שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאת עקיבא אלדר, רועי גרינוולד, סוכנויות הידיעות
מאת עקיבא אלדר, רועי גרינוולד, סוכנויות הידיעות

ואשינגטון. נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, הביע אתמול במלים נרגשות את ההלם שאחז בו בהודעה קצרה, שמסר מהבית הלבן. "שלום חייב להיות, ושלום יהיה. זה המסר של ראש הממשלה רבין. יצחק רבין היה שותפי, חבר שלי. הערצתי אותו ואהבתי אותו מאוד. הייתי רוצה להיפרד ממנו במלים 'שלום חבר'".

ורן כריסטופר, מזכיר המדינה אמר: "רבין ייזכר בהיסטוריה כאחת הדמויות הבולטות במאה העשרים. העולם איבד מנהיג ומדינאי. ישראל איבדה את אחד מטובי בניה, ואנחנו הפסדנו חבר של ארצות הברית".

לונדון. ראש ממשלת בריטניה, ג'ון מייג'ור, אמר אמש כי הוא "מוטרד מאוד" מההתנקשות בחיי ראש הממשלה יצחק רבין, נמסר בהודעה מטעם דאונינג סטריט, משכן ראש ממשלת בריטניה.

בון. בתגובה ראשונה לרצח מסר דובר ממשלת גרמניה, כי ממשלתו קיבלה את הידיעה בצער עמוק. הדובר הוסיף כי ממשלתו מקווה שירושתו של רבין, אדריכל השלום במזרח התיכון, תמשיך להניע את תהליך השלום למרות המכה הקשה שנחתה עליו.

יוהנס ראו, ראש ממשלת מדינת המחוז הגרמנית, נורדיין ווסטפליה, אמר כי יום הירצחו של רבין הוא יום שחור, והוסיף כי "זה בל ייאמן שאדם כרבין נרצח בארצו על ידי מתנגדי השלום". הוא אמר כי הוא משוכנע שתהליך השלום הוא בלתי הפיך, ואיש לא יעצור אותו באמצעות טרור.

שני הדוברים ציינו את תרומתו של רבין ליחסים בין גרמניה לישראל.

פריס. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, אמר אמש, כי הוא "מצוי בצער עמוק" על מותו של ראש הממשלה רבין. ז'ופה גינה את הרצח "שפגע באדריכל השלום במזרח התיכון", וטען כי "רבין מצויין בהסטוריה של האזור באומץ ליבו, פיכחונו המדיני ורצונו הבלתי נלאה לשרת את השלום".

הוא מסר את רגשי תנחומיו ואהדתו למשפחת רבין, לממשלת ישראל ולעם בישראל, ואת "רגשי הסולידריות של ממשלתו ושל כל העם הצרפתי".

רומא. שרת החוץ של איטליה אמרה אמש, כי לבה שותת דם בשל רציחתו של ראש הממשלה יצחק רבין, והביעה דאגה להשפעה שעלול להיות לרצח על תהליך השלום במזרח התיכון. "לבי שותת דם", אמרה סוזאנה אניילי, שדבריה צוטטו בסוכנות הידיעות האיטלקית. "אני מודאגת מאוד מההשלכות שעלולות להיות למה שקרה הלילה על תהליך השלום במזרח התיכון", הוסיפה.

טוליה צבי, נשיאת הקהילות היהודיות של איטליה, אמרה כי "הרצח הוא טרגדיה נוראה ומכה לתקווה לשלום. מכה כזו לתהליך השלום היא טרגדיה אפילו לאדם שביצע את הרצח הנורא הזה. אנו נכבד את זכרו של חייל גדול, מדינאי גדול ואיש של שלום", מסרה צבי. "למרות העצב העמוק, אסור לנו להפסיק לקוות, לעבוד ולהתפלל למען השלום", הוסיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ