שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ידיעות אחרונות משקיעה 40 מ' ד' בהקמת דפוס חדש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאת אבי שמול

קבוצת ידיעות אחרונות שבשליטת ארנון מוזס ואליעזר פישמן, פועלת בחשאי זה כחצי שנה להקמת בית דפוס חדש באזור התעשייה בר-לב, הסמוך לצומת אחיהוד בגליל המערבי. ההשקעה בבית הדפוס - רכישת 40 דונם קרקע, הקמת מבנה בשטח 13 אלף מ"ר וקניית מכונת דפוס חדשה - מוערכת ב-40 מיליון דולר. אם יקבל משרד התעשייה והמסחר את הבקשה להכיר בבית הדפוס כבמפעל מאושר בשל מיקומו באזור עדיפות לאומית, ייהנה הפרויקט ממענקים בשיעור 24% מההשקעה, או מפטור מלא ממסים למשך 10 שנים.

הקמת המבנה צפויה להסתיים בתוך כחצי שנה, והרכבת המכונה תארך חצי שנה נוספת. מכונת הדפוס הגיעה לישראל, וחלקיה מאוחסנים באזור הצפון. בידיעות אחרונות שילמו תמורת הוצאות הפיתוח לקרקע, והחלו לראיין עובדים לשם קליטתם בבית הדפוס החדש.

בפני שותפי הסוד מוצג בית הדפוס כפרויקט הנערך בעבור רשת המקומונים ידיעות תקשורת, המודפסים כיום בבית הדפוס של העיתון בראשון לציון. ואולם המכונה החדשה שתאפשר הדפסת גליונות טבלואיד בהיקף של 128 עמודים בצבע מלא, תשפר את יכולת ההפקה של מערכת העיתון "ידיעות אחרונות". הדפוס החדש יאפשר הדפסת עיתון יומי שלם בצבע, או מוסף לשבת כולל עמודי מודעות. היכולת להפיץ בצפון את העיתון ישירות מאזור התעשייה בר-לב, מעניקה לבית הדפוס יתרון נוסף. האחראי על הפרויקט הוא יעקב כפיר, המשנה למנכ"ל "ידיעות אחרונות".

ביוני 2001 פרצה ב"ידיעות אחרונות" שביתה של עובדי הדפוס, במחאה על כוונת ההנהלה לבטל את הסכם הקיבוצי עמם. השביתה שקיבלה את אישור ההסתדרות, גרמה לנזקים כספיים ולפגיעה במוניטין של העיתון. כשנכשל המו"מ עם העובדים, נאלצה הנהלת העיתון להדפיסו בסיוע בתי הדפוס של עיתוני קבוצת הארץ ו"גלובס". בית הדין לעבודה תמך בהנהלה, והשביתה הסתיימה בלי הישגים לעובדי הדפוס. מעבר לכך, בוטלו הטבות רבות שנצברו עם השנים.

ייתכן כי השביתה שימשה תמריץ להקמת בית הדפוס החדש, שמרבית התהליכי הייצור בו יהיו אוטומטיים ועובדיו יועסקו בחוזים אישיים. "אנחנו מודעים לחלק מהמהלכים ומקווים שאין כוונה לפגוע בעובדים", אמר עורך הדין אשר חלד, המייצג את עובדי העיתון. כפיר סירב למסור את תגובתו לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ