שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרוצח דניאל עוקב הוכר כנכה צה"ל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאת צבי הראל

דניאל עוקב, שהורשע ברצח תייר מאנגליה ובפציעת חברתו, הוכר כנכה צה"ל. הנכות נקבעה לעוקב בגלל הטראומה הנפשית שחווה בשירותו בצה"ל בסיירת "רימון", שעסקה באיתור וחיסול מחבלים. פרטים אלה מתבררים מבקשה להגשת ראיה נוספת, שהוגשה לבית המשפט העליון בידי סניגורו של עוקב, עו"ד דוד יפתח. בעוד עשרה ימים ידון העליון בערעור שהגישה הפרקליטות על עונשו של עוקב. בית המשפט המחוזי בבאר שבע נמנע ב-1999 מלגזור על עוקב מאסר עולם וגזר עליו 20 שנות מאסר בפועל ("ענישה מופחתת"), בעקבות קביעת פסיכיאטרים כי הוא סובל מ"הפרעה נפשית חמורה".

בקשתו של הסניגור לבית המשפט העליון ביחס לנכותו של עוקב הוגשה במסגרת "בקשה להגשת ראיה נוספת בערעור". עו"ד יפתח כתב בבקשתו כי אגף השיקום הכיר בעוקב כמי שסובל מתסמונת פוסט-טראומטית ונקבעו לו 10% נכות (9% נכות נוספים נקבעו לו בגלל בעיות בגב). לטענת הסניגור, "אין ספק שעובדה זו מהווה נדבך חשוב ביותר להוכחת טענתו של המבקש (עוקב) שהוא פעל בעת ביצוע העבירות שבהן הורשע כשהוא סובל מבעיה קשה שמנעה ממנו את האפשרות שלא לבצע את המעשים. העובדה שצה"ל הכיר בכך שכתוצאה משירותו הצבאי נגרם נזק נפשי כמתואר תוכל לחזק את הגנתו של המבקש".

באוגוסט 1997, בדרכו חזרה מאילת לביתו שבאבן יהודה, אסף עוקב את התיירים ג'רי האנטר ושרלוט גיב. בפאתי מצפה רמון עצר את המכונית כדי לנוח, וכעבור זמן קצר לקח את אקדחו, שהוסתר מתחת למושב הנהג, וירה שלוש יריות. האנטר מת במקום, גיב נפצעה.

כמה ימים לאחר מכן טען עוקב לפני החוקרים כי "נכנס בו איזה שד מאלוהים" וביקש שיבדקו אם רצח אנשים נוספים. עוקב לא היה יכול להצביע על מניע כלשהו למעשיו. במשפטו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע הרכיבו כמה מומחים פרופיל פסיכיאטרי, שלפיו הוא סובל מפגם אורגני וגם מתסמונת פוסט-טראומטית, בעקבות שירותו הצבאי. צה"ל הסכים להתיר את החוזה של עוקב לאחר שהפגין סימני פחד וסבל מזכרונות מתקופת שירותו ב"רימון".

בית המשפט המחוזי נמנע מלגזור על עוקב מאסר עולם בהתבסס על שינוי בחוק העונשין שנכנס לתוקף לפני כשש שנים. מאז החלת הסעיף ניסו עשרות נאשמים ברצח להסתמך עליו, אך רק במשפטו של עוקב התקבל הטיעון..

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ