החזית העממית: כל הדרג הפוליטי הציוני - מטרה - כללי - הארץ

החזית העממית: כל הדרג הפוליטי הציוני - מטרה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החזית העממית לשחרור פלשתין הודיעה אתמול שאנשי הזרוע הצבאית שלה הם שהתנקשו בחיי רחבעם זאבי כנקמה על ההתנקשות בחיי מזכ"ל החזית אבו עלי מוסטפא ועשרות פלשתינאים אחרים.

קבלת האחריות נעשתה בשלוש צורות: באמצעות כרוז שפורסם, מטעם "כוחות ההתנגדות העממית הפלשתינית, גדודי החלל אבו עלי מוסטפא", בהצהרות רשמיות לאמצעי התקשורת, שנתן דובר החזית בגדה המערבית, עלי ג'ראדאת, ובקלטת וידאו שבה רעולי פנים הכריזו על ההתנקשות כפעולה של "עין תחת עין, ראש תחת ראש". מלים דומות לאלה השמיע בשבת שעברה אחמד סעדאת, המזכ"ל החדש של החזית, שנאם בעצרת זיכרון לאבו עלי מוסטפא, המזכ"ל שישראל התנקשה בחייו לפני חמישים ואחד יום (ב-27 באוגוסט). אך אתמול סעדאת לא התראיין ולא הופיע בציבור.

סגנו של סעדאת, עבד אל רחים מלוח, רואיין ב"אל ג'זירה" ואמר שישראל היא שפתחה בשיטת ההתנקשויות וש"שרון הוא האחראי לדם של זאבי, כפי שהוא אחראי לדמם של כל הפלשתינאים" שנהרגו. לדבריו, רק סיום הכיבוש יביא רגיעה לאזור.

בשעות אחר הצהריים והערב כבר היה קשה לאתר את בכירי החזית ברמאללה, ונראה שהם העדיפו להסתתר. בניגוד לידיעות מפי מקורות בביטחון המסכל הפלשתיני, על פיהן הדובר ג'ראדאת נעצר, התברר בערב שהוא חופשי, אך פעיל אחר של החזית נעצר.

בבוקר אמר ג'ראדאת ל"הארץ" שהוא ושאר חברי הדרג המדיני של החזית "שמעו על ההתנקשות בחיי זאבי כמו כולם" וכי אז התקבלה הודעת הדרג הצבאי שהוא שביצע את ההתנקשות. ג'ראדאת אמר שהזרוע הצבאית בחרה בזאבי בין השאר בשל עמדתו הפוליטית הקוראת לטרנספר. עוד אמר שההתנגדות הפלשתינית תימשך כל עוד יימשך הכיבוש "וההתכחשות לזכויות עמנו".

בכרוז של "כוחות ההתנגדות העממית" , שהגיע לעיתונאים באמצעות הפקס, נכתב שעל שרון לדעת, "שהדם הפלשתיני אינו זול, וכי מי שיסמן כמטרה את הנהגות ולוחמי העם הפלשתיני, לא יוכל להניח ראשו בשלום. מעתה והלאה כל הדרג הפוליטי הציוני יהפוך לנו למטרה".

חבר ארגון החזית העממית מאהר אל-טאהר אמר בדמשק כי החזית העממית לשיחרור פלשתין תמשיך בפיגועים נגד מנהיגים ישראליים, וכי זאבי הוא הראשון ולא האחרון אשר בכוונת החזית לרצוח כנקמה על ההתנקשויות הישראליות.

הרשות עצמה גינתה את רצח זאבי ושלחה תנחומים לכנסת ולמשפחה. בהודעה רשמית של הרשות שפורסמה גם ברדיו ובטלוויזיה הפלשתיניים, נאמר כי היא מתנגדת עקרונית להתנקשות בכל הרמות, למרות "עמדות זאבי הקיצוניות", וכי היא מחויבת לתהליך השלום ולהפסקת האש "ותעשה כל שמוטל עליה לפי מחויבות זו ולפי החוק הפלשתיני".

ברשות הפלשתינית רואים בפעולת החזית התגרות בה, וניסיון לשבש את מסלול השיבה למשא ומתן מדיני בעידוד אמריקאי ואירופי ברור. יאסר עבד רבו, שר התרבות וההסברה, אמר כי עמדות זאבי אינן מצדיקות רצח והתנקשות. אך הוסיף ששרון עצמו הצהיר עוד קודם לכן שפעולות ההתנקשות הישראליות יימשכו.

נביל עמר, שר לעניינים פרלמנטריים בקבינט הפלשתיני, אמר שאין לרשות כל קשר "עם פעולות מסוג זה, שלהן היא מתנגדת בכל תוקף". עמר אמר כי חשיבה פוליטית מחייבת לבחון את התוצאות שיגררו פעולות שונות, כמו קלקול הפירות הפוליטיים שקטפה הרשות בזמן האחרון. לדבריו, ישראל מטילה את האחריות לו על הרשות כדי לחפות "על המעשים המסוכנים שתעשה לאחר פעולה זו".

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ