action Collective ,Anarchist News Service the Black Army Faction ו-Block the Black. בודדים המזוהים כחברי Block Black נחשבים למי שהיו אחראים לרוב מקרי האלימות בסיאטל ובוואשינגטון.

טקטיקה וטכנולוגיה

ההפגנות דומות למחאה הסוערת של שנות השישים. הן מחיות את התפישה האנרכיסטית של "פעולה ישירה". הטקטיקות החדשות הן תוצאה של פיתוחים טכנולוגיים, שהמארגנים השכילו לנצל לטובתם.

רשת האינטרנט תרמה רבות ליצירת הבסיס לשינוי דרמטי זה. הרשת איפשרה לפעילים לארגן הפגנות ופעולות מחאה במהירות ובקלות, לעתים בכל רחבי העולם. יחידים וקבוצות יכולים כעת לתאם פעילויות, לקבל אחריות לתחומים שונים ולהשלים מטלות רבות, שבעבר לא היתה אפשרות לבצען במהירות רבה.

במובנים רבים שיטת הארגון של ההפגנות דומה מאוד לזו שבה דוגלים האנרכיסטים. הפעילות מתחילה ביחידים שמתארגנים בקבוצות, מחלקים ביניהם את התפקידים ונוסעים לאתר ההפגנה. לאחר הגעתם, הם מצטרפים לקבוצות דומות, יוצרים אשכולות ובוחרים דובר. זה משתתף במועצת הדוברים הנפגשת מדי יום. בפגישות אלה מתקיימים דיונים ונמסר מידע על הפעילויות המבצעיות והמינהליות - הסדרי אכסון, האכלה, ייעוץ משפטי, סוג הפעילויות שיש לבצע. נבחרים אתרים לביצוע פעילויות מסוימות ומושגות הסכמות על סוגי פעולות המחאה שיש לבצע.

כמה אשכולות מקבלים עליהם אחריות לארגון ההאכלה, התחבורה והאכסון, הסדרת הייעוץ המשפטי והקמת קבוצות פעולה המתמודדות עם מטלות לוגיסטיות, מינהליות ומבצעיות הקשורות בהפגנה (תקשורת, אימון, תיאום פעולות מותרות, תעמולה, טיפול רפואי, גיוס תרומות).

טלפונים סלולריים הם אמצעי בסיסי לתקשורת ופיקוח בהפגנות. בעזרתם יכולים המארגנים להעביר קבוצות ממקום אחד לאחר לפי הצורך. ניידותם של המפגינים מקשה על כוחות אכיפת החוק וגופי הביטחון לנטרלם בעזרת נוכחות של כוחות גדולים. כוחות הביטחון חייבים להיות ניידים. עליהם לפרוס במהירות כוחות תגבורת, לעקוב אחר התקשורת של המפגינים ובמידת האפשר לצפות את כוונותיהם.

המפגינים למדו כיצד להשתמש בסמרטוטים ספוגים בנפט או בחומץ כדי להתגונן מגז מדמיע ומגז פלפל. הם משתמשים בשילוב של רשתות מתכת, צינורות פי-וי-סי וזרועות כדי ליצור מתרסים שקשה מאוד לפרקם. בין הטכניקות החדשות שאימצו המפגינים - העברת מסרים מוצפנים באינטרנט.

תחזית

המאבק נגד הגלובליזציה והפגנות המחאה יימשכו. קבוצות רבות שאינן פועלות כעת יאמצו את עקרונות המאבק בגלו- בליזציה ויתחילו להשתתף בהפגנות. צפון אמריקה, אירופה ובריטניה יהיו האזורים שככל הנראה יושפעו גם בעתיד מפעילותם של מתנגדי הגלובליזציה, בעיקר משום שרוב הכנסים והוועידות מתקיימים שם. ערים מרכזיות - לונדון, פאריס, ברלין, וינה ופראג - מושכות כינוסים גדולים ואתם את התקשורת והמפגינים. כינוסים במקומות מרכזיים פחות יצמצמו במעט את נוכחות המפגינים, אבל העתקת הוועידות לאתרים פחות מקובלים לא תפתור את הבעיה.

בחירת מיקום הוועידה משפיעה על מספר המפגינים שיבואו אליה, אבל לסדר היום של הכינוס ולאופיו יש השפעה רבה יותר על המוטיווציה של המפגינים. מפגשים חשובים, ובעיקר אלה שבהם משתתפים ראשי מדינות או מנהיגי חברות, ימשכו מספר רב של מפגינים. העדר הישגים ברורים בוועידות קודמות, למשל כישלון המאמצים לביטול חובות המדינות העניות, עשוי לשמש תמריץ לבואם של אלפי מפגינים נוספים ולהצית גלי זעם באירועים עתידיים.

רשת האינטרנט תמשיך למלא תפקיד חשוב בהפגנות נגד הגלובליזציה. קבוצות שונות ישתמשו באינטרנט כדי לפרסם את עצמן, לגייס תומכים, להעביר מידע והוראות ולגייס מימון. הרשת היא עדיין המקור המרכזי לתכנון הפגנות. מארגני ועידות יצטרכו לעקוב בתשומת לב אחר פעולותיהם של ארגוני המחאה ברשת, כדי לקבוע מהן כוונות ההפגנות ולמנוע תקריות לא צפויות.

המשך השימוש בכוחות ביטחון גדולים, בגדרות ובאמצעים מגבילים נוספים יכול לשכך את התלהבות המפגינים. אבל כפי שהוכיחו פעילים קיצונים, אמצעי ביטחון נוקשים מדי יכולים להגדיל את היקף האלימות.

הדו"ח פורסם באתר האינטרנט של ה-CSIS, שירות הביון הקנדי, ב-22 באוגוסט 2000תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו