שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכשרת הישוב ואיי.ג'י.בי רכשו הבסס"ח

שלומי שפר
מאת אורה קורן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלומי שפר
מאת אורה קורן

קונסורטיום של החברות הכשרת הישוב ואיי.ג'י.בי (יזראל גלובל ביזנס) זכה במכרז לרכישת החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ (בסס"ח), שהועמדה להפרטה תמורת 37 מיליון שקל. הקונסורטיום רכש את פעילות הביטוח לטווח קצר של החברה. פעילות הביטוח לטווח ארוך שלה (בעיקר מול סיכונים פוליטיים) נותרה בבעלות הממשלה - כך הודיעה היום רשות החברות הממשלתיות.

הכשרת הישוב, שבבעלות משפחת נמרודי, מחזיקה ב-90% ממניות הקבוצה הזוכה - איי.ג'י.בי, שבבעלות יצחק קאול ועו"ד שלמה נס. להכשרת הישוב פעילות בתחום ביטוח סיכוני סחר חוץ המנוהלת על ידי עמי קמיר, שהיה מנכ"ל הבסס"ח.

יו"ר איי.ג'י.בי, יצחק קאול, מיועד למלא את תפקיד היו"ר בפעילות של שתי החברות המתוכננת להתמזג. בשלב השני צפויים מנהלי החברה הממוזגת לבחון הכנסת שותף אסטרטגי זר. העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים, ולהיתר המפקחת על הביטוח, עד ל-20 בנובמבר 2001.

"המטרה ברכישת הבסס"ח", אמר מנכ"ל הכשרת הישוב, רון וייסברג, "היא למזג אותה עם חברת אשור", שהיא חברה לביטוח אשראי שבבעלות הכשרת הישוב אחזקות ביטוח. לדבריו, לחלק מהעובדים בבסס"ח יש הסכם פרישה עם פיצויים מוגדלים, ולא יהיה מנוס מנקיטת צעדי התייעלות.

וייסברג אמר כי רכישת החברה היא נדבך אסטרטגי חשוב להכשרת הישוב, ההופכת אותה למובילה בתחום ביטוח האשראי בישראל. "רכישת הבסס"ח היא קרש קפיצה להתרחבות תחום הביטוח בכלל ותחום האשראי בפרט", אמר.

על הפרטת הבסס"ח התמודדו גם כלל חברה לביטוח וקבוצת גרלינג. תהליך ההפרטה הופסק לפני כשבועיים על ידי רשות החברות הממשלתיות, לאחר ששתי המתמודדות הגישו הצעות מחיר נמוכות מהרצוי - כ-55 מיליון שקל. מנהל הרשות, ירון יעקובס, אמר כי לאחר שמשרד האוצר הציג בפני הרשות נתונים חדשים, בכללם השלכות הפסקת ההליך על שוק ביטוח האשראי החליטה הרשות לחדש את ההליך.

מקורבים למגעים ציינו כי במשרד האוצר חוששים מהעלאת תעריפי הביטוח ליצואנים ישראלים, כתוצאה מחוסר ודאות לגבי עתיד הבסס"ח ושוק הביטוח הישראלי. בנוסף, לא רצה משרד האוצר לשאת בתוצאות החשיפה לסיכוני סחר חוץ בשוק העולמי, ששרוי בהאטה כלכלית חריפה ובחשיפה גבוהה לתביעות הנובעות מסיכונים ביטחוניים.

בעקבות הבהרות משרד האוצר, מסרה רשות החברות למתמודדים על מועד חדש להגשת הצעות משופרות, שנקבע לאתמול. שני המתמודדים הגישו הצעות ולאחר הליך התמחרות, החליטה הוועדה לבחור את הקונסורטיום כחברה הזוכה. ההצעה החדשה של הקונסורטיום היתה גבוהה בכ-10% מהצעתו הקודמת.

הבסס"ח מבטחת יצואנים ישראלים נגד סיכוני אשראי מסחריים ופוליטיים לטווח של עד שנה. בחברה מועסקים כ-45 עובדים. פלח השוק של החברה עומד על 57% משוק ביטוח האשראי לטווח קצר. היקף היצוא המכוסה של החברה עומד על 1.650 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2001 והרווח הנקי של החברה לאותה תקופה עמד על 1.7 מיליון שקל.

חברת כלל מסרה בתגובה כי היא אינה מתכוונת לערער על תוצאות המכרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ