שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאת אבי שמול
מאת אבי שמול

קבוצת ידיעות אחרונות שבשליטת ארנון מוזס ואליעזר פישמן פנתה למשרד התעשייה והמסחר, בבקשה לקבלת סיוע בהקמת בית דפוס חדש בצפון. הקבוצה מתכננת להשקיע בפרויקט כ-40 מיליון דולר, והחלה בבניית מבנה בשטח של 13 אלף מ"ר באזור התעשייה בר-לב הסמוך לצומת אחיהוד שבגליל המערבי. בר-לב מוכר כאזור פיתוח א' לצורך השקעות בתעשייה. הכרה של התמ"ס בפרויקט כמפעל מאושר תאפשר קבלת מענק בשיעור של 24% מההשקעה או פטור מלא ממסים למשך 10 שנים.

בית הדפוס מוצג כיחידה האמורה לשרת את רשת המקומונים "ידיעות תקשורת", שעיתוניה מודפסים כיום בבית הדפוס של העיתון בראשון לציון.

עובדי דפוס, הנמצאים בסכסוך עם ההנהלה, חוששים כי מעמדם ייפגע כתוצאה מהקמת הפרויקט והקטנת התלות בהם. השביתות שפרצו בעבר על רקע כוונת ההנהלה לבטל את ההסכם הקיבוצי עם העובדים הסתיימו ללא הישגים מצד העובדים, לאחר שהנהלת העיתון הסתייעה בעיתונים אחרים לצורך הדפסתו. חלק מהעובדים אף הלינו כי בתגובה למאבקם הורעו תנאי עבודתם.

הקמתו של בית הדפוס סיימה את שלב בניית השלד. הוא נבנה במרכז אזור התעשייה, ללא שלטים המציגים את מטרת הפרויקט ואת המעורבים בתכנונו ובבנייתו, כמקובל. אנשי המקצוע הקשורים בביצוע הפרויקט, ובכללם מינהלת אזור התעשייה, קיבלו הנחיות מפורשות שלא למסור פרטים כלשהם על הפרויקט. המשנה למנכ"ל עיתון "ידיעות אחרונות", יעקב כפיר, מוביל את הקמת הפרויקט.

המכונה החדשה תאפשר הדפסת גליונות טבלואיד בהיקף של 128 עמודים בצבע מלא. היא כבר נרכשה והובאה לישראל, וחלקיה ממתינים להרכבה בסיום הבנייה בעוד כחצי שנה. לפי הערכות, בכוונת ההנהלה לסגור בעתיד את בית הדפוס בבניין ידיעות אחרונות ולהמשיך בהפעלתו של בית הדפוס בראשון לציון.

הדפוס החדש יאפשר לקבוצה להדפיס עיתון יומי שלם בצבע או מוסף לשבת, כולל עמודי המודעות. כפיר לא מסר את תגובתו לידיעה. מהתמ"ס נמסר כי הבקשה, שאותה הגישה אחת מהחברות הקשורות לקבוצת ידיעות אחרונות, נמצאת עדיין בטיפול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ