שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מכירות והקפאות: משנות ה-50' ועד ועדת עציוני

השחיתויות בכדורגל הישראלי החלו כבר בשנת 1956. גם ועדות חקירה פרלמנטריות וממלכתיות לא הצליחו להעלימן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאת אשר גולדברג

הסיפור הגדול של השחיתות בכדורגל הישראלי התרחש בשנת 1971, ומאז נכנס ללקסיקון הכדורגל המושג "ועדת עציוני". בלם מכבי רמת עמידר, משה רוזנר, סיפר כי רוב חבריו לקבוצה מוכרים משחקים למהמרי טוטו. עקב השמועות העקשניות החליט היועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל, עו"ד צבי יפה, להמליץ על הקמת ועדת חקירה.

במקביל החלה המשטרה לחקור שחקנים, מאמנים ועסקנים. בקיץ אותה השנה הודיע נשיא בית המשפט העליון, שמעון אגרנט, על מינויה של ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת השחיתויות במשחקי כדורגל. שופט בית המשפט העליון, משה עציוני, מונה לראש הוועדה ולצידו עורך דין משה בן זאב, לשעבר היועץ המשפטי הממשלה ויצחק זיו, אב מנכ"ל התאחדות האיכרים.

בתום חקירה של שלושה חודשים התגלה כי תוצאותיהם של משחקים רבים נמכרו מראש. הוועדה קבעה כי "אין לשחרר מאחריות לשחיתות" את ההתאחדות לכדורגל, מרכזי הספורט ומרבית העסקנים הבכירים, עליהם מתח עציוני ביקורת חריפה.

שלושה משחקני רמת עמידר, ליאון קונסטנטינובסקי, דוד טופמן ומשה ז'ילדטי הורחקו לצמיתות ואף נקבע כי מכבי פתח תקוה והפועל חולון ירדו ליגה. שר החינוך, יגאל אלון, קרא להתפטרותם של ראשי ההתאחדות ומיד נבחרה הנהלה חדשה בראשותו של זאב בר-סבר.

גם בשנת 1956 עלה חשד למכירת משחקים של קבוצות ושחקנים. דוקטור יוסף לם, יו"ר ההתאחדות, קבע כי מכבי רחובות והפועל כפר סבא יירדו לליגה השנייה וכי לא יהיו עליות לליגה הלאומית.

כמה שנים מאוחר יותר, בשנת 1963, החליט נשיא ההתאחדות לכדורגל, אריה שריג, להקים ועדת בדיקה בראשותו עקב חשדות למכירת משחקים. שריג קבע כי רק שלוש קבוצות, הפועל רמת גן, הפועל לוד ומכבי שעריים יעלו לליגה הראשונה. הכח תל אביב והפועל חיפה נשארו בליגה, למרות שהיו צריכות לרדת לליגה השנייה והליגה הורחבה מ-12 קבוצות ל-15 קבוצות.

בשנת 1975 היתה פגרת הקיץ לוהטת במיוחד, לאחר שהוקפאו הירידות מהליגה הבכירה בגלל חשד לשחיתויות ומכירת משחקים. ועדת בדיקה הוקמה מטעם הכנסת, ביוזמת החכ"ים יוסי שריד (עבודה) ואהוד אולמרט (ליכוד), במטרה לחקור את הטענות לשחיתות.

במהלך הפגרה פירסמה הוועדה את המלצותיה: הקפאת הירידות מהליגה הלאומית והרחבתה ל-18 קבוצות; עונשים כבדים לקבוצות שיימכרו משחקים. עקב ההחלטה ניצלו מירידה שלוש הקבוצות האחרונות בטבלה: בית"ר ירושלים, מכבי יפו ומכבי פתח תקוה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ