שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קציני צה"ל כבר רוצים לצאת

הזירה הצבאית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר אורן
אמיר אורן

אילו ניתנה ההחלטה למפקדים בשטחים, לא היה צה"ל נשאר השבוע בערים שלתוכן חדר בשטחי אי וששכונות בהן נכבשו על-ידו. מפקדי החטיבות המרחביות, רובם ככולם; מפקד האוגדה בגדה המערבית, תא"ל גרשון (ג'רי) יצחק; אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, ועימם גם קצינים בכירים במטכ"ל - כדוגמת ראש אגף התיכנון, האלוף גיורא איילנד - הביעו את תמיכתם בפינוי הכוחות ללא דיחוי, ובטרם יתרחש אירוע שיספק לדרג המדיני סיבה, או אמתלה, להשהיה נוספת.

שר הביטחון, בנימין בן-אליעזר, שניהל אתמול בלשכתו הערכת מצב בה השתתפו בכירי צה"ל והשב"כ, שותף לעמדה הצבאית. במערכת הביטחון התרשמו אמש כי ראש הממשלה, אריאל שרון, מעכב את החלטת הנסיגה משיקולים פוליטיים פנימיים (כאיזון להסכמתו לפגישת שמעון פרס עם יאסר ערפאת) וחיצוניים (כהפגנת עמידה בפני לחץ אמריקאי). במוצאי שבת או ביום ראשון צפויה פגישה נוספת של הוועדה הביטחונית העליונה, בהשתתפות בכירי צה"ל והשב"כ ומקביליהם הפלשתיניים. לאחר מכן עשוי להתחדש פינוי הדרגתי של הכוחות, כנראה בסדר הזה - רמאללה, קלקיליה, טול כרם, ג'נין. בצה"ל מתכננים כל פינוי כמבצע צבאי מסובך לא פחות מהכניסה לערים. מפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה אילן (פיצי) פז, הוא ותיק המח"טים בגדה ואולי הבולט שבהם. בשנה הבאה הוא צפוי לקידום לדרגת תת-אלוף, למפקד אוגדה - משאת נפשו - או אולי דווקא, כשילוב מוצלח של מפקד קרבי ואזרח הדוגל בתפקידה החברתי של העיתונות, לדובר צה"ל. פז, קצין הכוחות המיוחדים של חילות הים והאוויר גם יחד, היה מפקד חטיבת מנשה לפני חמש שנים. אז, חצי שנה בלבד לאחר העברת שש ערים בגדה לפלשתינים, כבר הוכנה באוגדה תוכנית חירום ("שדה קוצים") לכיבוש הערים מחדש.

בשבוע שעבר, בעיצומו של מבצע "אריות רעננים" בערי הגדה, ביקרו שרון ובן-אליעזר במפקדתו של פז. שרון רצה תיגבור כוחות, בן-אליעזר העדיף פעולות מוצנעות של יחידות מיוחדות. פז הסביר מדוע כדאי לצה"ל לצאת, כל עוד המאזן לטובתו. מבחינה טקטית, אמר, היו לצה"ל במבצע הישגים רבים: עשרות מבוקשים נתפסו; רבים מהמעורבים בפיגועים קטלניים נהרגו; העברה ממונעת של חומרי-נפץ לפיגועים בירושלים שובשה.

בנוסף, הזכיר פז לשרון ולבן-אליעזר כי יכולתו של צה"ל להשתלט על ערים ללא קושי, הומחשה. הישגים אלה, הציע, מוטב להוון בהסדר מקומי, עם בעלי-עוצמה ברמאללה כג'יבריל רג'וב. הסדר-זוטא כזה כבר פועל בביתוניה: רג'וב מונע ירי משם על אזרחים וחיילים ישראלים, ובתמורה נמנע גם צה"ל מירי.

זה יהיה, אמנם, הסדר מוגבל באופיו, הזדרז פז להבהיר. הוא ישקיט את חזית רמאללה, אבל לא ימריץ את הרשות הפלשתינית לעצור את המבוקשים, לא יביא להפסקת הפיגועים בצירי התנועה בשטחים ואף לא ישים קץ לשיגור מכוניות התופת לירושלים. כדי להשיג מטרות אלה יידרשו, כידוע, הבנות רמות-דרג, התלויות בהנהגות ובאסטרטגיות של שני הצדדים. מאחר שסיכויי גיבושה של המדיניות הכוללת אינם נהירים לדרגי השטח, הם מתמקדים במה שלפניהם: בכדאיות החתירה להסדרים מקומיים. יש להם, כנראה, שותפים-בכוח להסדרים כאלה. רג'וב, למשל, שהשליט את מרותו בחברון ובבית-לחם, נחשב בן-שיח הוגן ברמאללה. (הוא עקר מביתו, שנפגע לפני חודשים, לשכונה אחרת, ועד היום הוא מדבר בכעס על מפקד גדוד "דוכיפת", סא"ל ארז וינר, שלא היה מעורב בתקרית אך הגיב עליה ברדיו).

בצפון רמאללה נאחזו כוחותיו של פז בתוואים שולטים, בכלל זה בבנייני ציבור נטושים, אך לא בבתים פרטיים מאוכלסים. בבניין המשרדים של מיניסטריון המימשל המקומי ברשות, על גבעה נישאת הצופה אל מפקדת האוגדה בבית אל, החליפו עמדות שקי-החול של צה"ל את עמדות השקים של הצלפים הפלשתינאים, שירו במטרות ישראליות.

מפקדי צה"ל בשטחים מעריכים כי העימות עם הפלשתינים יימשך עוד זמן רב ויבחן את הסיבולת של החברה הישראלית, בהיקראה לתמוך - מדינית וכספית - במאבק הנטוש, בחלקו, על גורל ההתנחלויות. המפקדים אינם ממליצים להפריז בגיוס מילואים. להמלצה זו גם חריגים: לאחד ממבצעי הפגיעה במבוקשים בימים האחרונים, לצד חיל האוויר והשב"כ, "דובדבן" ו"אגוז", היו אחראים חיילי גדוד המילואים של יחידה מובחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ